Príjemcovia frančízy svetového gigantu v oblasti rýchleho občerstvenia McDonaldu sú v hlbokej depresii. “Zažívame urputné boje s hlbokou depresiou a nič sa nemení. Existuje pravdepodobne 30 percent všetkých frančízistov v platobnej neschopnosti,” cituje Business Insider prevádzkovateľov McDonaldu.
Prevádzkovatelia reťazca zvlášť ostro kritizujú postup vedenia korporácie a zavedenie “All-Day Breakfast”, ktorý je v súčasnosti iba v USA. Vo viac ako 14.000 amerických reštauráciách si zákazníci McDonaldu môžu objednať raňajky 24 hodín denne. Na rozdiel od hamburgerov alebo hranoliek je produkcia raňajok drahá, zatiaľ čo výnosy z raňajkového menu sú nízke. Masívna kritika padá na plecia generálneho riaditeľa skupiny Steva Easterbrooka, ktorý do funkcie nastúpil v marci. Frančízisti ho obviňujú z “nedostatočného vedenia”. “Prechádzame od jednej neúspešnej iniciatívy k druhej,” povedal jeden z prijímateľov frančízy.
V druhom štvrťroku sa zisk reťazca rýchleho občerstvenia medziročne znížil o 13 percent na 1,2 miliardy dolárov. Obrat sa znížil o desať percent na 6,5 miliardy dolárov. Do hry sa zapojil aj silný dolár, ktorý znižuje príjmy zo zahraničia v prepočte na americkú menu.
“Výsledky sú sklamaním,” priznal generálny riaditeľ spoločnosti Steve Easterbrook. Generálny riaditeľ predložil plán reštrukturalizácie v máji, ktorá by mala priniesť obrat, ale zatiaľ len spôsobila náklady. McDonald bojuje takmer po celom svete s klesajúcim predajom. Gigant rýchleho občerstvenia bojuje najmä na domácom trhu v USA a Ázii, kde sa naplno prejavili dôsledky škandálu kontaminovaného mäsa.
O účinkoch jedla z rýchleho občerstvenia na ľudské telo sme vás informovali TU.