“Mesto zrovnali so zemou.” Ďalšie svedectvo o zločinoch USA v Sýrií

“Mesto zrovnali so zemou.” Ďalšie svedectvo o zločinoch USA v Sýrií

Rakka 16. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Gabriel Chaim)

 

Pred rokom USA a ich spojenci v antiteroristickej koalícií začali operáciu na oslobodenie hlavného mesta IS Rakky. Podľa tvrdení Pentagonu bombardovanie neviedlo k masovým obetiam medzi obyvateľstvom. Ochrancovia ľudských práv, ktorí na jar navštívili mesto, však majú iný názor, píše v úvode svojho komentára Igor Gaškov

Na snímke sú zničené budovy v sýrskom meste Rakka

 

Reklama

“Bombardovanie nevídané od dôb Vietnamu”

Operácia arabsko-kurdských Sýrskych demokratických síl podporovaných americkým letectvom trvala od 6. júna do 12. októbra 2017. Útok sa uskutočnil s cieľom obsadenia hlavného mesta IS. Vo Washingtone chceli dobyť Rakku čo najrýchlejšie, ináč mohli prevziať iniciatívu iné ozbrojené skupiny a úloha USA vo víťazstve nad džihádistami by bola spochybnená.

Reklama

“Operácia s cieľom dobytia Rakky je takticky dôležitá a mala i symbolický význam. Mala ukázať, že USA a ich spojenci sú schopní konať operatívne a s výsledkami, keď to nutne potrebujú. Kľúčovou bola otázka času, o prostriedkoch toľko nepremýšľali. Preto boli použité maximálne efektívne, ale nie vždy konvenčné zbrane,” povedal Sputniku ruský orientalista Grigorij Lukjanov.

 

“Potrestali nás za naivitu”

I po ôsmych mesiacoch po vyhnaní IS je Rakka jedným z najmenej prístupných miest na svete. Všetko okolo je zamínované, obyvatelia dodržiavajú režim stanovení spojencami USA. O tom, čo sa tam skutočne dialo v lete a na jeseň minulého roku sa verejnosť dozvedá s veľkým oneskorením.

Na jar ochrancovia ľudských práv navštívili mesto a jeho okolie, vypočuli 112 svedkov. V správe sa hovorí o štyroch rodinách, ktoré stratili celkom 90 príbuzných a blízkych ľudí. Obeťami sú ľudia s malými prímami, ktorí nemôžu zaplatiť služby “spolucestujúcich” – profesionálnych prevádzačov, ktorí za peniaze vyvádzali ľudí z mesta. Na zozname obetí sú i tí, ktorí zostali v Rakke zo strachu z lúpeže, v nádeji, že ochránia svoj majetok v období bezvládia.

Reklama

Tí, ktorí zostali v Rakke nepovažovali USA a ich spojencov za zdroj nebezpečia. “Predpokladali sme, že prišli vyhnať IS a budú realizovať bojové akcie s ohľadom na obyvateľstvo. Boli sme naivní. Keď sme pochopili, aké veľké je nebezpečenstvo, bolo už neskoro, ocitli sme sa v pasci,” povedal jeden z obyvateľov mesta ochrancom ľudských práv. Ďalší svedkovia nechápali, prečo Američania zabíjali civilné obyvateľstvo, i keď bojovalo proti IS.

 

“Z mesta sme sa dostávali krvavou cestou”

Zhromaždené svedectvá potvrdzujú zúfalstvo ľudí, ktorí zostali uväznení medzi teroristami na zemi a americkými lietadlami vo vzduchu. “Tí, ktorí zostali v meste umierali a tí, ktorí sa pokúšali utiecť tiež. Nemali sme prostriedky, aby sme mohli zaplatiť prevádzačom. Pasca sklapla,” povedala obyvateľka Rakky Murina Chašišová. Podľa jej slov, keď sa im nakoniec podarilo dostať sa z mesta, zachránili sa tým, že “šli po krvi tých, pod ktorými vybuchla mína pred nimi.”

Rodinní príslušníci rodiny Fajadovych rozprávali o tragédií v centrálanej časti Rakky Harat-al-Badu, kde ako spojenci vedeli, teroristi ISA používali obyvateľov ako živý štít. To nálety zastavilo, následkom čoho 12. októbra 2017 zahynul jeden člen rodiny Fajadovych. O niekoľko hodín uzavreli džihádisti a spojenci USA dohodu o prímerí.

Reklama

Ministerstvo zahraničných vecí USA nekomentovalo správu ochrancov ľudských práv. Oficiálnym zostáva názor generála Stevena Townsenda, ktorý v októbri minulého roka vyhlásil, že “operácia s cieľom dobyť Rakku je najpresnejšia vojenská kampaň v celej histórií ozbrojených konfliktov.” Damask tieto udalosť vysvetľuje inak: ako porušenie územnej suverenity krajiny a “intervenciu”, ktorej následkom zahynulo mnoho civilných obyvateľov, pripomína na záver Gaškov.

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali