„Mesto Prešov sa snaží robiť všetko pre to, aby nemotorová doprava bola v mesto veľmi populárna. Budujeme cyklocesty, máme cykloprístrešky a snažíme sa rozširovať cyklistickú infraštruktúru. Preto veľmi vítam, že do nášho mesta pribudnú aj elektrokolobežky. Bude to novinka, ktorú, verím, budú Prešovčania využívať a stanú sa obľúbeným dopravným prostriedkom,“ uviedla pri tejto príležitosti primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, podľa ktorej je pre mesto výhodou, že sa nepodieľa na prevádzkových nákladoch.
E-kolobežky sa nachádzajú celkovo na 45 ľahko dostupných frekventovaných miestach. Umiestnené sú v centre, na sídliskách, zastávkach MHD, v blízkosti stanice, univerzity a obchodných centier. „Uvidíme, ako sa projekt, ktorého výhodami je rýchla preprava z jedného bodu do druhého, v Prešove ujme. Je to skúšobná prevádzka do konca kalendárneho roka, keď budeme vyhodnocovať všetky plusy a mínusy tejto prepravy,“ dodal viceprimátor mesta Pavol Neupauer. „Ďalšia spolupráca bude závisieť od toho, ako sa občania mesta postavia k využívaniu kolobežiek a ako bude služba obľúbená. Záležať ale bude aj na diskusii s mestom. Chceme byť pre mesto dobrým partnerom, preto budeme počúvať jeho návrhy a pokiaľ budú obe strany spokojné, budeme ďalej pokračovať,“ reagoval regionálny manažér prevádzkovateľa e-kolobežiek Eduard Suchánek.
Elektrické kolobežky môžu Prešovčania využívať vďaka aplikácii v smartfóne, potrebný je založený účet prepojený s platobnou kartou. Odomknutie kolobežky stojí 50 centov a za každú strávenú minútu na kolobežke zaplatí jazdec 10 centov. Najvyššia denná cena je 25 eur. Všetky e-kolobežky sú pripojené do bezdrôtovej komunikačnej siete a vybavené systémom GPS, vďaka čomu má prevádzkovateľ prehľad o ich polohe. Po ukončení jazdy môže užívateľ nechať kolobežku v oblastiach označených na mape v aplikácii. Pokiaľ nechá kolobežku mimo tejto zóny, môžu mu vyrubiť pokutu 30 eur. V povolených zónach je potrebné zaparkovať kolobežku na bezpečnom mieste tak, aby nikomu neprekážala. „Môže byť zaparkovaná prakticky kdekoľvek, ale apelujeme na to, aby neprekážala a občania boli ohľaduplní na prevádzku v meste. Ideálne parkovanie je v blízkosti cyklostojanov, prípadne rovnobežne s chodníkom,“ upozornil Suchánek.
Kolobežka váži 18,7 kg a je z 90 percent vyrobená z hliníka a ďalších ľahkých materiálov. Maximálne rýchlosť kolobežky je 25 km/hodinu, v aplikácii si je možné nastaviť aj začiatočnícky mód s obmedzením maximálnej rýchlosti na 15 km/h. Na jeden nabíjací cyklus dokáže prekonať vzdialenosť 40 km. Kolobežky sú kryté poistením zodpovednosti za škodu, to však neslúži ako súkromné poistenie užívateľa.