Dnes sa oslavuje Svetový deň čokolády. Francúzi ho začali oslavovať ako prvý, a potom sa sviatok stal veľmi populárnym v ďalších európskych krajinách.
“Ak si vezmete tmavú čokoládu s obsahom kakaa najmenej 50 percent, potom priemerný človek môže konzumovať asi 50 gramov denne,” uviedli vedci.
Človek môže zjesť dokonca viac, ak sa zaoberá tvrdou fyzickou činnosťou alebo športom,” povedal doktor Alexej Buevjerov, profesor katedry medicénské terapia na Sechenov Univerzite.
Vedecké štúdie už skôr ukázali, že čokoláda, najmä vďaka svojim antioxidantom, má zdravotné výhody, takže sa dá zaradiť medzi ‘superfoods’. Hlavným dôvodom je vysoký obsah flavonoidov, čo sú prirodzene sa vyskytujúce látky nájdené v rastlinách, ktoré majú antioxidačné účinky.
Štúdie ukazujú, že čím tmavšia čokoláda je, tým je to lepšie. Tmavá čokoláda má vyššiu koncentráciu antioxidantov ako mliečna, navyše má mliečna čokoláda väčšie množstvo pridaného cukru a nezdravých tukov.
Výhody tmavej čokolády
Antioxidanty, ktoré sa v čokoláde nachádzajú, chránia naše bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, čo sú nestabilné molekuly kyslíka a sú zodpovedné za starnutie aj niektoré choroby, vrátane rakoviny, srdcových ochorení a Alzheimerovej choroby. Je uvedené v článku na portáli Marianne.
Zistilo sa tiež, že horká čokoláda hrá úlohu v prevencii proti srdcovým ochoreniam. Britskí vedci analyzovali sedem štúdií, týkajúcich sa čokolády a súvislosti s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktoré zahŕňali viac ako 114 tisíc osôb z USA, Nemecka, Japonska, Holandska a Švédska. Zistili, že ľudia, ktorí jedli viac čokolády, znížili riziko ochorenia srdca, a to až o 37% oproti ľuďom, ktorí jedli málo čokolády alebo vôbec.
Horká čokoláda naviac tiež pomáha znižovať cholesterol, a to predovšetkým vďaka kakaovému maslu, ktoré obsahuje kyselinu olejovú. Vedci sa preto domnievajú, že tieto mastné kyseliny môžu zvýšiť hladinu HDL, čiže dobrého cholesterolu. Je však, ale predčasné tvrdiť, že by čokoláda bola všeliek pre osoby s vysokou hladinou zlého cholesterolu.