„Ponižujúce a konečné zničenie ISIS (pôvodný názov IS) bude vyžadovať ďalšie kroky, ktoré sme dlho obhajovali,“ uvádza sa vo vyhlásení. Medzi konkrétne kroky voči IS je zaradené rozmiestnenie amerických špeciálnych síl a vojenských poradcov na zemi, aby nasmeroval nálety a radili lokálnym partnerom. Medzi ďalšie požiadavky senátora patri rozšírenie pomoci pre umiernenú sýrsku opozíciu a vytvorenie bezpečných zón formou bezletovej zóny nad Sýriou.
Vzhľadom na požiadavku bezletovej zóny nad Sýriou pred týmto krokom už v roku 2013 varoval aj hlavný vojenský veliteľ NATO generál Philip Breedlove, ktorý uviedol nasledovné: „Úplne úprimne, je to vojnový akt a nie je to triviálna záležitosť“. „Viem, že to znie drsne, ale vždy ľuďom, ak sa hovorí o bezletovej zóne hovorím… že ide v podstate o začatie vojny s touto zemou, pretože budete musieť ísť a kineticky zničiť ich protivzdušnú obranu,“ uviedol Breedlove.
Slová generála potvrdil aj šéf zboru náčelníkov Martin Dempsey, ktorý vyhlásil, že „sýrsky systém protivzdušnej obrany je sofistikovaný a veľmi hustý“ s tým, že zavedenie zóny by v takomto prípade „rovnalo prakticky vojenskému aktu“.
Príkladom zavedenia bezletovej zóny je aj Líbya, kde tento akt poslúžil na pre bombardovanie a napadnutie krajiny, ako aj zvrhnutie vtedajšieho režimu Muammara al-Kaddáfího.
McCain chce zničiť režim Asada
„Budeme aj naďalej naliehať na administratívu, aby urýchlene prijala komplexnú stratégiu a vyhla sa rizikám postupnej eskalácie – v Kobané a v širšom boji proti ISIS v Iraku a Sýrii. Povedie to len k zbytočným stratám na životoch a znížení našej šance na úspech, ako sme to zistili v iných konfliktoch,“ zverejnila RIA Novosti vyjadrenie z tlačovej správy.
Vyhlásenie McCaina a Grahama sa nesústreďuje len na potlačenie samotného Islamského štátu, ale zároveň poukazuje na skutočnosť, že Biely dom by mal prijať vhodné opatrenia na to, aby porazil režim sýrskeho prezidenta Bašára Assada a tým pripravil pôdu pre politické riešenie a ukončenie konfliktu v Sýrii.
ru