Megaprojekt “plynovej únie” medzi Ruskom, Pakistanom a Indiou vyvolá vo Washingtone štikútku

Megaprojekt “plynovej únie” medzi Ruskom, Pakistanom a Indiou vyvolá vo Washingtone štikútku

Moskva 30. januára 2023 (HSP/indianpunchline/Foto:screenshot)

 

Akútna energetická kríza v Pakistane je bezprostredným pozadím, na ktorom je potrebné chápať nadchádzajúce rozhovory ministra zahraničných vecí Bilawala Zardárího s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktoré sa dnes uskutočnia v Moskve, píše významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar

Megaprojekt "plynovej únie"
Megaprojekt “plynovej únie”

Ale potom, Lavrov je “renesančný človek” vo svete medzinárodnej diplomacie a určite si zosynchronizuje hodinky so Zardárím. Pre obe krajiny sa veci zmenili, starí priatelia odchádzajú a život sa pre nikoho nezastaví.

Reklama

V tlačovej správe ruského ministerstva zahraničných vecí o Zardárího návšteve sa stručne uvádza: “Ministri zahraničných vecí budú diskutovať o stave bilaterálnych vzťahov, regionálnych a medzinárodných otázkach. Osobitnú pozornosť budú venovať rozvoju obchodných a hospodárskych vzťahov.”

Hovorkyňa MZV Maria Zacharovová následne prezradila, že ruské a pakistanské spoločnosti “aktívne pracujú na vyriešení zostávajúcich otázok” týkajúcich sa dodávok ruských energetických zdrojov do Pakistanu. Poznamenala, že problémom je platobný systém, keďže Rusko chce dohodu v národných menách “alebo v menách tretích krajín, ktoré sú chránené pred rizikami sankcií”.

Reklama

Aj spolupráca v oblasti energetiky zo svojej podstaty zahŕňa značné dlhodobé investície a faktom zostáva, že, ako povedala Zacharovová, “americká mena je mydlová bublina, nezabezpečené peniaze, ktoré sa tlačia aj napriek obrovskému americkému verejnému dlhu”.

Čo je dôležité, Zacharovová zdôraznila, že obe krajiny sa tiež rozhodli “prerokovať komplexný plán spolupráce v oblasti energetiky, ktorý predpokladá výstavbu infraštruktúry a dodávky energonosičov” v rámci, ktorý má potenciál “zabezpečiť udržateľný rozvoj” pakistanského plynárenského priemyslu. Pripravuje sa výstavba ruského plynovodu do Pakistanu.

Zardárího návšteva v Moskve sa uskutoční v priebehu 3 týždňov, keď sa na titulné stránky novín dostala trojstranná dohoda o spolupráci v oblasti plynu medzi Ruskom, Kazachstanom a Uzbekistanom. Ukončenie desaťročia trvajúcich energetických väzieb Ruska s Európou vrátane dodávok plynu prostredníctvom plynovodov motivuje Moskvu k hľadaniu nových trhov, pričom prioritou sú ázijské trhy.

Koncom minulého roka preto Moskva navrhla plynovú úniu s Kazachstanom a Uzbekistanom, aby pomohla týmto dvom stredoázijským štátom, ktoré zápasia s nedostatkom plynu. Začiatkom tohto mesiaca Kazachstan a Uzbekistan podpísali dve samostatné dohody s ruským gigantom Gazprom, ktoré upevňujú nové partnerstvo. Rusku sa otvára nová perspektíva na okamžité využitie existujúcich plynovodov v týchto dvoch krajinách na vývoz plynu na ich domáci trh.

Aj keď ide o bilaterálnu dohodu, Kazachstan a Uzbekistan sa môžu stať tranzitnými krajinami, ktoré umožnia dodávky ruského plynu na regionálny a svetový trh, najmä do Číny, juhoázijských krajín a regiónu ASEAN. (Rusko navrhlo Ankare podobnú dohodu o dodávkach svojho plynu na európsky trh cez energetický uzol v Turecku).

Reklama

Všetky energetické projekty sú “geopolitické”, ako to dokazuje nedávne zničenie ruského plynovodu Nord Stream, za ktorým stoja USA. Tento projekt je však “výhodný” pre Rusko aj pre oba stredoázijské štáty, keďže príjmy Kazachstanu a Uzbekistanu z tranzitných poplatkov budú veľmi významné a dlhodobé, zatiaľ čo Rusko získa prístup na nové trhy.

Vstúpte do Afganistanu. V dňoch 11. a 12. januára pricestoval do Kábulu vyslanec ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov, ktorý viedol podrobné konzultácie s vedením Talibanu, aby potvrdil “neochvejný záväzok Moskvy rozvíjať komplexný dialóg s Kábulom”. V tlačovej správe ruského ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že sa zamerali na “vzájomne výhodnú spoluprácu v takých odvetviach, ako je energetika, poľnohospodárstvo, doprava, infraštruktúra, priemysel, baníctvo, najmä na organizáciu pravidelných obchodných dodávok ruských pohonných hmôt a poľnohospodárskych produktov afganským spoločnostiam”.

V tlačovej správe sa uvádza: “Po stabilizácii situácie v Afganistane sa domáce hospodárske subjekty môžu podieľať na výstavbe a prevádzke plynovodu Turkménsko – Afganistan – Pakistan – India, ako aj na obnove veľkých infraštruktúrnych projektov vybudovaných na území Afganistanu počas sovietskej éry.”

MZV dodalo, že “počas konzultácií sa značná pozornosť venovala perspektívam politického a diplomatického uznania súčasnej afganskej vlády zo strany medzinárodného spoločenstva vrátane Ruskej federácie”. Na záver uviedlo, že “vedenie Afganistanu vysoko oceňuje úsilie Ruskej federácie pomáhať afganskému ľudu pri budovaní mierového, nezávislého a hospodársky sebestačného štátu”.

Je zaujímavé, že v televíznom rozhovore krátko po svojom návrate do Moskvy Kábulov otvorene tvrdil, že ISIL v Afganistane nie je nič iné ako angloamerický projekt, ktorého cieľom je spôsobiť nestabilitu v regióne. Regionálne prostredie sa skutočne dramaticky mení. Rusko si intenzívne uvedomuje bremeno histórie a uvedomuje si nevyhnutnosť posilniť svoju vedúcu úlohu poskytovateľa bezpečnosti pre stredoázijský región. Západná hrozba pre Strednú Áziu a severný Kaukaz pretrváva.

Reklama

Rusko dúfa, že bude viesť regionálne úsilie o stabilizáciu situácie v Afganistane a boj proti extrémistickým skupinám, ktoré pôsobia ako geopolitický nástroj Washingtonu. Rusko (a Čína) čoraz častejšie rokuje s vládcami Talibanu ako s etablovanou vládou Afganistanu. V zásade je terorizmus pre Rusko (a Čínu) hlavným problémom.

Moskva odhaduje, že Taliban má politickú vôľu optimálne pôsobiť proti ISIS, ale chýbajú mu finančné zdroje. Aby sme si boli istí, Afganistan bude figurovať v rozhovoroch Lavrova so Zardárím. Ajit Doval, indický poradca pre národnú bezpečnosť, tiež čoskoro navštívi Moskvu na konzultácie o Afganistane.

Je to vhodný čas na to, aby India zlepšila svoje vzťahy s Pakistanom. Podujatia súvisiace so ŠOS zhodou okolností privedú pakistanských vedúcich predstaviteľov do Indie. Premiér Módí oznámil, že indické predsedníctvo v skupine G20 “bude založené na téme ‘Vasudhaiva Kutumbakam’ alebo Jedna Zem, jedna rodina, jedna budúcnosť”. Je možné, že India by mala pozvať Pakistan na septembrový samit G20 v Dillí ako osobitného hosťa.

Z pragmatického hľadiska sa projekt plynovodu TAPI zhoduje s trojstrannou plynárenskou úniou, ktorú Rusko vytvára s Kazachstanom a Uzbekistanom. Ruský denník Nezavisimaja gazeta nedávno napísal, že Moskva si veľmi želá, aby sa stredoázijská plynárenská sieť v strednodobom horizonte rozšírila na juhoázijský región a na región ASEAN.

Andrej Grozin, vedúci oddelenia Strednej Ázie a Kazachstanu v Inštitúte krajín SNŠ a vedúci vedecký pracovník Inštitútu orientalistiky Ruskej akadémie vied, pre ruský denník povedal: “Je to už nová štátna politika Ruska a je zrejmé, že ani Astana, ani Taškent nebudú môcť odmietnuť účasť na tomto projekte. Odborníci sa zhodujú, že do polovice tohto storočia sa juhovýchodná Ázia stane hlavným regiónom, ktorý bude spotrebovávať energiu. Nech už teraz znie rozšírenie siete plynovodov do Afganistanu, Pakistanu, Indie a Číny akokoľvek fantasticky, čoskoro sa stane realitou. Preto je potrebné presadzovať naše suroviny na južných trhoch už dnes.”

Samozrejme, takýto megaprojekt vyvolá vo Washingtone škytavku. Nie je prekvapením, že tento týždeň pricestuje do Dillí námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová (ktorá v roku 2014 sprostredkovala zmenu režimu v Kyjeve a otvorene sa vyžíva v sabotáži a zničení ruského plynovodu Nord Stream).

Washington je rozrušený, že tlak západných sankcií na vývoz ruskej ropy viedol k výraznému posilneniu energetických väzieb Indie s Ruskom. Nielenže sa ruská ropa predáva do Indie dvakrát lacnejšie ako jej svetové analógy, ale ruská produkcia ropných produktov sa v skutočnosti presúva do Indie.

Po nadobudnutí platnosti európskeho embarga na ruské ropné produkty od 5. februára sa India stane hlavným dodávateľom rafinovanej ruskej ropy do Európy s potenciálnym exportným obratom v desiatkach miliárd dolárov. (Pozri Rusko dáva Indii zásobovanie Európy ropnými produktmi, Nezavisimaja Gazeta, 16. januára 2023) Vývoz nafty z Indie sa už teraz zvyšuje.

Z technického hľadiska to neporušuje sankcie EÚ voči Rusku. Rozčuľuje to však Bidenovu administratívu, ktorá predpokladala, že existuje potenciál na zvýšenie vývozu z USA, ktorý by nahradil ruské ropné produkty na lukratívnom európskom trhu.

USA budú znepokojené “plynovou úniou” medzi Ruskom, Pakistanom a Indiou. India má však životne dôležité záujmy na zaistení svojej energetickej bezpečnosti. Hegemónia Západu vo svetovom poriadku sa končí. Ruská “plynová únia” v Strednej Ázii signalizuje, že nastal čas, aby regionálne štáty v južnej Ázii reagovali jednotne.

Reklama

 

 

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

06:53

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi.

06:44

Poľsko poskytne finančnú pomoc vo výške dvoch miliónov dolárov pre dve humanitárne agentúry OSN, ktoré podporujú civilistov vo vojnou zmietanom Pásme Gazy. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.

06:35

Generálny riaditeľ sociálnej platformy TikTok Šou C’ Čche v stredu prisľúbil podniknutie právnych krokov na zvrátenie zákona prijatého v Spojených štátoch, na základe ktorého bude možné túto populárnu aplikáciu v USA zakázať pre podozrenia, že ju kontroluje čínska vláda.

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon, ktorý čínskej materskej spoločnosti ByteDance dáva približne 270 dní na to, aby odpredala TikTok v USA alebo čelila vylúčeniu z amerického trhu.

06:30

Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu uviedol, že zvažuje možné odstúpenie v reakcii na oznámenie súdu, ktorý začal vyšetrovanie premiérovej manželky na základe podozrení z korupcie.

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali