Celodenný program otvorilo dopoludnia na pôde Biblickej školy podujatie Predseda a tajomníci o Matici s uvedením knihy predsedu MS Mariána Tkáča Ochrankyňa národa. Pri príležitosti 150. výročia založenia MS na ňom diskutoval vedecký tajomník MS Pavol Parenička s predchádzajúcimi vedeckými tajomníkmi. „Spomienkové podujatie o vývine matice od roku 1989 s náznakom jej perspektív bolo súčasťou vyvrcholenia 47. ročníka Slovesnej jari,“ povedal pre TASR Milan Gonda zo Slovenského literárneho ústavu MS.
Predstavitelia MS položili popoludní na Memorandovom námestí veniec k pamätníku Memoranda a na pôde matice sa potom stretli riaditelia domov MS a vedúci oblastných a martinských matičných pracovísk. „Prehliadku najlepších recitátorov celoslovenských súťaží v programe Veniec víťazov doplnil hudobný sprievod rodofolkového speváka Jána Svetlana Majerčíka z Liptovského Mikuláša. V ďalšej časti programu sme vyhodnotili druhý ročník súťaže Matičná esej v kategóriách stredoškoláci a vysokoškoláci,“ doplnil Gonda.
Memorandum národa slovenského k Vysokému snemu krajiny uhorskej prijalo Slovenské národné zhromaždenie, ktoré sa konalo 6. až 7. júna 1861 v Turčianskom Svätom Martine. Zdôrazňovalo potrebu zabezpečiť svojbytnosť slovenského národa a jeho rovnoprávnosť v rámci Uhorska, nastoľovalo požiadavku zriadiť autonómne územie – Hornouhorské slovenské okolie. Deklarovalo nároky na slovakizáciu správy, súdnictva a školstva na území (slovenského) okolia, adekvátny pomer v používaní slovenčiny a maďarčiny v úradnom styku a vo vyučovaní. Na Slovensku mala byť zriadená právnická akadémia a na peštianskej univerzite sa mala založiť katedra slovenského jazyka. Štát mal podporovať slovenské kultúrne ustanovizne, slobodné používanie materinského jazyka a primerané zastúpenie národností v hornej snemovni.