„Môj manžel išiel na trojtýždňovú misiu na more. Bola to pre neho veľmi, veľmi traumatizujúca skúsenosť, pretože po celom mori zbierali telá žien a detí. Bolo to hrozné,“ začína svoj telefonát poslucháčka, ktorá sa predstavila ako Jessica. „Na druhej strane zachraňovali dospelých mužov okolo tridsiatky, ktorí mali vo svojich mobiloch informácie o Islamskom štáte. Keď o tom informovali kompetentné orgány, neudialo sa nič, títo muži boli prijímaní s ostatnými aj potom.“
Jessica ďalej pokračovala: „Domov sa vrátil úplne zlomený, pretože videl ženy a deti, ktoré nutne potrebovali záchranu, ale títo muži ich odstrkovali. Cítili sa dôležitejší… Hrozná situácia. Navyše, napriek tomu, že boli zachránené stovky žien, detí a mužov, nie všetci boli skutoční utečenci. A toto trvalo rok! Povedal mi, že nevie, ako sa s týmto Európa vyrovná. Čo iné však môžeme robiť? Len posunúť tieto informácie ďalej a poskytovať lekársku pomoc tým, ktorí ju nevyhnutne potrebujú.“
Telefonujúca poslucháčka sa nevyhla ani kultúrnym rozdielom. „Aký typ človeka odstrčí ženu a dieťa? A ako toto máme spracovať ako jednotlivci? Pretože manžel sa ani po roku od misie nevie s niektorými vecami vyrovnať… Zabúdame aj na medikov, vojakov, azylových úradníkov, ktorí prijímajú týchto ľudí. Pretože tu nejde len o prijímanie týchto ľudí, ale aj o to, ako sa vysporiadame s traumou z prijímania ľudí z tak odlišných kultúr.“
Po otázke Katie Hopkinsovej, ako sa jej manžel má dnes, Jessica odpovedala: „Môj manžel sa po tomto všetkom začína meniť na muža, ktorého nespoznávam. Aj preto som mu zakázala pokračovať. Celá moja rodina si o mne myslí, že som „vítajúca“ liberálka, pričom môj manžel mal veľmi podobný názor ako ja. Aj on si myslel, že ľudia potrebujú pomoc. Dnes však tvrdí, že nie všetci títo ľudia skutočne tú pomoc potrebujú. Sú tam aj takí, ktorí sledujú vlastné záujmy. Dokonca má strach z určitých demografických trendov, pretože videl, ako sa istá skupina ľudí správa v reálnom živote,“ uzatvára svoj telefonát s obavami Jessica.
Celý rozhovor si môžete v angličtine pozrieť TU
Rozhovor sa dostal aj na Twitter, kde po zdieľaní Paulom Josephom Watsonom vyvolal búrlivé reakcie, pričom ho zdieľalo vyše 5 000 ľudí.
Denisa Vojtenyiová