Podľa Málikího prezident poveril premiéra Ramího Hamdalláha, aby spravil jej rekonštrukciu. “Nie je dôležité, či bude rozsiahla alebo iba mierna, lebo ide len o výmenu niektorých osôb, podstatná je stanovená vízia – a tá bude platiť tak, ako v súčasnosti,” vysvetlil minister.
Ako pokračoval, dôležitejší je postoj vlády k otázke mierových rokovaní s Izraelom, k dvojštátnemu riešeniu či budovaniu izraelských osád. Tie sú nemenné. Vláda ešte vlani deklarovala odhodlanie presadzovať vytvorenie palestínskeho štátu v hraniciach spred roka 1967, uznávať existenciu Izraela, odmietať násilie a rešpektovať medzinárodné dohody.
Pokračovať mala v doterajšej bezpečnostnej spolupráci s Izraelom i v politike nenásilného ľudového odporu. Málikí poznamenal, že vláda je výkonnou mocou politiky, ktorú vytvára palestínske vedenie. “Každá vláda a jej členovia v Palestíne budú len vykonávať politiku, na ktorej sa dohodne inde,” dodal.
Zároveň pripomenul, že premiér Hamdalláh už dávnejšie hovoril o jej rekonštrukcii. Ozrejmil, že na základe zákona môže predseda vlády vymeniť ľubovoľne päť ministrov bez udania dôvodu. “Toto nie je otázka pre palestínsku verejnosť, vzbudzuje to pozornosť iba v zahraničí. Naši ľudia sa tým nezaoberajú,” uistil.
Súperiace palestínske frakcie – Abbásovo sekulárne hnutie Fatas s islamistickým Hamasom podpísali vlani 23. apríla dohodu o zmierení. Okrem iného sa dohodli na vytvorení spoločnej vlády národnej jednoty, ktorá mala prekonať dlhoročné rozdelenie palestínskej politiky. Vláda Hamasu v pásme Gazy sa po nástupe nového palestínskeho kabinetu formálne vzdala moci.
Militanti z Hamasu v roku 2007 prevzali moc v pásme Gazy, kde si vytvorili vlastnú vládu. Moc palestínskej samosprávy pod vedením hnutia Fatah zostala odvtedy obmedzená len na oblasť Predjordánska.