Bratislava 9. júla (TASR/Foto:HSP)
Verejnosť sa v týchto dňoch dostane na internete k unikátnej encyklopédii tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku. Obsahuje 1813 hesiel zoradených do 17-tich skupín a 1842 ilustrácií v podobe fotografií, filmových a zvukových ukážok. “Mnohé veci sa vytrácajú a bolo by veľkou škodou o ne prísť a nemať ich zaznamenané,” zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii minister kultúry Marek Maďarič s tým, že táto elektronická encyklopédia bude mať veľký význam a dopad pre širokú verejnosť.
Projekt www.ludovakultura.sk spustil Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK). Od roku 2008 na ňom pracovali Koordinačné centrum tradičnej ľudovej kultúry a Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied (SAV). Projektu šéfoval vedúci centra Vladimír Kyseľ.
Koordinačné centrum pôsobí pri SĽUK-u. Minister priblížil, že tam pracujú dvaja ľudia, ktorí majú široký okruh spolupracovníkov. “Systematicky začali so serióznou mravčou prácou produkovať záslužné veci,” ocenil. Z 12-tich vydaných titulov deväť zahrnulo ministerstvo školstva ako učebné pomôcky pre žiakov. “Za málo peňazí urobili veľa muziky,” dodal Maďarič, keďže celkový rozpočet encyklopédie sa odhaduje na približne 140.000 eur. Poukázal na to, že slovenská kultúra nie sú len herci a speváci. “Aj oni stoja v konečnom dôsledku na tradičnej ľudovej kultúre, na našich koreňoch,” podčiarkol.
Podľa riaditeľky Ústavu etnológie SAV Gabriely Kiliánovej, ktorá bola hlavnou redaktorkou encyklopédie, bolo pre ústav veľkou výzvou pripraviť niečo, čo môže čítať ktokoľvek bez odborných alebo vedeckých znalostí a môže tam nájsť najzákladnejšie informácie. Upozornila, že ide o jedinú elektronickú encyklopédiu na prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry v Európe. Pri jej predstavovaní na medzinárodnej konferencii o kultúrnom dedičstve v novembri minulého roka v Ľubľane vyvolala mimoriadny záujem.
Ďalšou konkrétnou vecou, na ktorej sa už pracuje, je archív tradičnej ľudovej kultúry. Na jeseň by ľudia z koordinačného centra mali urobiť výzvy a semináre, pretože bude vznikať ako kolektívne dielo. Zapojiť sa do neho majú kultúrni pracovníci, starostovia obcí či majitelia súkromných zbierok. Pomôcť zapisovať informácie o zvykoch, folklóre, architektúre, gastronómii, či rôznych kultúrnych zaujímavostiach im pomôžu vypracované metodické zošity. “Považujem to za niečo unikátne,” avizoval Maďarič. Archív po nevyhnutnej inventarizácii, teda po súpise artefaktov a javov tradičnej nehmotnej kultúry zo všetkých regiónov Slovenska zabezpečí ich uchovanie a prezentáciu na internete.