Nad USA visí temný tieň. Lepšie to už nebude

Nad USA visí temný tieň. Lepšie to už nebude

Washington 27. apríla 2023 (HSP/dailyshincho/Foto:Twitter)

 

Daily Shincho: Pokles medzinárodnej prestíže USA vrhá na dolár temný tieň. Čína a ďalšie krajiny BRICS sa od dolára odkláňajú

Si Ťin-pching
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Pokles medzinárodnej prestíže USA odradil mnohé krajiny od dolára a v súčasnosti americkú menu podporuje už len domáci trh. Aj nad ňou však visí temný tieň, píše Kazuhiko Fuji pre denník Daily Shincho. Rozptýliť ho môžu len spoločné kroky úradov, ktoré však rozdeľujú politické rozpory.

Reklama

Skutočným faktorom sú USA – bezprecedentná situácia je znepokojujúca.

 

Reklama

Brazília nasleduje Čínu

“Existujú dôkazy, že Čína chce oslabiť medzinárodnú rezervnú menu, dolár,” povedal Jared Bernstein z Rady ekonomických poradcov prezidenta USA na vypočutí, ktoré 18. apríla zorganizoval bankový výbor Senátu.Vyhlásenie odznelo v súvislosti s odklonom krajín BRICS vrátane Číny od dolára po začatí špeciálnej operácie Ruska na Ukrajine vo februári minulého roka.

BRICS je anglická skratka názvov piatich krajín – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky. Tieto štáty dosiahli výrazný hospodársky rast a očakáva sa, že v budúcnosti sa stanú hnacou silou svetového hospodárstva.

Lídrom BRICS, ktorý svoj postoj k opusteniu dolára vyjadril najvýraznejšie, je Lula da Silva, ktorý sa v januári tohto roku vrátil do prezidentského kresla Brazílie. Počas návštevy sídla Novej rozvojovej banky (NDB) 13. apríla v rámci návštevy Číny vyzval krajiny BRICS, aby platby medzi sebou uskutočňovali vo vlastných menách.

NDB je medzinárodná rozvojová banka, ktorú v roku 2015 založili členské štáty BRICS a ktorá je otvorená pre všetky členské štáty OSN. V roku 2021 sa k nej pripojili Bangladéš, Uruguaj, Spojené arabské emiráty (SAE) a Egypt.

Lula zdôraznil, že NDB, ktorej sa podľa všetkého darí, má potenciál stať sa veľkou bankou globálneho Juhu (rozvojových krajín, prevažne na južnej pologuli).

Reklama

Brazílska vláda 29. marca súhlasila s tým, že obchod s Čínou bude zúčtovávať vo vlastnej mene. Keďže Brazília je významným vývozcom sóje a kukurice, rastie pravdepodobnosť, že pri predaji obilia začne upúšťať od dolára.

 

Podiel renminbi na platbách v medzinárodnom obchode sa viac ako zdvojnásobil

Spomedzi krajín BRICS sa od dolára najviac odkláňa práve Čína.

Podľa údajov Spoločnosti pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu (SWIFT) sa renminbi vo februári tohto roka podieľal na zúčtovaní medzinárodného obchodu 4,5 %, čo je viac ako dvojnásobok jeho podielu oproti predchádzajúcemu roku.

Jeho rast je najvýraznejší pri obchodných vyrovnaniach s Ruskom. Dňa 9. apríla o tom informovala ruská centrálna banka: “V minulom roku sa podiel renminbi na ruskom dovoze zvýšil na 23 % zo 4 % v predchádzajúcom roku. V tomto roku sa naďalej zvyšuje.”

Reklama

V posledných rokoch Čína zvýšila nákupy ropy a skvapalneného zemného plynu (LNG) v jüanoch z Iránu a Venezuely, na ktoré sa vzťahujú sankcie USA. V marci tohto roka sa rozhodla nakupovať LNG od SAE aj v jüanoch. Okrem toho sa Peking odkláňa od dolára v obchode so surovinami.

India s rastúcou ekonomikou a tendenciou vnímať Čínu ako súpera sa nemieni vzdať.

So susednou Malajziou sa dohodla na zúčtovaní vo vlastnej mene (rupiách) a zvažuje aj možnosť nakupovať fosílne palivá, ako aj skvapalnený zemný plyn v rupiách od Ruska, ktoré rýchlo zvyšuje svoj vývoz čierneho zlata.

Moskva sa snaží rozšíriť rozsah zúčtovania v rupiách v obchode s prírodnými zdrojmi.

 

Prečo sa jüan nemôže stať kľúčovou menou? Prečo sa krajiny BRICS snažia odkloniť od dolára?

Ako 15. apríla uviedla americká ministerka financií Janet Yellenová, zavedenie finančných sankcií USA podkopáva medzinárodnú hegemóniu dolára a Rusko tvrdo zasiahli hospodárske obmedzenia.

Samotné meny majú ekonomickú hodnotu – v neposlednom rade aj preto, že sa môžu používať na platby.

Transformácia USA na svetového policajta po skončení studenej vojny dramaticky zvýšila hodnotu dolára a sily nepriateľské voči Washingtonu začali bojovať o americkú menu. V roku 2001 podiel dolára na svetových devízových rezervách presiahol 70 %, potom však jeho príťažlivosť klesla, pretože sa začal používať ako nástroj sankcií. Podľa najnovších údajov sa americká mena podieľa na devízových rezervách necelými 60 %.

V dôsledku súčasných sankcií boli devízové rezervy ruskej vlády, ktoré sú denominované v dolároch, zmrazené. To vyvolalo v krajinách globálneho Juhu obavy, že ich doláre sa stanú bezcennými, ak sa nepodriadia vôli USA. V dôsledku toho sa najmä v krajinách BRICS začal odklon od americkej meny.

Hoci tento proces bude pravdepodobne pokračovať, renminbi, ktorý sa má stať ďalšou hlavnou menou, nebude schopný nahradiť dolár. Čínska mena bude pravdepodobne zohrávať väčšiu úlohu pri zúčtovaní, ale kapitálové transakcie v nej nie sú liberalizované a renminbi je pod silnou kontrolou čínskej vlády. Okrem toho sa predpokladá, že jej hodnota je neporovnateľne nižšia ako hodnota dolára.

Reklama

 

Na amerických finančných trhoch môže nastať bezprecedentná situácia

Keďže prestíž USA v medzinárodnom spoločenstve klesá, hodnotu ich hlavnej meny, dolára, podporujú americké finančné trhy, ktoré majú najväčší rozsah na svete a vysokú likviditu.

Visí však nad nimi pochmúrny tieň

Očakáva sa, že federálny dlh USA dosiahne zákonom stanovený strop 31,4 bilióna USD už budúci mesiac. Medzitým neexistuje žiadna vyhliadka na dohodu o zvýšení tohto limitu v Kongrese, kde sa vyostrila konfrontácia medzi stranami.

Predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy 19. apríla oficiálne predložil podmienky (škrty v niektorých rozpočtových položkách) na zvýšenie stropu, ktoré Bidenova administratíva nie je ochotná akceptovať.

Ak sa strop nezvýši, povedie to k bezprecedentnej situácii, v ktorej americké úrady nebudú plniť svoje záväzky. Finančné trhy, na ktoré sú USA hrdé, by upadli do chaosu a, ako sa obáva Bernstein, status dolára ako hlavnej meny by sa viditeľne otriasol.

Hlavný dôvod na opustenie dolára nie je v krajinách BRICS, ale v politickom chaose v samotných USA.

Reklama

Ak vláda Spojených štátov neplní svoje záväzky, bude to znamenať viac než len odstúpenie od konkrétnej meny. Mohlo by dôjsť k vážnej kríze dolára, ktorá by globálnej ekonomike zasadila silný úder.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:24

Obyvateľa ruského mesta Novosibirsk odsúdil v pondelok tamojší súd na 25 rokov väzenia za pokus o podpálenie budovy vojenskej správy. Informovala o tom agentúra Reuters.

08:35

Ceny ropy v pondelok vzrástli, pričom cena Brentu prekročila hranicu 84 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch ovplyvnila politická neistota v kľúčových producentských štátoch po tom, ako pri havárii vrtuľníka zahynul iránsky prezident Ebráhím Raísí a saudskoarabský korunný princ zrušil návštevu Japonska pre zdravotné problémy saudskoarabského kráľa.

08:21

Ukrajinská armáda zlikvidovala v noci na pondelok všetkých 29 dronov typu Šáhid, ktoré Rusko nasadilo do útokov na ciele v rôznych častiach Ukrajiny.

07:28

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok zagratuloval novému taiwanskému prezidentovi Laj Čching-teovi k jeho inaugurácii a vyhlásil, že sa teší na spoluprácu medzi Washingtonom a Taipei pri udržiavaní “mieru a stability v Taiwanskom prielive”.

07:20

Japonské úrady v sobotu vydali výstrahy pre obyvateľov prefektúr na severovýchode krajiny. Dôvodom je niekoľko útokov medveďov, ktoré sa tam v uplynulom období odohrali.

07:10

Laj Čching-te zložil v pondelok počas inaugurácie v Taipei prezidentský sľub pred tisíckami hostí a ujal sa tak svojho prvého funkčného obdobia, počas ktorého sa očakáva pokračovanie taiwanskej nezávislosti od Číny a posilnenie obrany voči Pekingu.

07:00

KĽDR ostro odsúdila nedávny americký tzv. podkritický jadrový test v Nevade a v pondelok avizovala “silnú odstrašujúcu akciu” proti americkej “jadrovej hrozbe”. Informovala agentúra Jonhap.

06:47

Iránska vláda zvolala v nedeľu v neskorých večerných hodinách mimoriadne zasadanie pre pád vrtuľníku, v ktorom sa nachádzal iránsky prezident Ebráhím Raísí a minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján.

Schôdzu viedol prvý viceprezident Mohammad Mochber, ktorý inicioval ďalšie opatrenia pre zintenzívnenie pátrania.

06:30

Ďžihádistická skupina Islamský štát (IS) sa v nedeľu prihlásila k zodpovednosti za piatkový útok v obľúbenej turistickej destinácii Bámján v Afganistane, pri ktorom zahynuli traja občania Španielska a traja obyvatelia Afganistanu. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Včera 20:04

Španielsko pre urážku odvolá svoju veľvyslankyňu v Argentíne. Dôvodom je vyhlásenie argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý v nedeľu počas návštevy Španielska v Madride označil manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza za skorumpovanú.

Včera 19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

Včera 19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

Včera 18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali