BRATISLAVA 29. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)
Zdieľanie zodpovednosti za obranu, aktuálny stav bezpečnostnej situácie v Európe s dôrazom na krízu na Ukrajine a vývoj v krajinách západného Balkánu boli hlavné témy rozhovoru ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a šéfa Severoatlantickej aliancie (NATO) Jensa Stoltenberga
Lajčák s ním rokoval v bruselskej centrále NATO, kde zároveň predstavil priority Slovenska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), informoval tlačový odbor ministerstva. “Naším záujmom je prispieť k úsiliu o vyriešenie zamrznutých aj otvorených konfliktov na východnej periférii Aliancie a EÚ,” uviedol v tejto súvislosti šéf slovenskej diplomacie. Osobitnú pozornosť venovali adaptácii Aliancie a plneniu spoločných záväzkov spojencov.
“Stoltenberg ocenil príspevok Slovenska do aliančných operácií, zvyšovanie výdavkov na obranu a budovanie moderných ozbrojených síl, čím posilňujeme aj kredibilitu Severoatlantickej aliancie ako garanta kolektívnej obrany. Otázku stability Afganistanu považujeme za kľúčovú v širšom kontexte globálnej bezpečnosti a generálny tajomník preto vysoko oceňuje pokračujúci príspevok Slovenska do misie Rozhodná podpora,” informovalo ďalej ministerstvo.
Lajčák ako úradujúci predseda OBSE v diskusii so stálymi zástupcami členských krajín Severoatlantickej aliancie označil za kľúčové zamerať všetky aktivity na ľudí, ktorí trpia v dôsledku zlej humanitárnej situácie, tiež na dialóg a stabilitu, s tým, že SR bude klásť dôraz na prevenciu konfliktov, zmierňovanie ich dôsledkov a prácu s mladou generáciou.
Minister v tejto súvislosti informoval prítomných o svojich pracovných cestách do Moldavska a na Ukrajinu, kde osobitne upozornil na kritickú situáciu pozdĺž línie kontaktu. Zároveň pripomenul, že Severoatlantická aliancia pomáha nášmu východnému susedovi aj prostredníctvom zvereneckého fondu NATO – Ukrajina, ktorý vedie SR, a je určený na likvidáciu nevybuchnutej munície a improvizovaných výbušných zariadení. Lajčák taktiež apeloval na podporu efektívneho multilateralizmu, vrátane spolupráce NATO a OBSE.
„Ide o medzinárodné bezpečnostné organizácie postavené na kompatibilných hodnotách, normách a princípoch,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie a dodal, že prioritnou oblasťou vzájomnej kooperácie je kontrola zbraní v duchu Helsinského dohovoru, najmä pokiaľ ide o návrhy na modernizáciu Viedenského dokumentu a podporu Štruktúrovaného dialógu. Stáli predstavitelia členských krajín NATO súhlasili, že spolupráca oboch spomínaných organizácií je jednoznačným prínosom pre posilnenie bezpečnosti a vyjadrili podporu zámerom slovenského predsedníctva v rámci OBSE.