Kyjev stojí v pozore pred Nulandovou a nechápavo žmurká očami

Kyjev stojí v pozore pred Nulandovou a nechápavo žmurká očami

Kyjev 28. apríla 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)

 

Politici v Kyjeve sú v dnešných dňoch vyložene bezradní, nechápu čo sa deje. Stalo sa čosi neuveriteľné, Washington núti Kyjev k vyplneniu minských dohovorov. “Aj keď sú Minské protokoly zlé, Ukrajina ako štát súhlasila s ich vyplnením,” vyhlásila rozhodne Viktoria Nuland. A basta, diskusia sa skončila. Bude tak ako Nulandová povedala, pretože ukrajinskí politici sú zvyknutí na povel poslúchať príkazy z Washingtonu

Na archívnej snímke Victoria Nulandová
Na archívnej snímke Victoria Nulandová

Rusko, ktoré už od začiatku prijatia Minských protokolov nabáda k skončeniu bratovražednej vojny na Ukrajine si už pravdepodobne zvyklo na torpédovanie týchto protokolov zo strany Ukrajiny a USA, ako aj na skutočnosť, že sú neustále pranierovaní ako vierolomní iniciátori porušovania Minských dohôd by sa mohlo cítiť takisto zaskočené, náhlym obratom americkej rétoriky o 180 stupňov. Keďže ale Rusi majú vlastný rozum, presne vedia, čo za touto zmenou americkej rétoriky stojí.

Reklama

Čo sa stalo, že Viktoria Nuland, ktorá rozdávala pečivo na Majdane, sa netají svojou nenávisťou k Rusku a otvorene hecovala uzurpátorov štátnej moci v kyjevskom parlamente, (ktorí sa k moci dostali krvavým štátnym prevratom) ku konfrontačným riešeniam vo vzťahu k východu Ukrajiny, začne ukrajinských poslancov nútiť dodržiavať minské protokoly?

Začnime logicky a vylučovacou metódou. Vylúčením nepravdepodobných možností sa totiž podľa Aristotela dostaneme k tým reálnejším možnostiam.

Reklama

Nemyslím si, že Nulandova sa zmenila, pretože ich domácnosť navštívil exorcista a oslobodenie Nulandovej z moci satana sa bude odteraz niesť v znamení skutkov lásky a tolerancie, presadzovanej v medzinárodnej politike.

Nemyslím si ani to, že Nulandová zatúžila po Nobelovej cene za mier a chce na záver druhého volebného obdobia Baraka Obamu vstúpiť do povedomia širokej verejnosti ako “Gándhi v sukniach”

Nemyslím si ani, že si USA našli inú zábavu – rozumej ďalší štát, ktorý sa chystajú rozložiť a zničiť. Chuť USA zasahovať do záležitosti iných štátov je všeobecne známa a na svete neexistuje dostatok štátov, aby zasýtili túžbu USA zasahovať v mene demokracie do ich vnútorných záležitosti. Ide len o to, že USA ku konci volebného obdobia odchádzajúceho prezidenta prechádzajú do akéhosi letálneho “safety módu” v ktorom sa prejavujú menej akčne. Vždy sa to zmení, keď sa v Bielom dome usadí nový pán.

Toľko k nepravdepodobným možnostiam, teraz prejdem k reálnejším, najprv však zadefinujem v hrubých rysoch, základné aspekty načrtnutej problematiky.

Treba si uvedomiť, že Nulandová je v Kyjeve už tretí deň. Prišla na Ukrajinu z Hannoveru, kde sprevádzala Baraka Obamu na jeho rozpačitom saudskoarabskom a európskom turné. Už sa stihla stretnúť s množstvom politických lídrov v Kyjeve a v rozhovoroch s nimi sa postupne začína kryštalizovať jej plán, aj vďaka slovám ukrajinskej poslankyne Viktorie Voicickej, ktorá niekoľko fragmentov z rozhovorov s Nulandovou prezradila

Reklama

Podľa vyhlásení Voicickej Nulandová trvá na dodržiavaní Minských protokolov a takisto trvá na tom, aby Ukrajina vniesla niekoľko zmien do svojej ústavy. Doneck a Luhansk majú získať osobitý status, na týchto územiach sa majú vykonať čo najskôr slobodné voľby a separatisti majú získať amnestiu. Minské protokoly treba splniť do konca roku 2016 a USA údajne nebudú akceptovať žiadne výhovorky Kyjeva. Minské protokoly musí Kyjev bezpodmienečne dodržať.

Ale aj keď Ukrajina splní, čo má od Nulandovej prikázané a príjme aj zákon o voľbách v máji 2016, voľby v Donecku v júli 2016 sankcie proti Rusku budú existovať do januára 2017, kedy by sa mali skončiť. O zbraniach na línii dotyku má podľa plánov Nulandovej rozhodovať špeciálna misia OBSE a je otázne, či vôbec k sťahovaniu zbraní príde. Voicickú znervóznil aj fakt, že sankcie proti Rusku už podľa vyhlásení Nulandovej nie sú zviazané s otázkou Krymu a kontrolu nad hranicou Ukrajiny získa Kyjev až po voľbách na Donbase. Podľa jej slov, to čo Nulandová požaduje je faktická kapitulácia Ukrajiny.

Na slová Voicickej reagovala Nulandová takmer okamžite a snažila sa zmierniť ich ostrie. Zazneli klasické dezinformačné okrídlené vety o tom, že ” Voicickej vyhlásenie nie je presné, nezazneli žiadne konkrétne termíny, že kvôli uskutočneniu volieb sa musí situácia stabilizovať atď. Proste je zrejmé, že Voicická slová Nulandovej pochopila pomerne presne a Nulandová zahmlieva skutočnosti.

Návšteva Nulandovej na Ukrajine a presviedčanie kyjevskej verchušky o prijatí Minských protokolov má niekoľko dôležitých politických cieľov. Keďže informácie, ktoré mám, sú len z bežne dostupnej tlače a spájam ich pomocou logiky, sú samozrejme tieto ciele Nulandovej návštevy len v hrubých rysoch.

1. Cieľ USA chcú ukázať, že Minské protokoly sa plnia, pretože sa o to zaslúžili USA. Zvýši sa tak prestíž USA na politickej scéne. Zákon o osobitom štatúte Donbasu a voľby na Donbase má byť dôkazom toho, že vďaka USA sa vyriešila situácia so separatistami. Ale každému a nielen Washingtonu je jasné, že Donbas je reálne pre Ukrajinu reprezentovanú terajšou Kyjevskou vládou definitívne stratený, takže ani kontrola ukrajinsko-ruských hraníc na východe už nie je pre USA témou dňa. Pozornosť USA sa sústredí na uchovaniu svojho vplyvu nad zvyškom Ukrajiny.

Reklama

2. Zapchať ústa Európe, ktorá je rozzúrená ruským embargom a utrpela výrazné ekonomické straty. Pritom USA s Ruskom veselo obchodujú aj ďalej. USA už veľmi ťažko dokážu udržať na uzde finančné a priemyselné skupiny v Európe, ktoré čoraz silnejšie reptajú proti neustálemu predlžovaniu sankcií len preto, lebo USA tak chce. Takisto sa stavajú proti tomu, že majú udržiavať Kyjev pri živote a liať do neho ďalšie peniaze, keď de facto je Ukrajina už v bankrote. Ak Ukrajina na rozkaz USA prijme Minské protokoly, vyšlú tým Američania Európanom signál, že bez nich to proste nejde a USA zostanú v sedle aj naďalej, spolu so svojimi ukrajinskými poskokmi – scenár podobne ako v Sýrii.

3. Vyšachovať Rusko. V júni, kedy sa majú prerokovávať možnosti ďalšieho predĺženia embarga voči Rusku očakávajú USA odpor Európy. Ak Kyjev prijme Minské protokoly, pričom zákon o Donbase má byť Kyjevom prijatý už v máji 2016, získajú USA argument, že Kyjev robí čo môže a treba začať tlačiť na Rusov, aby sa pod kontrolou OBSE (rozumej vplyvom USA) uskutočnili voľby na Donbase. Každý vie, ako voľby dopadnú, ale USA podobne ako v prípade Sýrie, začne technika zdržiavania, Američania okamžite vytiahnu plán B, bude sa môcť argumentovať predlžovaním sankcií, poukazovať na skutočnosť, že východ hraníc nie je stále kontrolovaný a tlak na Rusko bude rásť. Proste “loptička negatívnej energie a nevýhod” bude na ruskej strane kurtu.

4. Získať čas pre USA. V Bielom dome bude už na jeseň iný prezident, ktorý si vytvorí vlastnú suitu poradcov a pomocníkov. USA potrebujú oddychový čas kvôli zmene garnitúry v Bielom dome. Taktická prestávka, podfarbená plnením Minských protokolov príde USA nesmierne vhod. Netreba zabudnúť ani na najbližšie voľby vo Francúzsku a Nemecku. Hollande aj Merkelová potrebujú takisto body vo voľbách, ak budú vystupovať ako mierotvorcovia, ktorí sa tiež úspešne zapojili do mierového procesu na Ukrajine a krátko pred voľbami policajti na ich príkaz “strieskajú zopár imigrantov”, môže im to zlepšiť volebné preferencie. Neznamená to však že bábky, s ktorými USA rátajú do budúcna musia byť Merkelová a Hollande. Býva zvykom urobiť z odchádzajúcich politikov idiotov a noví prídu s aureolou a ľud ich bude milovať. Podobne ako Obama, keď v roku 2009 nahradil Georga Busha. Problém je v tom, že ak systém funguje, netreba nič meniť. Ale USA v posledných mesiacoch menia všetko veľmi rýchlo a často….

5. Znížiť konfrontáciu s Ruskom. Konfrontácia z Ruskom je relatívne vysoká či už na Ukrajine, alebo v Sýrii. Na záver volebného obdobia už dosluhujúci americký prezident nemá dostatok možností viesť aktívnejšiu politiku. Zníženie konfrontácie z Ruskom pomôže aj novozvolenému prezidentovi s novým týmom “zorientovať sa v situácii” po svojom nástupe do funkcie a pripraviť si priority svojej politiky. Nastupujúci prezident USA však nebude v stave, aby si určoval priority, skôr bude hasiť problémy.

Z pohľadu dnešných ukrajinských elít v Kyjeve sa javí tlak Nulandovej ako katastrofa. Mnohí z terajších ukrajinských politikov pravdepodobne ani nedokážu pochopiť americké dôvody, ktoré sú v tomto príspevku naozaj veľmi hrubo a jednoducho načrtnuté. Ukrajinské proamerické bábky si bolestne a na vlastnej koži uvedomili, že napriek skutočnosti s akou vervou plnili americké príkazy a v podstate za lacný judášsky groš predávali vlastnú krajinu do rúk cudzincov, v ponímaní USA ostávajú len “spotrebným materiálom”, ktorého osudy nikoho nezaujímajú.

Ale tak im treba, nemali skákať na majdane. Podobný stres by mali prežiť aj mnohí slovenskí politici, myslím že by im to priala väčšina obyvateľstva.

Ja len dúfam, že čas, kedy bude americký prezident úplnou “chromou kačicou” (americký výraz označujúci prezidenta v posledných týždňoch prezidentského mandátu) využijú Rusi plnohodnotne a to nielen v sýrskej a ukrajinskej problematike.

Presne v duchu hesla “Čo môžeš urobiť hneď, neodkladaj na zajtra”.

Branislav Krasnovský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali