Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Irina Cherkasova)
Na Slovensku došlo k poklesu množstva vody, rezort životného prostredia sa domnieva, že ide o dôsledok klimatických zmien. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
Ide o reakciu na údaje Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorý varoval, že na Slovensku za posledných desať rokov došlo k poklesu množstva podzemných aj povrchových vôd.
Ministerstvo už vypracovalo národný akčný plán adaptácie Slovenska ku klimatickým zmenám a dokonca už bol aj schválený vládou. Ten je okrem iného zameraný aj na vodný režim či vodné hospodárstvo. Rezort ďalej uviedol, že bola vypracovaná koncepcia vodnej politiky do roku 2030 s výhľadom až do roku 2050.
Tá stanovuje opatrenia v boji proti nedostatku vody v oblasti hospodárenia s vodou v krajine. Cieľom je, aby bolo Slovensko schopné zadržiavať vodu, plnilo ekosystémové služby a zabezpečilo bezpečnosť a ochranu obyvateľstva.
Na dosiahnutie tohto plánu chce rezort určiť hierarchiu zásahov do krajiny.
„Prvou prioritou bude spomaľovanie odtoku vody, druhou – opatrenie na znižovanie kulminačného prietoku – splošťovanie prietokovej vlny a nakoniec aj realizácia opatrení na ochranu pred povodňami priamo na vodnom toku,“ uvádza rezort životného prostredia.
Počas posledných desaťročí sa ukázalo, že urbanizácia a rozširovanie sídiel do krajiny spôsobuje zmeny v odtokovom režime. Koncepcia preto myslí aj na hospodárenie s vodou v mestách aj obciach.
Podľa ministerstva životného prostredia koncepcia vytvára nový prístup k hospodáreniu so zrážkovými vodami.
„Ide o odlíšenie zrážkových vôd od odpadových vôd, podporu postupov opätovného využitia zrážkových vôd a projektov na zadržiavanie zrážok,“ uvádza rezort.
Tiež je nevyhnutné pripomenúť dôležitú funkciu, ktorú z hľadiska udržania vody hrajú lesy. V prírodnom lese sa voda vsakuje hlbšie a zachytí vodu na dlhšiu dobu, než je tomu v konvenčne obhospodarovanom lese.
„Dôvodom je, že v prírodnom lese je oveľa väčší objem humusovej vrstvy pôdy a menší podiel hrubých pórov. Naopak v konvenčne obhospodarovanom lese je humusovitá vrstva tenšia s veľkým podielom makropórov, do ktorých sa voda rýchlo dostane pri zrážkach do plytkej hĺbky, ale aj rýchlejšie odteká bodom a odparuje sa,“ vysvetlilo ministerstvo.