“Tieto zariadenia pripomínajú chladničku. Vnútri je teplota nižšia ako vonku, ale to je samozrejme kompenzované tým, že zahrievame okolitý priestor a vydávame energiu na ochladenie chladiacej nádoby,” vysvetľuje Igor Lukjančuk z Université de Picardie Jules Verne (UPJV) v meste Amiens (Francúzsko).
Všetky moderné elektronické gadgety sú vytvorené nielen na báze polovodičových tranzistorov, ale aj bezpočetného množstva kondenzátorov. Vo svojej najjednoduchšej forme sú to zariadenia, ktoré môžu akumulovať elektrický náboj a selektívne riadiť prúd.
Dnes sú využívané nielen na filtráciu a zlepšenie kvality elektrických signálov, ale aj ako kľúčovú súčasť počítačových pamäťových buniek a zariadenia pre trvalé ukladanie. Tzv. superkondenzátory s rekordne vysokou hustotou energie sa môžu v budúcnosti stať základom energetického priemyslu.
“V danom prípade doménová stena hrá úlohu akejsi natiahnutej pružiny. Keď sa jej poloha posúva v dôsledku nerovnováhy náboja, narovnáva sa a uvoľňuje elastickú deformačnú energiu. V dôsledku toho sa posúva ďalej, ako očakávame. To spôsobuje negatívny kapacitný odpor,” pokračuje Lukjančuk.
Vedci dúfajú, že podobné “antikondenzátory“ rýchlo preniknú do elektronického priemyslu, čo pomôže zrýchliť prácu počítačov a zároveň ich urobiť odolnejšími voči prehrievaniu vďaka tomu, že teraz môžu inžinieri prudko znížiť napätie na tranzistoroch.