Podľa spravodajského servera Hvg.hu na Národnom cintoríne vzdali poctu prezident János Áder, premiér Viktor Orbán, expremiéri Péter Boross, Ferenc Gyurcsány, Péter Medgyessy, predseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Attila Mesterházy a eurokomisár László Andor.
S maďarským expremiérom sa prišli rozlúčiť aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz a bývalý nemecký minister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher.
Na štátnom pohrebe sa zúčastnilo takmer 1000 s červenými karafiátmi
Katona v smútočnom prejave okrem iného zdôraznil, že Horn sa stal tvorcom osudu Maďarska i Európy. Bol jediným premiérom, ktorý po zmene režimu odovzdal krajinu v lepšom stave, než v akom ju prevzal, dodal.
Na štátnom pohrebe s vojenskými poctami sa zúčastnilo takmer 1000 ľudí s červenými karafiátmi.
Horn zomrel 19. júna po dlhej chorobe vo veku 80 rokov. Narodil 5. júla 1932 v Budapešti, bol premiérom Maďarska v rokoch 1994-1998. Zastával post ministra zahraničných vecí v poslednej maďarskej komunistickej vláde a koncom 80. rokov minulého storočia zohral kľúčovú úlohu v politických procesoch, ktoré viedli k pádu komunizmu v Európe.
Horn zohral významnú úlohu pri zbúraní železnej opony
Horn zohral významnú úlohu predovšetkým pri zbúraní železnej opony. Ministri zahraničných vecí Maďarska a Rakúska, Gyula Horn a Alois Mock 27. júna 1989 prestrihli na maďarsko-rakúskych hraniciach neďaleko mesta Šopron ostnatý drôt. Cez uvoľnený hraničný priechod začali odchádzať na Západ tisíce občanov Nemeckej demokratickej republiky (NDR).
Maďarský expremiér, ktorý 19. marca 1995 podpísal s vtedajším slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom zmluvu medzi Maďarskou republikou a SR o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci, sa na verejnosti ukázal naposledy pri príležitosti svojich 75. narodenín. Hosťami osláv vtedy boli vtedajší najvyšší predstaviteľ Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov a nemecký minister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher.
Z politiky odstúpil kvôli vážnemu zdravotnému stavu v roku 2007, poslancom parlamentu však zostal až do roku 2010.
mž