„Okrem toho, že my sme prvýkrát rozhodovali za nových okolností, tak aj mnohí partneri boli prvýkrát partnermi štátneho sektora. To hovorí o tom, že prvýkrát sme otvorili stimuly aj pre nových ľudí, ktorí doteraz nedostávali štátnu podporu. Doteraz to bolo tak, že kto sa do stimulov prihlásil, aj ich dostal. Bolo to viac-menej naplánované, koho chceme podporiť. Teraz sa mohli uchádzať aj noví ľudia, nové subjekty, nové aj začínajúce firmy aj startupusti,” vysvetlila Lubyová.
Ministerka školstva povedala, že o procese prideľovanie stimulov je informovaný aj premiér Peter Pellegrini. „Výber bol založený na odbornom hodnotení. Projekty posudzovalo 120 hodnotiteľov. Pod dohľadom notárky sa tri hodiny losovali skupiny pre jednotlivé projekty. Proces bol úplne transparentný, nikto ho nemohol zmanipulovať. Aj pán premiér uznal, že je to transparentná schéma,” povedala Lubyová a dodala, že ona sama nevstupovala do hodnotenia projektov.
Ministerstvo školstva pridelilo vyše 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Medzi úspešnými žiadateľmi však sú aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Vo štvrtok 3. januára na to upozornil poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo Branislav Gröhling s tým, že niektoré firmy nie sú v registri partnerov verejného sektora. Podľa ministerstva školstva poskytovanie dotácií v rámci schémy Stimuly pre výskum a vývoj sú plne regulované zákonom o stimuloch pre výskum a vývoj. Všetky podmienky stanovené uvedeným zákonom boli plne dodržané.
Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála, majú byť všetky subjekty, ktoré dostanú financie od štátu aj pri stimuloch na vedu, jednoznačne zaregistrované v spomínanom registri. „Keď niekto nie je v registri partnerov verejného sektora, tak ministerstvo má možnosť odstúpiť od zmluvy,” vysvetlil Gál.