Problém s úbytkom populácie chce pomocou uvoľnenia unijných regulácií vyriešiť najväčšia spermobanka na svete. Pre spermobanku je to určite zaujímavý biznis, ale je otázne či deti, ktoré budú vyrastať bez otcov sú riešením budúcnosti Európy. Dnes už totiž spermobanky neriešia len problém neplodných párov, ale stále častejšie sa žiadateľkami o umelé oplodnenie stávajú slobodné ženy a v poslednej dobe už aj homosexuálne páry.
Podľa spermobanky je okrem požiadaviek na neanonymnosť darcov spermií ďalším problémom aj zaradenie darcovských spermií do kategórie, ktorá podlieha dani z pridanej hodnoty, ktorá je v niektorých krajinách až 25 %.
Podľa vedenia Cryosu sa dopyt po spermiách zvýšil v posledných rokoch zhruba o 500 %, no kvôli komplikovanej legislatíve len 10 % zo žiadateliek o darcovské spermie uspeje.
Ako uvádza Eurostat, tak úbytok populácie hrozí v najbližších tridsiatich rokoch väčšine európskych krajín. Najviac obyvateľov ubúda v strednej a východnej Európe, výnimkou nie je ani Slovensko, ktoré vymiera obzvlášť rýchlo. Priemerná pôrodnosť je v súčasnosti v našej krajine len v rozmedzí 1,3-1,4 dieťaťa na ženu, pričom na zachovanie populácie je potrebná pôrodnosť aspoň 2,1 dieťaťa na ženu.
Slováci a žiaľ ani slovenskí kresťania si neuvedomujú výsadu mať viac detí. Uvedomili si to však už v západných krajinách a do roku 2050 počet obyvateľov stúpne len v Írsku, Francúzsku, Nórsku a Británii, kde aj u pôvodných obyvateľov (nie migrantov) je teraz doslova v móde mať 3 a viac detí. Zbytok európskej populácie žiaľ vymiera. Riešením, aby sa tento vývoj zvrátil aj v ostatných krajinách, by mohlo byť vytváranie lepších podmienok pre rodiny s viacerými deťmi a vedenie mladých ľudí k rodičovstvu ako k základnej ľudskej hodnote, nie k egoizmu, individualizmu a užívaniu si bez obetovania sa, ako je to dnes.