Teroristi utrpeli obrovské straty, nedokážu sa skonsolidovať, preskupiť a diktovať svoje predstavy v Sýrii. Dokonca je ohrozená priamo fyzická existencia teroristov, útoky ruského letectva si v ich radoch vyberajú krutú daň. Minulý týždeň opätovne ruské letectvo a armáda prinútili svetovú tlač sledovať ich vojenské aktivity a vyvolali množstvo reakcií na mediálnej scéne.
Ruské letectvo začalo útočiť na pozície teroristov z iránskej základne v Hammadáne, tieto útoky podporujú útokmi Kalibrami lode Čiernomorskej flotily – ide konkrétne o raketové fregaty Zelenyj dol a Serpuchov. Ruská armáda potvrdila svoju autoritu v regióne a dokázala, že je spolu so sýrskou armádou dominantnou silou v sýrskom konflikte.
Víťazné ťaženie ruských a sýrskych jednotiek samozrejme vyvoláva škrípanie zubov v západnej koalícii a najmä v USA. Diplomatické aktivity USA, ktoré smerovali k tomu, aby OSN nariadila Rusku opustiť Irán sa skončili neúspechom, Rusko a Irán oznámili, že ich spoločný postup voči teroristom v Sýrii sa ešte viac prehĺbi a čoraz rozhodnejšie začína v Sýrii presadzovať svoj vplyv na úkor USA aj Čína, ktorá predstavuje hlavného súpera záujmom USA v Afrike.
New York Times už informoval svojich čitateľov, že Rusko v regióne “napína svaly”, no väčšina expertov situáciu hodnotí inak ako “napínanie svalov”. Ak budú Rusi, Irán a Asadove jednotky pokračovať vo svojej široko koncipovanej ofenzíve voči teroristom v Sýrii, čoskoro na strane džihádistov a “umiernenej opozície” pravdepodobne neostane nikto, kto by mohol figurovať ako zástupná armáda, bojujúca za americké ciele.
Ruská armáda v Sýrii neumožňuje USA znova sa v konflikte zmocniť iniciatívy a drží USA pod tlakom. Rusi pomohli legitímnemu sýrskemu prezidentovi Asadovi upevniť jeho postavenie a americká administrátiva vôkol Obamu chápe, že momentálne svoju pieseň v Sýrii USA dospievali. To však neznamená, že niektoré skupiny v USA nebudú pokračovať v snahách zvrátiť momentálny vývoj v Sýrii a že nebudú hľadať iné odpovede na zbrzďovanie Ruska
Pred novou americkou administratívou, ktorá sa sformuje po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb v USA (8.11.2016), však bude stáť náročná úloha vysporiadať sa s posilnením vplyvu Ruska v regióne Blízkeho východu, pričom Rusko, Irán, Sýria a Čína čoraz viac vnímajú USA len ako nepríjemnú, no nie neprekonateľnú prekážku pre naplnenie svojich geopolitických cieľov na Blízkom východe.