Moslimskí vojaci nemeckej armády požadujú imáma, vláda má obavy

Moslimskí vojaci nemeckej armády požadujú imáma, vláda má obavy

Berlín 12. februára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Francois Mori)

 

Už roky sa v Nemecku diskutuje o zapojení moslimských duchovných do pastoračnej činnosti v nemeckej armáde, keďže moslimskí vojaci po tom volajú. Spolková vláda s tým neustále váha, pretože má obavy

Nemeckí vojaci

Vojaci vyznávajúci kresťanstvo majú v nemeckej armáde bežne svojich duchovných, ale moslimskí vojaci, ktorých je okolo 1500, svojich imámov nemajú.

Reklama

Nemecká ústava zaručuje nielen ochranu náboženskej slobody, ale aj to, že všetky náboženstvá sú si rovné pred zákonom a každý môže praktizovať svoje náboženstvo bez prekážok. Preto moslimskí vojaci volajú po zapojení imámov do vojenských duchovných služieb.

Deutsche Welle predstavuje moslimku v radoch Bundeswehru, 40-ročnú poručíčku Nariman Reinkeová, narodenú v Nemecku ako dcéru marockých rodičov. Počas svojej 14-ročnej vojenskej služby, kedy bola aj dvakrát v Afganistane, to ako moslimka nemala vždy ľahké, nemajúc prístup k svojmu náboženstvu.

Reklama

Aj spolu s ďalšími moslimami žiadala armádu o svojho duchovného, osobne sa rozprávala už skôr aj s ministerkou obrany Ursulou von Leyenovou, lenže neúspešne.

No stále však údajne prebiehajú rokovania ministerstva s Nemeckou islamskou konferenciou (DIK) o potrebe moslimských pastorov v ozbrojených silách a o podmienkach zamestnávania.

Burhan Kesici ako predseda islamskej rady, jednej z najväčších nemeckých moslimských zastrešujúcich organizácií, ktorá sa konferencie tiež zúčastňuje, vraví, že “vláda nemá záujem o žiadny pokrok v tejto téme”.

Vláda ale opakovane zdôrazňuje, že podporuje kultúrnu rôznorodosť vojakov z nemeckej armáde a podporuje vstup osôb s migračným pôvodom. No jej nečinnosť v tom, aby vojaci dostávali náboženskú podporu bez ohľadu na náboženstvo, kritizujú opoziční Zelení, ale aj sociálni demokrati.

Otázkou však je, odkiaľ “spoľahlivých” imámov zohnať. Väčšina moslimov žijúcich v Nemecku patrí k DITIB, k jednej z najväčších sunnitských islamských organizácií v Nemecku, ktorá zabezpečovala moslimské záležitosti, ale už niekoľko rokov spolupráca s nemeckými úradmi býva naštrbená kvôli vzťahom medzi Berlínom a Ankarou.

Reklama

Kancelárka Angela Merkelová sa obrátila na ministra vnútra Horsta Seehofera s tým, aby sa imámovia vyškolili v Nemecku, “aby sa stali menej závislými od Turecka”.

Nariman Reinkeová chápe, že existujú obavy o bezpečnosť a vláda nechce, aby niektoré politické prúdy vstúpili do ozbrojených síl. Odporúča napríklad islamských teológov z univerzity v Osnabrücku, ktorí “nemajú žiadne spojenie s inou krajinou”.

Zástupca riaditeľa Inštitútu islamskej teológie na univerzite v Osnabrücku Rauf Ceylan však podľa iDNES.cz podotýka, že “nie všetci moslimovia v nemeckej armáde sú praktizujúci veriaci”. Faktom je aj to, že moslimovia sú v radoch armády rozptýlení, a tak je ťažké, aby každý vojak mal imáma k dispozícii.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:59

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v reakcii na nočné útoky v Iráne opätovne varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali