Podľa Esparzu najväčším hriechom Moskvy je, že “torpédovala proces integrácie Ukrajiny do Európskej únie” a snažila sa udržať túto krajinu na “orbite ruského vplyvu”. “Je to úplne normálny politický postup, ktorý nepredstavuje hrozbu pre medzinárodnú bezpečnosť a preto nemôže slúžiť ako odôvodnenie pre takéto prísne sankcie”, myslí si José Javier Esparza. Podľa jeho názoru, ukrajinská otázka z racionálneho pohľadu, nijako nemôže ospravedlniť podobné tresty uložené Rusku. Na základe udalostí, ktoré sa dejú v súvislosti s ukrajinskou krízou vidí Esparza dve možné vysvetlenia obrovského tlaku vyvíjaného na Moskvu.
Prvý – Rusko sa možno dopustilo takých závažných činov ohrozujúcich svetovú bezpečnosť, že s nimi ani nemožno oboznámiť širokú verejnosť.
Druhý – sme svedkami “útoku Západu”, ktorého cieľom je čo najviac “spomaliť Rusko”, uzavrieť jeho geopolitický priestor, zastaviť jeho ekonomický rast a obmedziť politický vplyv a tiež donútiť Rusko prijať americkú hegemóniu a upustiť od snahy o vybudovanie alternatívneho, od Washingtonu nezávislého mocenského centra.
Vydanie La Gaceta konštatuje, že aj keď prvý dôvod nie je možné úplne zavrhnúť, predsa len sa zdá málo pravdepodobným, pretože v súčasnom “sociálnom kontexte”, keď verejná mienka hrá kľúčovú úlohu, je divné, žeby zostali nejaké vážne dôvody pre potrestanie Ruska nezverejnené.
Skôr, myslí si autor článku, sme sa stali svedkami toho, ako sa Washington spolu so svojimi partnermi snaží o politickú ofenzívu s cieľom zastaviť Rusko. A v tejto súvislosti, píše La Gaceta, hraje ukrajinská kríza iba sekundárnu úlohu, popri ostatných iniciatívach Moskvy, ako napríklad založenie spolu s ostatnými krajinami spoločenstva BRICS Novej rozvojovej banky, ktorá sa stala alternatívou a konkurentom Medzinárodného menového fondu.
“Určite sledujeme operáciu, ktorej úlohou je zabrániť Rusku vytvoriť pól moci, ako alternatívu svetovému poriadku, ktorý od pádu Berlínskeho múru vytvorili a viedli Spojené štáty”, píše La Gaceta.
A v tomto momente USA dosiahli svoje ciele, píše José Javier Esparza vo svojom článku. “V Kyjeve vládnu ich priatelia, Ukrajina sa nachádza iba krok od vstupu do NATO, Európa sa odkláňa od Ruska, čoskoro budeme vidieť, ako Európa musí nakupovať naftu a plyn na iných trhoch (pravdepodobne severoamerických)…” Rusko odpovedalo podpísaním dohody o spolupráci s Iránom. Následným krokom môže byť vstup Iránu do klubu BRICS, čo, ako si myslí autor článku, sa bude iba ťažko vnímať ako dobrá správa.
Na základe takéhoto vývoja, autor článku v La Gaceta José Javier Esparza dochádza k nasledujúcemu záveru: ” Euroamerickej aliancii sa podarilo neutralizovať Rusko, ktoré, ako hovoria v Bruseli a Washingtone, si “žije v inom svete”. Rusko dopláca na to, že sa pridržiava svojich vlastných stratégií a tiež na to, že sa vzpiera Spojenými štátmi vedenému unipolárnemu usporiadaniu sveta a snaží sa vytvoriť multipolárny systém.
ad