Niektoré ženy si zalepili ústa páskou a skupina prisťahovalcov z Bangladéšu si na obnaženú hruď napísali červenou farbou heslo: “Zastreľte nás, nemôžeme sa vrátiť späť.”
Protesty sú tiež v Gevgelija, v malom mestečku s 22 tisíc obyvateľmi na juhu Macedónska neďaleko hraníc s Gréckom.
Slovinsko už vyhlásilo, že umožní prechod len utečencom, ktorí sú na úteku pred vojnou a nie ekonomickým migrantom
Minulý týždeň slovinská vláda, členská krajina schengenského priestoru, vyhlásila, že súhlasí len s prechodom utečencov, ktorí sú na úteku z konfliktov zo Sýrie, Iraku a Afganistanu a s platnými dokladmi.
Slovinsko tiež vyhlásilo, že by považovalo všetkých ostatných migrantov za “ekonomických migrantov”, teda za osoby, ktoré prichádzajú do Európy, aby sa vymanili z chudoby a nie z vojny: v tomto prípade by boli ekonomickí migranti zadržaní na hraniciach a poslaní späť. Toto rozhodnutie bolo prijaté aj ďalšími krajinami ako je Srbsko, Macedónsko a Chorvátsko.
Rôzne organizácie bojujúce za práva imigrantov protestovali s odôvodnením, že právo na azyl by malo byť posudzované prípad k prípadu, individuálne a nie uplatňovaním všeobecných zásad pre celý národ. “Klasifikovať celý národ ako ekonomických imigrantov nie je princípom uznávaným medzinárodným právom, “povedal Rados Djurovic, riaditeľ azylového centra v Belehrade: “Riskujeme porušovanie ľudských práv a práva na azyl.”
Idomeni je jedným z tranzitných miest pre imigrantov mieriacich do Európy po “balkánskej trase”: je to centrum s obmedzenou kapacitou. Veľmi často ľudia nenájdu žiadne prístrešie a nemajú prístup k toaletám alebo iným zariadeniam. Lekári bez Hraníc postavili v blízkosti hraničného mestečka tábor s kapacitou cca tisíc ľudí: štyri veľké stany s veľkosťou 240 metrov štvorcových a ďalšie dva stany 45 metrov štvorcových používaných na lekársku a právnu pomoc.
preložil Martin Šuly