“Dúfam… že nájdeme spôsoby, ako prostredníctvom dialógu zmierniť súčasné napätie,” povedal Amano.
Irán 8. mája oznámil pozastavenie plnenia svojej časti záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody, známej aj ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) a uzavretej s USA, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou, Nemeckom a EÚ. Irán sa ňou zaviazal zastaviť svoj jadrový program výmenou za zmiernenie sankcií. Teherán tak urobil po tom, čo vlani od jadrovej dohody odstúpili Spojené štáty a na Irán znovu uvalili sankcie.
“Ako som vždy zdôrazňoval, záväzky týkajúce sa jadra, ktoré Irán na základe (JCPOA) prijal, predstavujú významný prínos z hľadiska jadrovej verifikácie. Je nesmierne dôležité, aby Irán plne implementoval svoje záväzky týkajúce sa jadra, ktoré vyplývajú z JCPOA,” dodal povedal Amano.
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf pohrozil Spojeným štátom v odvete za “hospodársku vojnu”, ktorú Washington podľa Zarífa vedie proti Teheránu.
Spojené štáty “nemôžu očakávať, že budú v bezpečí”, po tom, čo spustili hospodársku vojnu, povedal Zaríf v pondelok počas návštevy nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa v Teheráne. Zo stupňujúceho sa napätia medzi Washingtonom a Teheránom obvinil Zaríf priamo amerického prezidenta Donalda Trumpa.
“Sám pán Trump vyhlásil, že Spojené štáty spustili hospodársku vojnu proti Iránu. Jediným riešením, ako v tejto oblasti zmierniť napätie, je skončenie tejto hospodárskej vojny,” povedal iránsky minister zahraničných vecí.