Londýn 18. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Vysokopostavení vládni predstavitelia tvrdia, že investície z Blízkeho východu by sa mali prijať, informuje POLITICO
Predstavitelia britskej vlády tvrdia, že by súkromne privítali katarské investície do Manchestru United, keďže majitelia klubu zvažujú ponuku vo výške 4 miliárd libier od člena vládnucej triedy tohto blízkovýchodného štátu.
Vysokopostavený britský obchodný vyslanec pre POLITICO povedal, že Británia by mala “absolútne prijať zahraničné investície do tejto krajiny z Blízkeho východu, či už ide o futbal alebo zelenú energiu”, keď sa ho pýtali na potenciálny predaj jedného z najznámejších futbalových klubov na svete do katarského vlastníctva.
Ďalší kľúčový predstaviteľ britskej vlády, minister s blízkym záujmom o navrhovanú transakciu, povedal, že ponuka šejka Jassima bin Hamada al-Thaniho – predsedu katarskej islamskej banky – by bola “dobrou investíciou”, ak by bola spojená s uistením, že z nej bude mať prospech širšia komunita.
Obaja vysokopostavení predstavitelia hovorili pod podmienkou zachovania anonymity. Úradník z ministerstva pre podnikanie a obchod uviedol, že vláda Spojeného kráľovstva sa aktívne nezúčastňuje na potenciálnom predaji Manchestru United a že ministerstvo “nemá žiadny názor” na ponuku Kataru.
Vláda Spojeného kráľovstva sa v poslednom čase stala terčom kritiky za svoje úsilie rozšíriť hospodárske vzťahy s Katarom a ďalšími krajinami Blízkeho východu obvinenými z porušovania ľudských práv. Podľa dokumentov, ktoré unikli minulý rok, sa člen jej ministerstva obchodu snažil pomôcť uľahčiť predaj Newcastle United saudskoarabskému štátnemu investičnému fondu v roku 2021.
Zástupcovia Al-Thaniho sa v stredu stretli s majiteľmi Manchestru United na Old Trafforde, pričom Katarčan je teraz považovaný za favorita na dokončenie kúpy oproti konkurenčnému záujemcovi Jimovi Ratcliffovi. Americká rodina Glazerovcov chce klub predať po 18 rokoch väčšinového vlastníctva.
Al-Thani tvrdí, že do jeho ponuky nie je zapojený žiadny štátny investičný fond ani vláda krajiny, hoci pozorovatelia vyjadrili skepsu, pokiaľ ide o jej skutočnú nezávislosť od malého, ale mimoriadne bohatého katarského štátu.
Osoba blízka šejkovej ponuke uviedla, že sú “presvedčení”, že v prípade úspechu ponuky nedôjde k žiadnemu zásahu britskej vlády, a zdôraznila, že “Katar je blízkym spojencom Spojeného kráľovstva”.
“Šejk Jassim by sa tam neponúkol, keby si nemyslel, že ponuka bude úspešná,” dodali.
“Športové umývanie”
Skupiny na ochranu ľudských práv uviedli, že pokus Kataru o kúpu jedného z najuznávanejších kultúrnych aktív Veľkej Británie je príkladom “sportswashingu” – snahy zlepšiť si reputáciu krajiny alebo spoločnosti zapojením sa do vrcholového športu – a že by ho mali zablokovať anglické futbalové orgány.
Katar bol široko odsudzovaný za dodržiavanie práv zamestnancov, naposledy v súvislosti s prípravou minuloročných majstrovstiev sveta vo futbale, a za zaobchádzanie so ženami a komunitou LGBTQ+. Katar je tiež v centre veľkého korupčného škandálu v EÚ, ktorý sa týka kufrov plných peňazí zadržaných políciou.
Peter Frankental, riaditeľ Amnesty International U.K. pre ekonomické záležitosti, varoval, že “zahraničné investície v Spojenom kráľovstve by nemali byť za každú cenu”, a uviedol, že vláda Spojeného kráľovstva “by mala zdieľať naše obavy” týkajúce sa ľudských práv.
“Katarské usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale bolo obrovským pokusom odvrátiť pozornosť od systematického vykorisťovania migrujúcich pracovníkov, hanebných zákonov proti LGBTQ+ a neprijateľného obmedzovania slobody prejavu a práv žien,” povedal.
Vhodný a riadny?
Jedna z potenciálnych prekážok predaja sa objavila minulý mesiac, keď vláda Spojeného kráľovstva oznámila plány na vytvorenie nezávislého futbalového regulačného orgánu, ktorý by testoval spôsobilosť majiteľov klubov a finančnú stabilitu profesionálnych klubov.
Nasledovalo preskúmanie riadenia anglického futbalu po tom, ako sa šesť klubov Premier League pokúsilo zapojiť do navrhovanej európskej súťaže Super League v roku 2021.
Vyššie uvedený britský obchodný vyslanec však uviedol, že cieľom stratégie nikdy nebolo zastaviť predaj klubov investičným spoločnostiam podporovaným zahraničím.
“Biela kniha nezablokuje žiadne zahraničné investície do futbalu. Tým som si veľmi istý,” povedal. “Nejde o blokovanie investícií, ale o zabezpečenie finančnej udržateľnosti a najlepších postupov pre kluby.”
Pohľad do Perzského zálivu
Britská vláda sa skutočne aktívne snažila prehĺbiť hospodárske väzby po brexite so šiestimi krajinami obchodného bloku Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive – Saudskou Arábiou, Katarom, Spojenými arabskými emirátmi (SAE), Ománom, Bahrajnom a Kuvajtom.
So štátnymi investičnými fondmi Kataru a SAE boli sprostredkované investičné dohody v hodnote desiatok miliárd libier a Spojené kráľovstvo v súčasnosti rokuje o kolektívnej obchodnej dohode so šiestimi krajinami Perzského zálivu.
Jeden z poslancov za stranu Toryovcov, bývalý britský minister obchodu, sa ohradil proti obavám z príchodu peňazí z Blízkeho východu do anglického futbalu a povedal, že väčšina fanúšikov tento druh investícií víta.
“Keď Newcastle kúpila Saudská Arábia, pamätám si, že som videl, ako fanúšikovia Newcastlu nosili uteráky okolo hlavy a oslavovali pred štadiónom,” povedal poslanec.