“Minister spravodlivosti v piatok podpísal novú žiadosť o extradíciu Luboša Kosíka. Napriek tomu, že od malijských orgánov SR nedostáva oficiálne informácie o tom, kde sa nachádza a či bol prepustený z väzenia, MS SR vyvíja maximálne úsilie, preto opätovne žiadame Mali, aby ho vydali,” uviedla ďalej hovorkyňa rezortu spravodlivosti.
Kosík je podľa oficiálnych informácií Mali vo väzení a chýba len niekoľko podpisov na jeho vydanie. Po rokovaní vlády to povedala koncom novembra ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Priznala však, že Mali je rizikovou krajinou. “Snáď informácie, ktoré nám čelní predstavitelia Mali priebežne dávajú, sú pravdivé,” poznamenala.
O Kosíkovom prepustení z väzenia v Mali informoval 14. novembra denník Sme, ktorému to potvrdil Kosík. Bývalý príslušník SIS bol vo väzení dva roky po tom, čo na neho vydali medzinárodný zatykač pre falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur. Prepustenie ho prekvapilo. “Otvorili dvere a povedali koniec,” uviedol vtedy pre Sme Kosík. Svoje ďalšie kroky nechcel komentovať.
Polícia následne na sociálnej sieti napísala, že najvyšší predstavitelia malijskej polície prezidentovi Policajného zboru SR Milanovi Lučanskému potvrdili, že Kosík nebol prepustený z malijského väzenia.
Kosík dlhodobo tvrdí, že je ochotný svedčiť o únose syna prezidenta Michala Kováča aj o ďalších kauzách bývalých príslušníkov SIS. Kosík bol právoplatne pôvodne odsúdený na 14 rokov odňatia slobody a na peňažný trest vo výške 100.000 eur. Keďže ho nezaplatil, tak ho Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) 12. novembra odsúdil na ďalšie štyri roky. Verdikt nie je ešte právoplatný a bude o ňom, keďže sa odvolal Kosíkov obhajca, rozhodovať napokon Najvyšší súd SR. Kosík však neuhradil kauciu 100 000 eur a preto mu k trestu pribudnú ďalšie 4 roky, teda dokopy už 18 rokov.
Ďalej je vyšetrovaný v dvoch ďalších prípadoch, v ktorých ide o vážne zločiny vydierania s použitím násilia a hrozí mu až doživotie. Kosík zdá sa, je veľmi nebezpečný zločinec a ak nechce stráviť celý zvyšok svojho života vo vezení, nezostáva mu nič iné, ako sa pokúsiť so štátom obchodovať. Práve preto, v akej situácii sa nachádza, nemožno ho považovať za relevantného svedka ani ohľadom prípadu únosu syna prezidenta Michala Kováča, kde si pravdepodobne vymyslí čokoľvek, čo by mohlo byť zaujímavé pre orgány činné v trestnom konaní a mohlo mu pomôcť vyhnúť sa trestu alebo ho aspoň znížiť.