Maďarský premiér Viktor Orbán odsúdil obmedzenia uvalené zo strany EÚ proti Rusku kvôli konfliktu na Ukrajine. Problém, ktorý nemá ekonomickú povahu, “nemôže byť riešený hospodárskymi opatreniami,” uviedol Orbán vo štvrtok po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Budapešti. Zároveň kritizoval “anti-ruskú atmosféru” na Západe. Putin označil Maďarsko za “spoľahlivého partnera” v Európe.
“Anti-ruská politika je na Západe v móde,” kritizoval Orbán v spoločnom vystúpení s Putinom v maďarskom parlamente. Avšak súčasné celosvetové otrasy vedú k “hlavnej reorganizácii” a “pozitívnym podmienkam” pre vzťahy medzi Bruselom a Moskvou. “Je ťažké si predstaviť celosvetovú hospodársku prosperitu bez Ruska,” dodal. Maďarský minister zahraničia Peter Szijjarto povedal, že svetová politická klíma sa zmenila so zvolením Donalda Trumpa.
Budapešť chce podporovať hospodársku spoluprácu s Ruskom napriek sankciám EÚ. Putin bol sprevádzaný jeho ministrom hospodárstva, energetiky, obchodu a priemyslu.
Témou rozhovoru boli ceny plynu, ktoré budú platiť za ruský plyn v Maďarsku. Putin spravil Orbánovi veľmi dobrú ponuku pred tromi rokmi. Na tomto zasadnutí mali byť stanovené ceny plynu do roku 2021.
Putin uistil Orbána, že postaví dva nové reaktory v maďarskej jadrovej elektrárni. Rusko je pripravené na financovanie výstavby, povedal. Dohoda predpokladá, že Moskva prepožičia Budapešti až desať miliárd eur na financovanie až 80 percent stavebných nákladov na rozšírenie jadrovej elektrárne v meste Paks.
Kontrakt na výstavbu nových reaktorov prišiel bez ruského štátneho podniku Rosatom. Avšak stále sa čaká na zelené svetlo z Bruselu. Komisia EÚ môže celú dohodu zamietnuť kvôli možnému narušeniu hospodárskej súťaže. Orbán vyjadril presvedčenie, že dohoda “plne zodpovedá pravidlám EÚ”. Európska únia konečne ustúpila pri použití ruských palivových tyčí v maďarskej jadrovej elektrárne.