Väčšina slovenských politikov sa dlhodobo vyjadruje proti prijímaniu migrantov z Ázie a Afriky. Ivan Mikloš naopak tvrdí, že takýto postoj je nesprávny a nezodpovedný vzhľadom na nelichotivý vývoj demografie. “Znižuje sa nám podiel práceschopného obyvateľstva, čo vyvolá problémy. Tieto prognózy sú veľmi presné. Už dnes vieme povedať, koľko ľudí bude môcť pracovať o 15 rokov. Ovplyvňuje to pôrodnosť, úmrtnosť a migrácia. Prvé dve sú stabilná, menia sa len minimálne. A pretože Slovensko nemá žiadnu imigračnú politiku, ktorou by sa snažilo vyvážiť tento budúci deficit pracujúcich, je to problém,” myslí si Mikloš s tým, že všetkému ešte viac škodí antimigračná politika vlády.
Podľa Mikloša, Slovensko potrebuje aktívne lákať pracovnú silu z iných krajín.”Musíme vytvárať podmienky, aby k nám chceli prichádzať šikovní ľudia,” hovorí Mikloš pričom spomína štáty ako Ukrajina, Rumunsko, Moldavsko, Srbsko.
“Ak majú Slováci obavu z migrantov, musia si uvedomiť možné dôsledky. Je pekné nechcieť mať za susedov cudzincov, a zároveň chcieť mať rast životnej úrovne, rast ekonomiky,” pokračuje Mikloš, ktorý si myslí, že ľudia sa boja nových vecí, ktoré nepoznajú. “Napriek tomu, že na Slovensku takmer nemáme migrantov, máme jedny z najnegatívnejších postojov k migrácii, nie len z krajín mimo EÚ.”
“Ja nie som slniečkar, v tom zmysle, že nie som za to, aby sme otvorili dvere úplne všetkým. Vidím riziká v radikálnom islame. Napriek tomu odporúčam mať otvorené dvere, ale rozlišovať migrantov na základe ekonomického a humanitárneho prisťahovalectva. Podľa mňa sú potrební aj tí ekonomickí, no musíme dbať na tom, aby mali záujem prispôsobiť sa hodnotám a pravidlám. Vynucovanie pravidiel by malo byť voči všetkým,” objasnil Miloš a zároveň priznal, že mnohé európske štáty ako Veľká Británia či Francúzsko s tým dnes majú výrazné problémy.