Hlavnými témami neformálneho zasadnutia pod taktovkou končiaceho chorvátskeho predsedníctva boli extradície občanov EÚ do tretích štátov, návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o rozhodnom práve pre účinky postúpenia pohľadávok pre tretie strany, dopady pandémie COVID-19 na oblasť spravodlivosti, ale aj informácie o zriaďovaní Európskej prokuratúry.
“Domnievame sa, že by sme sa mali zamerať na zlepšenie výmeny informácií o citlivých prípadoch a systém včasného varovania pri politicky motivovaných žiadostiach,“ prezentoval stanovisko Slovenska k otázke extradícií občanov EÚ do tretích krajín štátny tajomník Novotný.
Pokiaľ ide o Európsku prokuratúru (EPPO), na ktorej zriadení Slovensko počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie (2016) pracovalo, zástupcovia krajín dostali aktuálne informácie o pokroku prác na jej spustení. Európska prokuratúra by mala začať naplno fungovať koncom roka 2020.
Úrad, ktorého šéfkou je známa rumunská prokurátorka Laura Kövesiová, má v súčasnosti 21 z 22 európskych prokurátorov. Počas ministerského zasadnutia prezentoval eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders návrhy na čo najrýchlejšie sfunkčnenie Európskej prokuratúry.
Ministri a štátni tajomníci dostali tiež informáciu o tom, ako pokračujú rokovania so Spojenými štátmi americkými o uzatvorení osobitnej dohody o cezhraničnom prístupe k elektronickým dôkazom. Z európskeho, a teda aj slovenského, pohľadu sa javí byť táto dohoda osobitne významná, keďže všetci významní poskytovatelia služieb majú sídlo v USA.
Na záver rokovania nemecká ministerka spravodlivosti Christine Lambrecht svojim kolegom predstavila priority nemeckého predsedníctva v Rade EÚ v oblasti justície. Berlín sa chce počas svojho mandátu (júl – december 2020) zamerať v prvom rade na digitalizáciu justície.
Nemecko tiež otvorí tému nenávistných prejavov a chce začať diskusiu aj o využití umelej inteligencie v oblasti justície. Rokovania budú naplno pokračovať aj o všetkých aktuálnych návrhoch. Uzavrieť by sa mali trialógy ohľadne balíka elektronických dôkazov ako aj diskusie o návrhoch nariadení o doručovaní a o výmene dôkazov alebo o dnes diskutovanom postupovaní pohľadávok. Nemecké predsedníctvo sa bude plne zasadzovať o ochranu demokracie, právneho štátu a budovanie priestoru spravodlivosti v EÚ.