Rím 29. septembra 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:Facebook)
Deväť juhoeurópskych členských štátov skupiny MED9 musí nájsť “spoločný a koherentný postoj, aby boli opatrenia týkajúce sa migrantov účinnejšie”, vyzvala talianska premiérka Giorgia Meloniová v liste zaslanom partnerským krajinám pred nadchádzajúcim piatkovým samitom skupiny v Mdine (Malta), informovala v stredu 27. septembra agentúra ANSA
Podľa diplomatických zdrojov denníka Meloniová tiež požiadala krajiny MED9, aby trvali na urýchlenom zavedení komplexných opatrení na kontrolu hraníc, na ktorých sa dohodli na mimoriadnom summite Európskej rady ešte vo februári.
V záverečnom vyhlásení z tohto samitu lídri EÚ vyzvali Európsku komisiu, aby “okamžite zmobilizovala značné finančné prostriedky a prostriedky EÚ” na pomoc krajinám na vonkajších hraniciach EÚ pri posilňovaní ich “kapacít a infraštruktúry na ochranu hraníc”, pričom sa konkrétne spomína “dozor vrátane leteckého dozoru a vybavenie”.
Okrem infraštruktúry na ochranu hraníc sa v texte vyzýva aj na externalizáciu azylových konaní vybudovaním prijímacích centier mimo Únie – opatrenie, ktoré zdôraznili aj konzervatívni poslanci EP na utorkovej konferencii ECR v Madride, ako aj na naliehanie na Komisiu, aby výrazne urýchlila deportácie. Podľa vlastných údajov Komisie bolo v prvých šiestich mesiacoch roku 2023 deportovaných len približne 20 % ekonomických migrantov so zamietnutými žiadosťami o azyl.
Meloniová okrem toho v liste poukázala aj na nedávne memorandum o porozumení medzi EÚ a Tuniskom, v ktorom táto severoafrická krajina súhlasila s obmedzením nelegálnych odchodov zo svojho pobrežia výmenou za finančnú pomoc z Bruselu.
Talianska premiérka údajne poslala list všetkým ostatným lídrom krajín MED9 – vrátane lídrov Francúzska, Španielska, Portugalska, Grécka, Chorvátska, Slovinska, Cypru a Malty -, ako aj predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a predsedovi Rady Charlesovi Michelovi.
Maltský samit skupiny MED9 (známej aj ako EUMed9 alebo jednoducho Med Group) bude tretím takýmto stretnutím v tomto formáte od roku 2021, keď sa k členom bývalej skupiny MED7 prvýkrát pripojili Chorvátsko a Slovinsko.
Prečítajte si tiež:
- Meloniová kritizuje Nemecko
- Orbán: Migranti strieľali na maďarskú pohraničnú stráž
- Problém s migrantmi sa vyostruje. Prevádzači strieľajú na policajtov