Mihál: Hodnotu za peniaze podporujeme, zákaz makiet v NR SR nie

Bratislava 12. augusta 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Vládny projekt Hodnota za peniaze, ktorého cieľom je za tri roky efektívnejšie prerozdeliť v troch rezortoch 400 miliónov eur, v tejto fáze hodnotí pozitívne aj podpredseda opozičnej SaS Jozef Mihál. Na druhej strane, iniciatívu predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) na zmenu rokovacieho poriadku parlamentu považuje za snahu obmedziť ústavné práva opozičných poslancov. „Vyčítame v prvom rade obmedzenie priestoru na diskusiu a druhá výčitka sú tie vizuálne pomôcky. Nevidíme žiaden dôvod, prečo by si poslanci nemohli do rozpravy priniesť transparent alebo vizuálnu pomôcku, nejakú maketu,“ povedal v diskusii na Tablet.tv Mihál.

Na snímke poslanec NR SR Jozef Mihál (SaS)
Na snímke poslanec NR SR Jozef Mihál (SaS)

Danko odôvodňuje svoj návrh potrebou kultivovať rokovanie parlamentu, kam začali opoziční poslanci nosiť rôzne transparenty, tričká, vizuálne pomôcky, prípadne natáčať iných poslancov na videá, ktoré dávajú na sociálne siete. „Máme tu subjekty, ktoré si mýlia politiku s teátrom,“ vyhlásil Danko 6. júla s tým, že v parlamente sa má rokovať v dôstojných podmienkach. Jednotlivým politickým stranám už zaslal svoj návrh zmien, o ktorých chce začať rokovať na poslaneckom grémiu. Okrem zákazu vnášania vizuálov a mobilov do rokovacej sály obsahuje požiadavku na protokolárne oblečenie, limituje dĺžku vystúpení poslancov a zavádza mechanizmy, ktorými môže vedenie parlamentu nové pravidlá vynucovať.

„My s takýmto návrhom súhlasiť nebudeme a máme zásadnú námietku. Nie je možné meniť rokovací poriadok silou koaličnej väčšiny. Nebudeme sa zúčastňovať rokovaní o novom rokovacom poriadku, pokiaľ nebudeme mať garanciu, že akákoľvek zmena bude odsúhlasená aj so súhlasom opozície,“ reaguje Mihál.

Pozitívne však hodnotí projekt Hodnota za peniaze, ktorým chce vláda prostredníctvom využitia analytických kapacít zefektívniť využívanie verejných prostriedkov v oblasti zdravotníctva, dopravy a informatizácie.

„Má to zmysel. Na rôzne projekty sa míňajú skutočne ťažké milióny a je otázka, či tieto projekty majú zmysel,“ povedal. Podľa Mihála je možné neefektívne minúť peniaze aj na projekt, ktorý je formálne organizovaný dobre. A to vtedy, keď je omylom samotný projekt ako taký. „Dnes sme v situácii, keď sa verejné obstarávanie robí pri rôznych projektoch, napríklad v informatike, pomerne dobrým spôsobom. Ale druhá vec je, či tie projekty vôbec majú zmysel,“ povedal.

„V posledných rokoch máme množstvo príkladov, keď sa peniaze, či už z eurofondov, alebo štátneho rozpočtu, investovali do absolútne nezmyselných projektov. Z tohto pohľadu aj my z opozície vítame tento projekt. V predvolebnom programe sme aj my mali niečo podobné,“ poznamenal.

Mihál upozornil, že ešte vo vláde Ivety Radičovej, v ktorej zastával pozíciu ministra práce, prijali niektoré kľúčové opatrenia. „Urobili sme prvý krok, ktorým bolo zefektívnenie verejného obstarávania a zverejňovanie všetkých zmlúv, faktúr a objednávok na internete,“ povedal. Už vtedy sa podľa neho začali budovať analytické centrá, s akými v jednotlivých rezortoch počíta aj projekt Hodnota za peniaze.

„Najznámejší je Inštitút finančnej politiky, ktorý je už dlhé roky zriadený ako organizačná zložka na ministerstve financií. Má určitú samostatnosť a dnes v podstate supluje aj to, čo by mali robiť analytické zložky na iných ministerstvách, ktoré zatiaľ vytvorené nie sú.

Postupne, zdá sa, budú budovať analytické centrá pri jednotlivých ministerstvách,“ poznamenal. „Ja som mal na ministerstve práce také malé analytické centrum, je tam vlastne doteraz. Určite je lepšie investovať do piatich, šiestich alebo desiatich kvalitných analytikov na každom ministerstve, ako sa pozerať na to, ako sa vynakladajú desiatky alebo stovky miliónov na neefektívne projekty,“ dodal.

Na druhej strane, Hodnota za peniaze je v tejto chvíli podľa neho skôr pilotný projekt ako zásadná zmena. „Citovali ste TASR, že ide o 400 miliónov eur v najbližších troch rokoch v týchto troch rezortoch. Keď si zoberiete miliardové rozpočty týchto rezortov, je to kvapka v mori. Neviem, či to mám chápať ako pilotný projekt a rešpektovať to, že treba nejako začať, ale zatiaľ to nevyzerá príliš ambiciózne,“ upozornil. „A napríklad obchvaty Prešova na ministerstve dopravy sú podľa mňa v rozpore so zásadou Hodnota za peniaze,“ dodal Mihál.

Pripomenul, že vláda, v ktorej pôsobil ako minister, dokázala výrazne znížiť deficit verejných financií, podľa Mihála najmä šetrením. „Žiaľ, to, čo nás čaká na jeseň v parlamente, sú zákony, ktoré budú zavádzať nové a nové dane, zvyšovať dane, poplatky pri registrácii motorových vozidiel, za vodomery. Necítiť snahu o nejaké šetrenie. Ľudia pritom necítia, že by sa zlepšovalo školstvo, zdravotníctvo, či služby pre starších a postihnutých. My budeme kritizovať, budeme prinášať naše návrhy riešení, ale, samozrejme, vládnu tí, ktorí vládu zostavili,“ povedal v Tablet.tv Mihál.

SaS sa podľa Mihála nevzdala ani prác na jednej zo svojich nosných ideí, odvodovom bonuse. „Pripravujeme tretí diel publikácie o odvodovom bonuse. Odvodový bonus má niekoľko rovín. Prvá je, že sa zásadným spôsobom zjednoduší a zefektívni sociálny systém. A druhá je, že výrazným spôsobom klesnú dane a odvody pracujúcim ľuďom,“ povedal. Dosiahne sa to podľa neho zrušením množstva zákonov, ktoré dnes definujú rôzne formy sociálnych príspevkov. „Keby ste si pozreli zákon o službách v zamestnanosti, nájdete 20 alebo 30 rôznych príspevkov,“ povedal s tým, že niektoré z týchto príspevkov reálne poberá len minimum ľudí, keďže sa k nim v praxi nevedia dostať.

„Aj pre zdravotne postihnuté osoby existujú desiatky príspevkov, ale získať ich je pomerne komplikované. Alebo sa stretávame s prípadmi, keď sú príspevky spätne odobraté a treba ich vrátiť,“ povedal.

„Systém sociálneho poistenia, ktorý je dnes postavený na báze zásluhovosti, chceme postaviť na báze solidarity. U nás je už množstvo zástancov tzv. základného príjmu, teda teórie, podľa ktorej má každý občan mať garantovanú základnú štátnu dávku,“ vysvetľuje Mihál.

„Súčasťou odvodového bonusu a zjednodušenia sociálneho systému je aj to, že každý občan bude mať nárok na základnú štátnu dávku, ale na rozdiel od teórie základného príjmu hovoríme, že výška štátnej dávky, ktorú bude potenciálne dostávať každý občan od štátu, bude odvodená od výšky jeho príjmu,“ povedal. „Tí, ktorí si zarobia dve–tritisíc eur mesačne, nepotrebujú žiadnu pomoc od štátu. Potrebujú ju tí, čo majú príjem na úrovni priemernej mzdy alebo nižší,“ dodal.

Na poznámku, že odvodový bonus býva kritizovaný za to, že pomôže najchudobnejším a najbohatším na úkor strednej vrstvy, reagoval, že to tak nie je. „Na odvodovom bonuse zarobia všetci až na nepodstatné výnimky,“ oponoval Mihál.

Na otázku, ako je možné takmer všetkým zvýšiť príjem len prerozdelením existujúcich zdrojov, odpovedal, že ušetriť sa dá už len na tom, že sa systém zjednoduší a odstráni sa množstvo administratívnych činností. Okrem toho, odvodový bonus prinesie o niečo vyššie zaťaženie ľudí, ktorí žijú z renty, a úplne nový sociálny systém.

„Dnes je nemocenské poistenie postavené na princípe zásluhovosti. Ak máte povedzme príjem 800 eur hrubého a ste mesiac na PN, váš príjem z nemocenskej dávky bude vo výške 55 percent, teda približne 450 eur v čistom. V odvodovom bonuse dávka takto definovaná nebude, zo systému vypadne. Ak chcete mať v prípade práceneschopnosti zabezpečenie v podobe nejakých dávok, budete mať možnosť pripoistiť sa v komerčnej sfére,“ povedal.

„Bude to omnoho efektívnejšie, ako to dnes funguje v tom molochu, ktorý sa nazýva Sociálna poisťovňa, kde je výrazný nepomer medzi tým, čo dáte a čo dostanete. A menej daní a odvodov budú platiť pracujúci ľudia alebo živnostníci, ale súčasné daňové a odvodové zaťaženie, ktoré sa dnes týka len príjmu z práce, sa bude týkať aj príjmov z kapitálu. Ľuďom, ktorí žijú z renty, sa zaťaženie, nie zásadne, ale zvýši,“ povedal.

Na otázku, či má SaS šancu získať politických partnerov na takúto zásadnú zmenu, Mihál reagoval, že v prípadnej pravicovej vláde áno. A ak by sa aj politici reforme v najbližších rokoch bránili, časom ich k nej dotlačí demografický pokles. „Ak by aj politici dnes neprijali riešenia, ktoré sú takéhoto zásadného charakteru, budú o nich musieť rozmýšľať v horizonte desiatich – pätnástich rokov,“ uzavrel Mihál.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Špecializovaný trestný súd rozhoduje o predĺžení väzby obvineným v rámci policajnej akcie Očistec

0 icon

Banská Bystrica 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, sa začalo rozhodovanie o predĺžení väzby obvineným v rámci policajnej akcie Očistec. Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) doplnil svoj návrh o obrazovo-zvukové záznamy "Prokurátor ÚŠP 22. októbra doplnil svoj návrh na predĺženie väzby…

Neočkovaný? Zákaz vychádzania! Štátny tajomník Klus sa chce pri COVID automate cielené sprísnenie podmienok pre neočkovaných

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Očkovanie musí byť slobodou nielen pri cestovaní, a preto sa chce štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) pri úprave COVID automatu inšpirovať v susednom Rakúsku. Pre prudký nárast počtu nakazených tamojšia vláda rozhodla o cielenom sprísnení podmienok pre neočkovaných. Klus to uviedol…

Prvovýroba mlieka požaduje mimoriadnu podporu 35 miliónov eur, konštatoval Pastorek

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenskí prvovýrobcovia mlieka sa opäť ocitli v kríze a žiadajú mimoriadnu podporu vo výške 35 miliónov eur na stabilizáciu sektora. Dôvodom ich krízy má byť fakt, že k pretrvávajúcim problémom vo forme veľkého investičného dlhu, nedostatku pracovnej sily a nízkej podpore pribudli prvovýrobcom…

Poslancov dnes zamestnáva odvolávanie ministra hospodárstva Sulíka. Fico má informácie o tom, že šéf SaS mal sfalšovať svoje maturitné vysvedčenie

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Parlament sa dnes bude zaoberať návrhom na odvolanie Richarda Sulíka (SaS) z funkcie ministra hospodárstva. S iniciatívou prišli poslanci za opozičnú stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Sulík sa opakovane vyjadroval, že sa na odvolávanie teší, aby vysvetlil všetky súvislosti zdražovania…

Tohtoročné leto bolo z pohľadu domáceho turizmu historicky najlepšie, Slováci tvorili 80 % ubytovaných hostí

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Tohtoročné leto bolo z pohľadu domáceho turizmu historicky najlepšie. Agentúra na podporu cestovného ruchu Slovakia Travel o tom informovala v utorok s tým, že v lete tvorili približne 80 % ubytovaných hostí na Slovensku domáci návštevníci a práve na nich agentúra zamerala aj svoju…

Kolíková chce odchod známej advokátky Mišíkovej zo Súdnej rady. Tá upozorňuje, že na rozdiel od ministerky má 47-ročnú prax z pojednávacích miestností

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú sa valí kritika nie len kvôli reforme súdnej mapy a realitnému biznisu, ktorý sa údajne za ňou skrýva, ale taktiež kvôli jej najnovším vyjadreniam na adresu členky Súdnej rady, bývalej dlhoročnej prokurátorky a skúsenej advokátky Evy Mišíkovej.…

Štefan Harabin si na súde odmietol nasadiť rúško: “Aj v Afganistane je vyššia úroveň dodržiavania ľudských práv”

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Exminister spravodlivosti a bývalý šéf Najvyššieho súdu SR (NS SR) Štefan Harabin si dnes pri v stupe do budovy NS SR odmietol nasadiť rúško. Argumentoval tým, že mu to nijaký zákon ani Ústava SR neprikazuje. Na súd prišiel v sprievode obžalovaného Tibora…

Mega kauza: Predložili záznamy z tajných rozhovorov Kaliňáka, Fica, Gašpara a ďalších. Matovič reaguje: “Už chápem, prečo ten skorumpovaný zmrd valí ako besný pes”

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák, Screenshot-Aktuality.sk)   Obrazovo-zvukové záznamy, ktorými disponuje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ako aj ich doslovné prepisy potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz a diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a prokurátorov Úradu špeciálnej…

Denný počet nákaz v Rusku stúpol na novú rekordnú úroveň

0 icon

Moskva 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Rusko v pondelok nahlásilo ďalší rekordný počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Ruský úrad pre boj proti pandémii za uplynulých 24 hodín nahlásil 37 930 nových infekcií. Zároveň informoval, že za uplynulý deň v krajine na ochorenie COVID-19 zomrelo 1 069 ľudí. Bolo to mierne…

Reakcie politikov na “kauzu Roberta Fica”: Nahrávka neukazuje “žiadne protiprávne, dokonca ani podozrivé konanie. Napriek tomu kopa ľudí šalie od radosti, lebo sa pozerajú na nejaké videá natočené tajne, tvrdí Draxler

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot video Aktuality.sk, TASR - Jaroslav Novák, Jakub Kotian, Dano Veselský, Peter Kollár, Facebook)   Včera podvečer portál aktuality.sk zverejnil nahrávky Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Miroslava Bödöra, syna bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a advokáta Mareka Paru, z ktorých je zjavné, že sa rozprávali o aktuálne prebiehajúcich vyšetrovaniach bývalých…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1.Putin sa uchádza o post svetového ideologického lídra 2.USA sa opäť dohadujú s Ruskom o Ukrajine 3. Zelená energia na Ukrajine zhltne ľudí

0icon

1. Prejav ruského prezidenta na Valdajskom fóre alebo Mníchov 2 Prejav Vladimíra Putina na Valdajskom fóre opäť zdôraznil konzistentnosť postoja ruského lídra k viacerým otázkam medzinárodnej aj domácej agendy. Z toho vyplýva, že tento postoj je výsledkom premyslenej voľby a dlhého uvažovania, ktoré v priebehu zhoršovania mnohých svetových problémov získava nové…

René Pavlík

Názor

0icon

Názor Každý deň sa ľudia stretávajú a vymieňajú si názory. Je to normálne. Veď žijeme v spoločnosti. Za zamyslenie stojí, čo si vymieňame. Ak budeme hľadať odpoveď zistíme, že nemusí ísť o banalitu. Samozrejme, ak stretnem suseda a poviem, že prší, nejde o nič. Veď to vidí aj on a nič na tom nemôže zmeniť. Iná…

Ivan Holek

Plnosť času nastáva! Predpovede konca sveta sa napĺňajú!

0icon

Iste si pamätáte, že rok 2012 bol spájaný s koncom sveta. Koniec sveta však neprišiel a tí, čo ho očakávali, boli obrátení na posmech. Podľa známeho mayského kalendára však rok 2012 nemal byť presným označením dňa a hodiny súdu, ale iba určením obdobia, v ktorom súd nadíde. To znamená, že…

Ladislav Hvižďák

USA náš vzor.

0icon

  Niekedy, za čias socializmu, ktoré si celkom dobre pamätám, sme v našej republike , ktorá sa volala ČSSR a bola spoločná pre obidva bratské národy Čechov a Slovákov a viaceré národnosti, sme dosť často v médiach i od politikov počúvali okrídlenú vetu „Sovietsky Zväz – náš vzor“ alebo „So…

TopDesať

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

10 faktov o obezite, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Obezita už dávno nie je problém, ktorý sa týka predovšetkým Ameriky. Svet sa čoraz viac polarizuje a obéznych ľudí pribúda. Pripravili sme si preto 10 faktov o obezite, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel. 1. Nadváha a obezita sú definované ako "abnormálne alebo nadmerné nahromadenie tuku, ktoré môže poškodiť zdravie" Index…

10 faktov, ktoré si pravdepodobne nevedel o rakovine

0 icon

Rakovina. Ochorenie-ktoré-netreba-menovať. Strašiak, ktorý trápi ľudstvo už niekoľko storočí a napriek tomu nemáme univerzálny a 100-percentne účinný liek. Dôležitá je však najmä jej prevencia. Preto sme sa rozhodli pripraviť rebríček desiatich faktov o tomto zákernom ochorení, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. 1. Existuje viac než 100 druhov tohto zákerného…

10 fascinujúcich faktov o LEGU, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Určite si pamätáš na tie plastové tehličky, ktoré si v detstve s radosťou skladal do seba a budoval stavby, autá a všemožné veci ktoré ťa len napadli. Nebudeme si však klamať, kto z nás by sa nevrátil do tých detských čias a nezopakoval si zábavu s LEGOM? Myslím si že každý, veď s ním bola nekonečná zábava. Vedel…

Noeho akcia: 1. časť

0 icon

V šesťstom roku Noeho života sedemnásteho dňa druhého mesiaca, ešte toho dňa prepukli všetky žriedla veľkej prahlbiny, otvorili sa okná nebies (Genesis, 1. Mojžišova, 7:11). Prinášame ďalší článok z dôb starozákonných. Tentokrát sa pozrieme na Noeho a jeho archu, ktorá bola (nielen) na svoju dobu obrovským plavidlom. Katastrofy sa síce…

Armádny Magazín

Bieloruskí zbrojári predstavili hlbokú modernizáciu ostreľovacej pušky Dragunov

0 icon

Bielorusko, 26. október 2021 (AM) – Novú ostreľovaciu pušku môže prijať bieloruská armáda, aby nahradila už zastaranú ostreľovaciu pušku Dragunov (SVD). Podľa Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky špecialisti Štátneho výboru pre leteckú dopravu vyvinuli ostreľovaciu pušku SCR-1200.  

Ďalšia slovenská technologická spoločnosť sa zúčastní výroby nemeckých bojových vozidiel

0 icon

Slovensko, 26. októbra 2021 (AM) – Dňa 22. októbra 2021 podpísali spoločnosti Neways Electronics International (Neways) a Rheinmetall zmluvu o nákupe zariadení Controller Area Network (CAN Bus) pre vojenské vozidlá. CAN Bus je kľúčovým komponentom každého moderného vojenského vozidla – umožňuje totiž vzájomnú komunikáciu medzi aplikáciami mikrokontrolérov a z

Česko chce zlepšiť pripravenosť jadrového odstrašujúceho arzenálu NATO proti prípadnej agresii z Ruska

0 icon

Česko, 26. október 2021 (AM, MOČR) – Po viac ako 20 mesiacoch sa minulý týždeň v Bruseli osobne stretli ministri obrany členských krajín NATO. Sedemnásť štátov vrátane Českej republiky na zasadnutí schválilo vznik Inovačného fondu. Až miliardu eur bude mať Aliancia k dispozícii na vývoj duálnych technoló

Prečo kubáňski kozáci nie sú Ukrajinci

0 icon

Ukrajina, 26. október 2021 (AM) – Ukrajinskí nacionalisti si veľmi často robia nároky na Kubáň. Hovorí sa, že tam žijú kubáňski kozáci, tí istí Ukrajinci, čo znamená, že Kubáň je Ukrajina!   Ale tu je problém. Aj keď pochádzajú od Záporožských kozákov, aj keď dokonca majú veľmi podobné ukrajinské priezviská, Kubáňci…

Šéf ruskej rozviedky Naryškin odporučil potomkom nacistov a ďalších nájazdníkov na Rusko aby sa učili históriu bez prikrášľovania

0 icon

Rusko, 25. október 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin odporučil potomkom útočníkov Ruska, aby vyučovali dejiny „bez prikrášľovania“ a vyvodzovali z nich závery. Zahraničie si musí uvedomiť, že všetky plány na dobytie Ruska sú vopred odsúdené na neúspech. &nb

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID