Brusel 10. februára (TASR) – Diplomati EÚ dnes vyzvali politikov Bosny a Hercegoviny, aby sa začali zaoberať reformami, ktoré by vyviedli krajinu z politickej a ekonomickej krízy. Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák v tejto súvislosti upozornil, že úloha EÚ pre vytváranie budúcnosti Bosny je nenahraditeľná.
Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničnú politiku vyzvala vládu v Sarajeve, aby neignorovala problémy, ktorých vážnosť dali ľudia najavo počas minulotýždňových nepokojov.
Výzva diplomatov EÚ je reakciou na čerstvé protesty v Sarajeve a v ďalších mestách tejto krajiny, kde demonštranti požadovali rezignáciu regionálnej a miestnej vlády, ktorej predstaviteľov vinia za ekonomické ťažkosti a z korupcie.
Lajčák v rozhovore pre TASR uviedol, že pozorne vníma, čo sa deje v krajine, kde v období 2007-2009 pôsobil ako špeciálny vyslanec a vysoký predstaviteľ EÚ. Dnes túto funkciu zastáva dánsky diplomat Peter Sorensen.
Šéf slovenskej diplomacie uviedol, že po vypuknutí občianskych nepokojov v Bosne bol v úzkom kontakte so Sorensenom, ako aj s viacerými politickými lídrami tejto krajiny.
"Situácia je znepokojujúca. To, čo sa deje, je výbuch frustrácie a zúfalstva občanov, nemá to etnické pozadie. Je to nespokojnosť s neschopnosťou tamojších vlád," opísal Lajčák situáciu v Bosne a Hercegovine.
Dodal, že si spomína na Bosniakov ako na pokojných a trpezlivých ľudí, ale teraz ich pohár trpezlivosti zrejme pretiekol. Podľa Lajčáka je však najdôležitejšie to, aby situácia neeskalovala a hlavne aby nedostala etnický nádych, nakoľko v etnicky zmiešanom Mostare už došlo k niekoľkým útokom Bosniakov na chorvátske objekty.
"Európska únia si je vedomá svojej zodpovednosti v Bosne a Hercegovine. Nikto tu nemôže nahradiť jej úlohu," konštatoval Lajčák. Pripomenul, že už v najbližších dňoch sa do Sarajeva chystá Ashtonová a takisto aj eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle.
Šéf slovenskej diplomacie dodal, že v EÚ sú všetci pripravení angažovať sa pre dobro veci, pretože európska perspektíva a nie násilnosti je to, čo Bosna najviac potrebuje.
Na otázku TASR, či EÚ zobrala na vedomie podnet predošlého vysokého predstaviteľa EÚ pre Bosnu a Hercegovinu Valentina Inzka o možnom vyslaní jednotiek únie do Bosny, ak by reťaz násilia pokračovala, Lajčák uviedol, že tieto vyjadrenia neboli príliš vhodné.
"Pán Inzko už nie je predstaviteľom EÚ. Tie vyjadrenia nezapadli vhodne. Za úniu by sa mal vyjadrovať Peter Sorensen, ktorý má túto funkciu," vysvetlil Lajčák.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod
Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam.