Macron predstavoval pápežovi svojho ministra zahraničných vecí Jean-Yvesa Le Driana, ktorý je pôvodom z Bretónska. Le Drian sa zvítal vrelým objatím s vatikánskym tlmočníkom, ktorý je jeho dávnym kamarátom ešte zo školských čias.
“Je to Bretónec. Bretónci sú všade. Bretónci sú francúzska mafia,” poznamenal k tomu Macron pred pápežom, čím chcel trochu zažartovať, ale vyzeralo to nevhodne, pretože pápež zostal mlčanlivý. Je o ňom totiž známe, že vždycky odsudzoval taliansku mafiu a jej praktiky.
Najčítanejší bretónsky regionálny denník Ouest-France túto situáciu označil za “zlý vtip”. Reuters podotýka, že bretónska história nemala nič spoločné s organizovaným zločinom. Bretónci sú známi skôr svojimi “politickými, obchodnými a katolíckymi náboženskými kruhmi, ktoré dávajú regiónu nesmierny vplyv v Paríži”.
Medzi známych Bretóncov patria miliardári Vincent Bolloré, či vedúca osoba značky Gucci Francois Pinault, a v regióne sídli aj známa sieť obchodov Leclerc.
Macronova návšteva pápeža vo Vatikáne
Macron sa s pápežom takmer hodinu zhováral za zatvorenými dverami v oficiálnej papežskej knižnici vo Vatikánskom apoštolskom paláci, čo bolo asi dvakrát tak dlho, ako to zvyčajne býva pri rozhovoroch s predstaviteľmi krajín.
Macron tak v dĺžke schôdzky s pápežom “predbehol” bývalého prezidenta USA Baracka Obamu (52 minút), tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (50 minút), svojho predchodcu Francoisa Hollanda (45 minút), francúzskeho exprezidenta Nicolasa Sarkozyho (44 minút) či prezidenta USA Donalda Trumpa (29 minút). Rekordne dlhé bolo svojho času stretnutie francúzskeho prezidenta Francoisa Mitterranda s pápežom Jánom Pavlom II., ktoré trvalo 90 minút.
V “intenzívnej diskusii” Macrona s pápežom sa podľa Reuters spomínala aj ochrana životného prostredia, migrácia, budúcnosť Európy, či predchádzanie a riešenie konfliktov na Blízkom východe a v Afrike. Obe strany sa dotýkali aj otázok potratu a sobášov rovnakého pohlavia, ktoré sú legálne vo Francúzsku.
Na konci súkromnej časti daroval Macron pápežovi ojedinelú kópiu knihy Georgesa Bernanosa z roku 1936 “Denník vidieckeho kňaza”. Pápež sa knihe potešil: “Čítal som túto knihu veľakrát. Je to kniha, ktorú som vždy mal veľmi rád.” Pápež dal Macronovi medailón s vyobrazením sv. Martina z Tours, poukazujúc na to, že “tí, ktorí vládnu, majú pomáhať chudobným”. O Macronovi sa totiž vie, že ho nazývajú “prezidentom bohatých”.
Okrem toho Macron v utorok v Lateránskej bazilike prevzal aj titul jej honorárneho kanonika. Tento čestný titul zdedili francúzski prezidenti od francúzskych kráľov, ktorí ho mali od doby Henricha IV., ktorý Francúzsku vládol v rokoch 1589-1610.
Pred dvomi mesiacmi požiadal Macron o silnejšie väzby medzi krajinou a katolíckou cirkvou. Táto otázka je obzvlášť citlivá v historicky katolíckom Francúzsku, kde ale v roku 1905 boli záležitosti cirkvi oddelené od štátu.