National Interest: USA by mali prestať so snahami o zmenu režimu v Severnej Kórei

National Interest: USA by mali prestať so snahami o zmenu režimu v Severnej Kórei

Washington 2. júna 2017 (HSP/National Interest /Foto:TASR/AP-Wong Maye-E,Alex Brandon)

Americký the National Interest publikoval zaujímavý materiál o dianí v súvislosti s vývojom americko-severokórejských vzťahov. Podľa autorov Johna Deutcha a Gary Samora, ak USA nezmenia svoj postoj voči Severnej Kórei, snaha Američanov zmeniť jadrový program Pchonjangu neprinesie žiadne výsledky. Americký článok okomentoval ruský analytik Maxim Isaev

Pre Američanov je bytostne dôležité, aby Severná Kórea ukončila svoj jadrový program. Terajšia diplomacia USA založená na nátlaku a sankciách sa ukazuje byť neefektívna rovnako ako rinčanie zbraňami, ktoré severokórejský režim neodradilo od ďalších skúšok balistických nosičov či jadrových skúšok.

Na snímke severokórejský líder Kim Čong-un

Severná Kórea napriek americkým snahám pokračuje vo vytýčenej línii. Pre severokórejský režim je držba nukleárnych zbraní životnou nutnosťou, pretože severokórejskí lídri sú presvedčení, že ak by jadrové zbrane nemali, Američania by zinscenovali útok na ich krajinu za pomoci Južnej Kórei či Japonska (Sýria, Lýbia, Irak či Juhoslávia jadrové zbrane nemali, Američania na tieto krajiny zaútočili).

Reklama

Podľa autorov článku ak sa má zmeniť situácia na Kórejskom polostrove, musia USA zmeniť princípy svojej stratégie. Najdôležitejšie je, aby Američania získali na svoju stranu Čínu, pretože Čína je hlavným spojencom Severnej Kórey v ekonomickej či vojenskej oblasti.

Číňania môžu vyvinúť tlak na Severnú Kóreu, severokórejský režim Číňanom viac dôveruje ako Američanov. Ak by Čína poskytla Severnej Kórei politické a diplomatické záruky, Severokórejčania by pravdepodobne boli ochotní aj na kompromis. Problém je však to, že Čína si želá, aby situácia na Kórejskom polostrove ostala stabilizovaná, čo by v prípade zmeny severokórejského režimu prestalo platiť. Ak by severokórejský režim padol, oblasť by sa dostala pod kontrolu USA, Južnej Kórey a Japonska, čo je pre Čínu neprijateľné.

Reklama

Americké rozmiestnenie protiraketového systému THAAD je takisto pre Čínu neprijateľné rovnako ako skutočnosť, že pád Severnej Kórey by znamenal množstvo utečencov, ktorí by sa prevalili cez čínsku hranicu. (Čína na rozdiel od politikov EÚ nestojí o problémy spôsobené masovou imigračnou vlnou). Číňania sú presvedčení, že existencia Severnej Kórey je pre nich najvhodnejším riešením. Riešenie situácie by sa z amerického pohľadu ešte viac zhoršilo, ak by sa USA rozhodli tlačiť na pílu a prípadne by zvýšili sankčný tlak na Peking.

Autori článku tvrdia, že k pozitívnej zmene by mohlo prísť len vtedy, ak Čína a USA dosiahnú rámcovú dohodu a dospejú ku kompromisu ohľadne situácie v juhovýchodnej Ázii, čo je však beh na dlhé trate. V prípade presadenia rámcovej dohody medzi Čínou a USA je veľmi reálne, že by Čína dokázala presvedčiť predstaviteľov severokórejského režimu, aby postupne upustili od svojho jadrového výskumu a vzdali sa svojho jadrového potenciálu. (V severokórejskej vojenskej, ekonomickej i politickej štruktúre je dostatok pročínskych exponentov, ktorí by dokázali participovať na prípadnej  zmene orientácie severokórejského režimu).

Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump (vľavo) a jeho čínsky partner Si Ťin-pching

Ak by sa podarilo presadiť bezpečnostnú deklaráciu 5 krajín (Čína, Rusko, USA, Južná Kórea a Japonsko) a severokórejský režim by získal dostatočné záruky, že nikto nebude zasahovať do ich vnútorných záležitostí (netreba však zabúdať, že svojho času aj Rusko získalo od USA záruky, že sa NATO nebude šíriť smerom na východ) a Severná Kórea by získala aj ekonomické výhody, mohli by sa Severokórejčania podľa názoru autorov článku vzdať svojho jadrového potenciálu.

Samozrejme, v žiadnom prípade nejde o krátkodobú záležitosť, tento plán by sa uskutočňoval postupne a viacero rokov. Prvým krokom by muselo byť urovnanie rozporov medzi USA a Čínou, ktoré sú dnes značne rozsiahle.

Druhým krokom by muselo byť zrušenie sankcií voči Severnej Kórei zo strany USA, rovnako ako oficiálne ukončenie “Kórejskej vojny” zo strany USA. Vzťahy medzi Severnou Kóreou a USA by sa museli normalizovať, pričom takéto kroky bude citlivo vnímať najmä Južná Kórea, ktorá sa snaží neustále vymaniť spod amerického vplyvu.

Reklama

Normalizáciu vzájomných americko-severokórejských vzťahov by navyše narušovali nezrovnalosti ohľadne porušovania ľudských práv, problematickým by bol aj proces odňatia ekonomických sankcií za ukončenie jadrového programu. Dohodnúť systém inšpekcií a monitoringu by takisto trvalo značnú dobu. Severokórejčania by určite citlivo vnímali aj fakt, že by sa mal severokórejský vojenský potenciál dostať minimálne pod kontrolu Číňanov, prípadne, že by sa mali čínske jednotky objaviť na 38. rovnobežke. Navyše, americké sily by neopustili Južnú Kóreu, dokiaľ by sa situácia na Kórejskom polostrove nenormalizovala. (Podľa Isajeva je pravdepodobné, že Američania by z Kórey neodišli ani potom, pretože vyriešenie krízy by vyriešilo ich problém a posilnilo americké postavenie. To, samozrejme, Číňania vedia, a preto sa nebudú snažiť ťahať za Američanov horúce gaštany z ohňa).

Riešenie severokórejskej krízy podľa amerických autorov Johna Deutcha a Gary Samora by sa určite nedalo uskutočniť počas volebného obdobia Donalda Trumpa. V prvej fáze by totiž museli Američania prikročiť k mnohým ústupkom, čo by vyvolalo odpor v radoch protitrumpovskej opozície. Sami autori článku chápu, že ich plán je možné uskutočniť len pomaly a postupne, inú alternatívu však nevidia, pretože súčasný stav skôr či neskôr povedie ku konfliktu, ktorý môže byť veľmi krvavý a bolestivo by zasiahol aj USA.

Podľa Isajeva by sa riešením problému na Kórejskom polostrove mali venovať svetoví lídri spoločne, pretože len spoločné riešenie dokáže eliminovať hrozbu, ktorá svetovému spoločenstvu kvôli kórejskej kríze hrozí.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Včera 18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

Včera 18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

Včera 18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

Včera 18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

Včera 18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

Včera 18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali