Lucisano: Rusku chýba najmä ovocie a zelenina z EÚ, bežné potraviny nie

 Bratislava 21. septembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Ekonóm tvrdí, že Rusku chýbajú okrem kvalitného ovocia a zeleniny luxusné potraviny, ktoré si nevie vyrobiť samo

Taliansky ekonóm a konzultant Salvatore Lucisano pôsobil viac 30 rokov v potravinárskom priemysle. Šéfoval viacerým firmám, ktoré boli súčasťou nadnárodných spoločností, ako sú Ferrero, Nestlé, Bahlsen, Petruzalek, a spoznal podnikateľské prostredie na západe i východe nášho kontinentu. Tvrdí preto, že Rusko sa bez bežných európskych potravín zaobíde. Embargo na ich dovoz však spôsobuje, že krajine chýba kvalitné ovocie a zelenina a luxusné potraviny, ktoré si nedokáže vyrobiť. Lucisano to povedal v rozhovore v rámci multimediálneho projektu TASR Osobnosti, tváre, myšlienky. 

Ilustračné foto

V potravinárskom priemysle v Európe ste pôsobili viac ako 30 rokov. Ako sa za ten čas zmenil tento dôležitý sektor?

Najvýraznejšia zmena je najmä v tom, že výrobcovia sa začali zaoberať distribúciou potravín, aby dokázali efektívnejšie osloviť koncového zákazníka. Samozrejme, skvalitnila sa tiež výroba potravín, či už v lepších technológiách alebo v obalovej technike. Mnoho firiem pochopilo, že nestačí mať kvalitný a dobrý produkt, ale musia ho podporiť aj priamo na trhu reklamnými a marketingovými aktivitami. Taktiež, omnoho viac ako v minulosti, vystupujú do popredia vzťahy s obchodnými reťazcami. Potraviny ako také sú v porovnaní s minulosťou kvalitnejšie. Na druhej strane, vplyv obchodných reťazcov a diskontov je výrazne vyšší. Tie tlačia na výrobcov, aby im dodávali tovar za čo najnižšie ceny. Vtedy sa stáva, že nižšie ceny sa dajú zabezpečiť len poklesom kvality potraviny.

Ako vidíte v súčasnosti vzťah medzi výrobcami a obchodnými reťazcami? Kto má viac navrch?

V tomto nemôže mať nikto prevahu. Musí to byť jednoznačne „fifty-fifty“. V inom prípade ich spolupráca nebude fungovať. Obchodné reťazce potrebujú produkty, ktoré vnímajú kupujúci ako dôveryhodné. Napríklad musia mať v sortimente hračku v čokoládovom vajíčku, pretože si ju kupujúci pýtajú a vyhľadávajú ju. Na druhej strane, producenti potrebujú obchodné reťazce, pretože vďaka nim môžu získať čo najväčší dosah na trh. Zároveň si uvedomujú, že im musia ponúkať cenovo rozličnú produkciu. Nielen drahšie značkové tovary, ale aj lacnejšie, akciové produkty, pretože obchodné reťazce majú zákazníkov s rôznymi úrovňami príjmov.

Naozaj si myslíte, že v súčasnosti sú vzťahy medzi výrobcami potravín a obchodnými reťazcami „fifty-fifty“? Na Slovensku sa pomerne často výrobcovia sťažujú na tlak od odberateľov…

Musí to byť vyrovnané, lebo inak to nepomáha nikomu. Svoju silu majú obe strany. Samozrejme pripúšťam, že problém môže nastať pri menších výrobcoch, ktorí nemajú unikátne produkty dôležité pre obchod a nemajú ani dostatok prostriedkov na reklamné aktivity. Vtedy majú jednoznačne navrch obchodné reťazce, ktoré si môžu diktovať podmienky.

Pochádzate z Talianska. Model tamojšej ekonomiky je postavený na úspechu malých a stredných firiem, ktoré dokážu byť aj silnými exportérmi. Čo je podstatou úspechu talianskych firiem vo svete?

Je to cit pre obchod u vlastníkov týchto firiem. Tieto firmy sú väčšinou v rukách fyzických osôb a nie akcionárov, preto nepotrebujú na svoj rozvoj priveľký kapitál. Nie sú riadené investičnými bankármi alebo nejakými fondmi. Títo vlastníci majú veľký cit pre vývoj produktov a starajú sa o každý detail chodu firmy.

Mnohé z talianskych firiem, ktoré ste spomínali, sú rodinnými podnikmi. Prečo je tento model taký typický pre Taliansko a v čom tkvie jeho úspech?

Skôr by som povedal, že rodinné podniky sú typické pre potravinársky priemysel, ktorý si nevyžaduje potrebu väčšieho kapitálu. Vidíme ich nielen v Taliansku, ale aj v Španielsku alebo vo Francúzsku. Iné je to v prípade odvetví ako finančný sektor, strojárstvo, stavebníctvo, tam sú rodinné firmy skôr výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Spomínané odvetvia si vyžadujú veľké množstvo kapitálu a nutnosť využitia bankových úverov. Vtedy však už musia vlastníci robiť aj viaceré kompromisy pri rozhodovaní, pretože nie sú úplne nezávislí a musia brať do úvahy aj postoj bánk. Aj preto v Taliansku sú skôr úspešné malé a stredné firmy.

Pôsobili ste dlhší čas aj vo viacerých krajinách strednej a východnej Európy, napríklad aj v Rusku. Aké sú vaše skúsenosti z tejto krajiny, o ktorej sa v súčasnosti veľa hovorí aj v súvislosti s obchodným embargom na potraviny z EÚ?

V Rusku som pôsobil v rokoch 1999 až 2003. Vtedy tam bolo veľmi módne nakupovať tovary, vrátane potravín, z dovozu. Viaceré talianske spoločnosti preto začali s výrobou v Rusku. Išlo napríklad o víno. O pár rokov neskôr však technologické postupy, ktoré priniesli do krajiny, začali preberať aj domáce firmy a vláda ich podporovala aj tým, že sťažila dovozy podobných produktov zo zahraničia. Ruský trh je veľký a zaujímavý s dobrou kvalitou potravín. Podotýkam dobrou, nie vynikajúcou. No postupom času sa však stále viac uzatvára do seba.

Presne na to chcem nadviazať. Ak je to tak, do akej miery zmení ich trh embargo na dovoz potravín z EÚ? Ponúkajú domáci producenti porovnateľnú kvalitu?

Mám skúsenosti s mliečnymi a sladkými produktmi a v nich dokážu ruskí výrobcovia nahradiť európske dovozy. Čokolády, jogurty a iné mliečne produkty začali vyrábať priamo v Rusku aj talianske firmy. Vyškolili pritom množstvo ľudí a je logické, že tí potom know how preniesli do domácich firiem, ktoré dokážu produkovať porovnateľnú kvalitu. Rovnako si na to doviezli najmodernejšie technologické prístroje, zväčša z Talianska. Ak to mám zhrnúť, úroveň výroby bežných potravín v Rusku je dobrá, porovnateľná s talianskou alebo francúzskou. To však neplatí pre dopestované produkty, ako je ovocie a zelenina. Tam kvalita výrazne zaostáva za Európou. Rovnako, ak hovoríme o značkových a luxusných potravinách, tam tiež Rusko nedosahuje kvalitu produkcie z únie.

Do akej miery vstupujú do hry pri potravinárstve inovácie, ktoré sú skôr typické pre iné odvetvia? Sú prostriedkom, aby zabezpečili dlhodobý úspech produktu aj pri výrobe potravín? Spomenul by som konkrétny príklad. Hračka v čokoládovom vajíčku, Kinder Surprise, má presne 40 rokov a stále je žiadaná…

Pri tomto konkrétnom produktu sa ukázalo, že ľudia chcú viac ako len výrobok. Chcú splnený sen, aby si dali niečo sladké a zahrali sa pritom. Tento produkt je viac ako štyri desaťročia žiadaný, ale na druhej strane si vyžaduje veľké investície do vývoja a výroby hračiek, do kooperácie s inými spoločnosťami, ktoré majú napríklad autorské práva na postavičky z populárnych animovaných filmov. Hračky v spojení s čokoládou produkujú viaceré firmy, no na rozdiel od vlastníka a výrobcu populárneho „kinder vajíčka“ ich nevyrábajú vo vlastných fabrikách a je preto logické, že kvalita je nižšia. Na druhej strane, výroba a vývoj takého produktu je veľmi časovo náročná a vyžaduje si aj niekoľko rokov, ktoré sa využívajú na testovanie produktu na nejakom trhu. Tam sa skúšajú jeho rôzne tvary, použité ingrediencie, balenia, až kým sa nenájde jeho finálna podoba.

Vidíte v súčasnosti nejaké nové potravinárske produkty, ktoré majú potenciál vydržať desaťročia na trhu?

Myslím si, že v súčasnosti výrobcov ovplyvňujú dva faktory. Ľudia častejšie vyhľadávajú reštaurácie a stravujú sa mimo domu. Je preto dôležité vyrábať produkty pre tento typ spotrebiteľov. Druhým faktorom je balenie. Dôležité je mať produkty, ktoré ponúknu odlišnosť od tradičných postupov. Napríklad pivo, ktoré sa predáva v ružovom balení. Ľudia ho vyhľadajú preto, že sa chcú odlíšiť od ostatných, chcú byť iní.

Potom je to už viac o zážitku ako o úžitku…

Áno, je to tak.

A čo kvalita potravín, už nie je taká dôležitá?

Je dôležitá, ale hrá menšiu úlohu, pretože sa nedá vždy vizuálne vnímať. Stretol som sa s názorom, že sme v štádiu, keď sa prechádza z funkčného jedla na fikciu. Na konci minulého storočia sa hovorilo o funkčnom jedle, čiže o spojení pekného vzhľadu jedla a jeho kvality. V súčasnosti sa hovorí o fikcii v stravovaní. Napríklad, niekto povie, že kombinácia piva a sladkej ovocnej limonády je chutná a módna a takýto produkt potom pijú všetci.

Aj potravinársky priemysel je veľmi globalizovaný. V minulosti bola z hľadiska potravín a reštaurácií v kurze Európa. To však už dlhšie neplatí. Ako ho ovplyvnil nástup dravých a rozvíjajúcich sa ázijských a juhoamerických ekonomík?

V súčasnosti je takmer všade dostupný akýkoľvek, v minulosti okrajový potravinársky produkt. Napríklad rôzne exotické plodiny, ktoré poznali len v Ázii alebo v Južnej Amerike. Mám aj iný príklad. Tradičný taliansky koláč pannetone. U nás sa spája s Vianocami a konzumuje sa len vtedy. Po ich skončení ho nikto nekupuje a v obchodoch ho predávajú s výraznými zľavami. Pannetone je populárny aj v iných krajinách a tam neexistuje tradícia a jeho spojenie s Vianocami. Preto ho predávajú kedykoľvek počas roka. To je veľká výhoda pre výrobcov, lebo sa im takto predlžuje životný cyklus produktov. Môžu ich predávať na iných trhoch, celoročne, a to im umožňuje aj znížiť ceny. Globálny trh takto umožňuje typicky lokálnym potravinám a špecialitám, aby sa stali viac medzinárodnými.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V letovisku našli štyroch mŕtvych Rusov

0 icon

Tirana 16. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V letovisku na západe Albánska našli štyroch mŕtvych ruských turistov. Podľa polície sa v piatok neskoro v noci udusili v hotelovej saune v obci Qerret. Informovala o tom v sobotu agentúra AP Bližšie informácie o okolnosti ich smrti polícia neposkytla s odvolaním sa na…

Shiffrinová chce na ZOH 2022 v Pekingu zabojovať o cenný kov vo všetkých individuálnych disciplínach

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Giovanni Auletta)   Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová má v pláne zúčastniť sa na všetkých individuálnych pretekoch na zimných olympijských hrách v čínskom Pekingu, ktoré sa uskutočnia od 4. do 20. februára 2022. Dvadsaťšesťročná rodáčka z Colorada by sa tak mala postupne predstaviť v obrovskom slalome, slalome,…

Matovič: Ak obvinený guvernér NBS Peter Kažimír nemá čisté svedomie, mal by sa porúčať z funkcie. Očakávanú daňovo-odvodovú reformu predstaví vraj už čoskoro

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Ak obvinený guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter K. nemá čisté svedomie, mal by sa porúčať zo svojej funkcie. V dnešnej diskusnej relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) to povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO) „Bohužiaľ, ako guvernéra NBS…

Slovinský premiér odhalil zoznam „Sorosových bábok“ v Európskom parlamente

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Predseda slovinského predsedníctva Európskej únie (EÚ) Janez Janša potvrdil podozrenia o tom, že viacerí poslanci Európskeho parlamentu sú bábkami kontroverzného oligarchu Georgea Sorosa Janez Janša na svojom twitterovom účte zverejnil 13 konkrétnych europoslancov z celkového počtu 226 „Sorosových bábok“ v Europarlamente. Medzi Sorosovými marionetami figuruje aj…

Komentované udalosti týždňa: Kontroverzný projekt MOVIR – o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? Česi sa nepoučili z vládnej katastrofy na Slovensku. Transparentnosť po Matovičovsky – novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu bude exposlanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot,TASR/AP-Darko Bandic,TASR - Jakub Kotian)   Prinášame vám top udalosti týždňa nielen zo Slovenska    Kontroverzný projekt MOVIR - o čom svedčí hysterická reakcia Naďa? V posledných dňoch vyvolal vášne tzv. MOVIR - Mobilný monitorovací systém pre ochranu izolovaných a rizikových skupín obyvateľstva pred šírením vírusových…

Dnes bude oblačno až zamračené, s teplotami do 17 stupňov

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Na Slovensku bude dnes oblačno až zamračené, postupne od západu slnečno. Ráno ojedinele hmla. Ojedinele slabé zrážky. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota dosiahne 12 až 17 stupňov Celzia, na Kysuciach, Orave, pod Tatrami a hornom Spiši…

V Bratislave takmer zlikvidovali kuciakovské pietne miesto. Znamená to, že Kuciak už svoju úlohu splnil a pripravuje sa scéna pre niečo nové?

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Tri a pol roka sa na bratislavskom Námestí SNP nachádzal symbolický pamätník venovaný pamiatke zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred niekoľkými dňami bolo toto miesto vyčistené a takmer zlikvidované Chodník pod pamätníkom tzv. Nežnej revolúcie na Námestí SNP v Bratislave bol tri a…

Poľsko zmenilo proti vôli Bruselu svoj cudzinecký zákon

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Roman Bednar/Foto:Pixabay)   Poľský parlament odhlasoval vo štvrtok 14. októbra dôležitú zmenu poľského cudzineckého zákona. Zmenený zákon umožňuje a legalizuje zamietnutie žiadosti o azyl osoby, ktorá prekročila ilegálne poľské hranice V jeho zmysle si Poľsko vyhradzuje každému na hranici zadržanému cudzincovi zakázať vstup do krajiny, ako aj…

Budúca sezóna formuly 1 bude mať 23 pretekov, začne i vyvrcholí na Blízkom východe

0 icon

Paríž 16. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)   Budúca sezóna motoristickej formuly 1 bude pozostávať z 23 pretekov. Odštartuje 20. marca Veľkou cenou Bahrajnu a finiš bude mať taktiež na Blízkom východe - 20. novembra v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch Kalendár pre rok 2022 v piatok schválila Medzinárodná motoristická…

Kollár, Johnson a ďalší politici si uctili pamiatku zavraždeného poslanca Davida Amessa

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, SITA/AP-Daniel Leal-Olivas)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) zaslal v súvislosti so smrťou britského poslanca Davida Amessa sústrastný telegram predsedovi Dolnej snemovne Spojeného kráľovstva Lindsayovi Hoyleovi. Pozostalej rodine zavraždeného poslanca zaželal veľa síl a vyjadril im podporu. Kollár tiež…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Československo 1938, nemecký ovčiak Hitlera a Einstein: Fotky, ktoré zmenia tvoj pohľad na históriu

0 icon

Niekedy môže jedna emocionálna fotografia vypovedať o histórii oveľa viac než nekonečné fakty. Ako vyzeralo Československo v roku 1938 alebo aký bol deň po vražde Kennedyho?    Československo: Občania nútene vítajú nemecké vojská, október 1938.

10+ najhorších pokusov o tuning alebo keď sa z auta stane Frankenstein

0 icon

Hovorí sa, že proti gustu žiadny dišputát. Určite sa s týmto tvrdením do istej miery stotožňujeme, no všetko má svoje hranice. Platí to aj pri úpravách áut, z ktorých sa jednoducho môže stať otrasný gýč, na ktorý sa naozaj ťažko pozerá. To je prípad aj týchto 15-tich pokusov o tuning.…

30+ najpodivnejších tradícií a zvyklostí, ktoré na nás číhajú v zahraničí

0 icon

Každá krajina je plná svojich vlastných tradícií a zvyklostí, ktoré niekedy možno chápu iba domorodci. Preto je dôležité aspoň ako-tak si naštudovať cudziu krajinu, ak do nej smeruješ po prvýkrát. Prinášame ti tie najzvláštnejšie zvyky, ktoré ti pomôžu znížiť riziko náhodného urazenia ľudí v zahraničí. :) 1. India

TOP10 potravín, vďaka ktorým sa zvýši tvoja imunita

0 icon

Podľa WHO viac ako 23 miliónov ľudí ročne ochorie len na konzumáciu kontaminovaných potravín. A podľa ďalších informácií existuje toľko rôznych vírusov, koľko je hviezd na oblohe. Aby sme zabránili chorobe nášho tela, najlepším riešením je vybudovať si imunitu zvnútra. Našťastie sa imunita dá posilňovať celkom jednoduchými spôsobmi.

Armádny Magazín

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Alijev: Arménsko a Irán využívali územie Azerbajdžanu na obchodovanie s drogami

0 icon

Azerbajdžan, 16. október 2021 (AM) – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev obvinil Arménsko a Irán z obchodovania s drogami do Európy cez územie svojej krajiny. "V minulom roku, Azerbajdžan opäť získal kontrolu nad 130 kilometrov dlhým úsekom štátnej hranice s Iránom, ktorý bol pod kontrolou Arménska asi 30 rokov, a tým zablokoval…

Video: Výcvik čečenskej špeciálnej jednotky rýchlej reakcie

0 icon

Špeciálne jednotky rýchlej reakcie alebo SOBR vďaka svojmu vojenskému vybaveniu, uniformám a výcviku predstavujú účinnú silu pre boj s organizovaným zločinom vrátane boja proti terorizmu v Rusku, Čečensku a aj v ďalších postsovietskych krajinách - napríklad v Kazachstane a Kirgizsku. Prinášame video z čečenského cvičenia jednotky SOBR:

Rheinmetall predstavil novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs

0 icon

Nemecko, 16. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall vyvinula novú verziu kolesového obrneného transportéra Fuchs/Fox. Nový variant tohto osvedčeného vozidla 6x6 s vysokou strechou ponúka širokú škálu funkcií, ktoré pokrývajú celé operačné spektrum. Vylepšená konštrukcia vozidla, ktoré je navrhnuté pre maximálnu mobilitu

Spoluvinník medzinárodného zločinu: Taliansky kapitán lode dostal rok väzenia za vrátenie 101 migrantov do Líbye

0 icon

Taliansko, 15. október 2021 (AM) – Súd v talianskom Neapole poslal na rok do väzenia kapitána obchodnej lode, ktorý v roku 2018 odovzdal líbyjskej pobrežnej stráži stovku migrantov zachránených neďaleko afrických brehov.   Stredajší verdikt, o ktorom vo štvrtok informovala agentúra AP a ktorý zatiaľ nie je právoplatný, je prvý svojho…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali