Český minister obrany Ľubomír Metnar nevylúčil v rozhovore pre pražský denník Právo, že v prípade zhoršenia medzinárodnej situácie po zrušení zmluvy INF môžu v NATO začať diskusie o rozmiestnení ďalších amerických základní v Európe, vrátane jeho krajiny.
“Sú to zrejme pokusy o zdôvodnenie následkov vystúpenia USA od zmluvy a možnosti umiestnenia základní a systémov protiraketových zariadení vo svojich krajinách, v danom prípade ide o Česko, čo povedie k ešte väčšej eskalácii napätia a nepredvídateľným následkom,” povedal Švytkin Sputniku.
Toto vyhlásenie svedčí podľa poslanca nie o snahe európskych krajín presvedčiť USA, aby nevystupovali od INF, ale odôvodňuje ich vystúpenia z dohody.
Nedávno sa český premiér Andrej Babiš znepokojivo vyjadril k odstúpeniu Ruska a USA od zmluvy INF.
“Zažili sme studenú vojnu, kedy nad svetom visela hrozba použitia jadrových zbraní každý deň. Nechceme sa predsa vracať do takej doby a zažívať znova podobné hrozby. Amerika by mala s Ruskom zasadnúť za jeden stôl a dohodnúť sa, že v likvidácii jadrových zbraní budú pokračovať. Svet musí riešiť mnoho iných konfliktov, vojnu v Sýrii, všeobecne nestabilitu na Blízkom východe alebo migračné vlny z Afriky. Riešiť ešte jadrovú hrozbu by bol pre svet ďalší veľký problém,” vyhlásil.
Minulý piatok Donald Trump oznámil, že USA pozastavujú platnosť INF a iniciujú konanie o odstúpení od zmluvy. Deň na to Rusko reagovalo zrkadlovo. Vladimir Putin počas schôdzky s ministrom Lavrovom a ministrom obrany Šojgu vyhlásil, že Rusko tiež pozastavuje svoju účasť. Ruský prezident ďalej dodal, že Moskva je otvorená voči novým návrhom a vyjednávanie o zmluve INF, ale obom ministrom nariadil, aby tieto rokovania neiniciovali.