V rozsiahlom posolstve členom misijnýách diel Petrov nástupca pripomína osobitosti misie Cirkvi, ktoré rozoberá aj v apoštolskej exhortácii Evangelii gaudium. Venuje sa úlohe medzinárodnej siete PMD v súčasnom svete – hovorí o talentoch, ktoré treba rozvíjať i o pokušeniach a tzv. „chorobách“, ktorým sa treba vyhnúť. Zároveň poskytuje rady a návrhy pre rozlišovanie ako vykročiť ďalej do budúcnosti.
Protagonistom evanjelizácie a každej misie Cirkvi je Duch Svätý, ktorého Kristus sľubuje pri svojom Nanebovstúpení, upozorňuje pápež v úvode:
„Ježiš pred svojím odchodom povedal svojim učeníkom, že im pošle Ducha Svätého, Tešiteľa. A tak zveril Duchu Svätému aj apoštolské dielo Cirkvi v celom behu dejín, až do svojho návratu. Tajomstvo Nanebovstúpenia, spolu s vyliatím Ducha na Turíce, navždy vtláča a odovzdáva misii Cirkvi jej najdôvernejšiu genetickú črtu: to, že je dielom Ducha Svätého, a nie dôsledkom našich úvah a úmyslov. Práve táto vlastnosť môže urobiť misiu plodnou a ochrániť ju od každej domnelej sebestačnosti, od pokušenia vziať za rukojemníka telo Krista – ktorý vystúpil do neba – pre vlastné klerikálne projekty moci.“
Dokonalým príkladom vykonávania misie je Panna Mária, zdôrazňuje v závere posolstva pápež František. Píše:
„Buďte pohotoví, tak ako Mária. Keď šla za Alžbetou, Mária to nerobila ako vlastné gesto: išla ako služobnica Pána Ježiša, ktorého nosila v lone. Sama zo seba nepovedala nič, len niesla Syna a chválila Boha. Ona nebola protagonistkou. Šla ako služobnica toho, kto je aj jediným protagonistom misie. Nestrácala však čas, ponáhľala sa, aby urobila, čo bolo treba pre svoju príbuznú. Ona nás učí tejto pripravenosti, svižnosti vo vernosti a adorácii.“
Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.