Za pravdu mu dali aj ostatní diskutéri – šéfovia SDKÚ-DS, KDH a Mosta-Híd Pavol Frešo, Ján Figeľ a Béla Bugár. Frešo zároveň zdôraznil, že pravica musí pracovať tímovo. Ak to tak nebude, neuspeje. “Ak nám dajú ľudia v budúcnosti dôveru, musíme ukázať, že dokážeme spolu vládnuť,” povedal. Bugár doplnil, že strany musia nájsť spoločné témy a myslí si, že štvorica pravicových strán to môže dokázať.
Treba spoločné témy nachádzať alebo jestvujú?
Strany sa zhodujú, že schopnosť spolupracovať môžu ukázať pri dohodách pri voľbách do VÚC aj pri prezidentských. “Zhoda, dohoda je dôležitá,” zdôraznil Figeľ. Rokovania už prebiehajú, strany však upozorňujú, že na prezidentského kandidáta je ešte čas. “Rokujeme, štyri strany majú snahu nájsť spoločného kandidáta. Žiadna dohoda ale ešte nie je,” poznamenal Bugár. Strany sa zhodujú, že to má byť človek, ktorý dokáže konkurovať kandidátovi Smeru-SD. “Stredopravé spektrum má ponúknuť víťazného kandidáta,” myslí si Frešo. Podľa neho je dobré hovoriť nielen o kandidátovi z politických strán, ale aj o občianskych kandidátoch.
Bola to SaS, čo odmietla euroval, ale obviňuje druhých
Diskutujúci si zaspomínali aj na pád vlády Ivety Radičovej. Sulík trvá na tom, že Radičová nemala spájať hlasovanie o eurovale s dôverou vláde. Odmieta tvrdenie, že SaS tým, že nevyslovila Radičovej vláde dôveru, umožnila návrat Fica k moci. Frešo pripomenul, že Radičová mala právo spájať hlasovania. Je presvedčený, “že dobrý líder vie, kedy si má vypýtať dôveru”. Priznal, že keby bol na Radičovej mieste, urobil by to isté. “Keby som mal ja také turbulencie niekoľko týždňov ako ona, tiež by som to postavil na hranu,” poznamenal.
Sulík reagoval tým, že Radičová si mohla vypýtať dôveru inokedy. Bugár pripustil, že keby vláda nepadla na eurovale, padla by na niečom inom. “Bolo otázkou času, kedy by padla vláda,” poznamenal. Všetci štyria lídri sa zhodujú na tom, že pád Radičovej vlády bol jeden z najzbytočnejších. Zároveň tvrdia, že sa strany musia poučiť z minulosti a hľadať dohody a spôsob spolupráce.