Generálny riaditeľ Peter Beck dal vyniesť z Nového Zélandu na orbit aj nezverejnený satelit nazvaný Humanity Star, ktorý podľa oznámenia spoločnosti by sa mal stať “najjasnejším objektom na nočnej oblohe” a “každý ho bude schopný v noci zazrieť.”
Ide totiž o tvar akejsi disko-gule s priemerom približne jeden meter vytvorenej z uhlíkových vlákien, a jej 65 panelov v rôznom uhle bude odrážať slnečné žiarenie, pričom sa celý satelit bude aj točiť. Zároveň bude putovať celou obežnou dráhou, takže bude jasne viditeľným objektom na oblohe z rôznych miest našej Zeme.
Podľa phys.org Beck uviedol, že objekt by síce mal byť viditeľný, ale nebude oveľa jasnejší ako ostatné hviezdy a satelity a nemal by rušiť leteckú navigáciu či pozorovateľov hviezd.
Rocket Lab navyše na webovej stránke bude poskytovať aktuálne informácie, kde presne sa Humanity Star nachádza, aby ju ľudia mohli nájsť. Celú Zem obehne za približne 90 minút. Celá “atrakcia” má trvať zhruba deväť mesiacov, keď sa potom dostane mimo obežnú dráhu a spadne na Zem.
Cieľom projektu je vytvoriť “spoločnú skúsenosť pre celé ľudstvo”. Peter Beck vo vyhlásení dodáva: “Dúfame, že každý, kto sa pozrie na Humanity Star, sa okolo neho bude pozerať na obrovský vesmírny priestor a premýšľať trochu inak o svojom živote, činoch a o tom, čo je pre ľudstvo dôležité.”
Rocket Lab pôvodne oznámil, že spustenie testu bude zahŕňať tri malé sondy. Nad Humanity Star držala tajomstvo a zmieniť sa o ňom chcela až vtedy, keď už satelit bude vypustený. Okrem toho, aby na oblohe výrazne žiaril, nemá iný podstatný vedecký účel.