Bratislava 2. októbra 2024 (HSP/Military Watch Magazine/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi, TASR/DPA-Boris Roessler/dpa-Bildfunk)
V reakcii na júlový útok Izraela Irán zasiahol kľúčové izraelské letecké základne balistickými raketami, uvádza časopis Military Watch. Škody sú také rozsiahle, že sa objavujú pochybnosti o tom, či Izrael teraz môže pokračovať v práve začatej invázii do Libanonu. Informuje o tom Military Watch Magazine
Podľa viacerých zdrojov silné iránske balistické raketové útoky na izraelské ciele z 1. októbra spôsobili vážne škody na vojenskej infraštruktúre krajiny, pričom útoky v rámci operácie True Promise 2 sa začali v reakcii na izraelský útok na Teherán z 31. júla. Rozsah škôd vyvolal otázky, či Izrael môže pokračovať v invázii do susedného Libanonu, ktorá sa začala necelé dva dni pred iránskymi útokmi.
Viaceré zdroje uviedli, že zasiahnuté boli kľúčové letecké základne – najmä Hatzerim, kde sú umiestnené izraelské stíhačky F-15, a Nevatim, kde sú umiestnené všetky izraelské stíhačky F-35 stealth. Iránske zdroje uviedli, že posledné menované zariadenie bolo „úplne zničené“ a niekoľko stíhačiek F-35 bolo zničených. Medzitým sa objavili správy, že raketové útoky boli zamerané aj na koncentrácie vojsk vrátane pôsobivej koncentrácie tankov a obrnených vozidiel, čo by mohlo ešte viac skomplikovať budúce ofenzívy Izraela.
Izraelskí a západní predstavitelia vo veľkom zdôrazňovali potrebu odvety voči Iránu, čo tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že invázia do Libanonu sa dostane na nižšiu priečku v zozname priorít krajiny. Očakáva sa, že raketový úder tiež posilní morálku protivníkov Izraela v celom regióne – vrátane Hizballáhu v Libanone, koaličných síl Ansarullah v Jemene (Hútiovia), rôznych militantných skupín v Iraku a viacerých palestínskych militantných skupín, ako sú Hamas a Islamský džihád.
Na internete kolujú zábery radostných Palestínčanov, ktorí po roku urputných bojov oslavujú údery proti Izraelu. Predpokladá sa, že vplyv na morálku je o to väčší po mnohých úspešných úderoch Izraela proti vedeniu nepriateľských organizácií – vrátane likvidácie generálneho tajomníka Hizballáhu Hasana Nasralláha a ďalších kľúčových vodcov tejto skupiny a iránskych predstaviteľov 27. septembra pri masívnom bombardovaní jeho bunkra v Bejrúte.
Hoci rozsah škôd spôsobených izraelským pozemným silám zostáva neistý, očakáva sa, že nedávne útoky prinajmenšom vážne narušia plánovanú ofenzívu v Libanone. Strata stíhačiek F-35 by mohla byť obzvlášť vážnym úderom: zatiaľ čo spôsobilosti stealth majú v libanonskom vzdušnom priestore obmedzenú využiteľnosť vzhľadom na nedostatočnú protivzdušnú obranu nepriateľa, Izrael nemá žiadne iné stíhacie lietadlo s porovnateľne modernou avionikou a pokročilým hardvérom. Stroje F-35 poskytujú oveľa väčší stupeň situačného prehľadu ako iné izraelské lietadlá a sú vhodné na údery na pozemné sily cez zložité siete opevnení, aké má Hizballáh.
V súlade s tým USA od konca roka 2023 pracujú na „rozšírení zbraňových kapacít F-35 a zvýšení tempa dodávok náhradných dielov“, čím sa výrazne zvýši zásobovanie Izraela, aby jeho malá flotila stealth stíhačiek mohla uskutočniť viac letov proti palestínskym, libanonským a sýrskym cieľom. Strata týchto prostriedkov (a možno aj stíhačiek F-15) by oslabila schopnosť izraelského letectva uľahčiť pozemný postup do Libanonu. Aká bude reakcia Izraela a jeho blízkych spojencov v Turecku a západnom svete, sa ešte len uvidí.
Prečítajte si tiež
- Irán sa zapojil do tretej libanonskej vojny. Rakety letia na Izrael
- 205 rakiet na Izrael: Aký je plán so stredným východom?
- Čo je známe o zhoršujúcich sa vzťahoch medzi Izraelom a Libanonom
- Záhadný útok hypersonikou na Izrael. Čo znamená a čo o ňom treba vedieť