Kyjev stojí v pozore pred Nulandovou a nechápavo žmurká očami

Kyjev 28. apríla 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)

 

Politici v Kyjeve sú v dnešných dňoch vyložene bezradní, nechápu čo sa deje. Stalo sa čosi neuveriteľné, Washington núti Kyjev k vyplneniu minských dohovorov. “Aj keď sú Minské protokoly zlé, Ukrajina ako štát súhlasila s ich vyplnením,” vyhlásila rozhodne Viktoria Nuland. A basta, diskusia sa skončila. Bude tak ako Nulandová povedala, pretože ukrajinskí politici sú zvyknutí na povel poslúchať príkazy z Washingtonu

Na archívnej snímke Victoria Nulandová
Na archívnej snímke Victoria Nulandová

Rusko, ktoré už od začiatku prijatia Minských protokolov nabáda k skončeniu bratovražednej vojny na Ukrajine si už pravdepodobne zvyklo na torpédovanie týchto protokolov zo strany Ukrajiny a USA, ako aj na skutočnosť, že sú neustále pranierovaní ako vierolomní iniciátori porušovania Minských dohôd by sa mohlo cítiť takisto zaskočené, náhlym obratom americkej rétoriky o 180 stupňov. Keďže ale Rusi majú vlastný rozum, presne vedia, čo za touto zmenou americkej rétoriky stojí.

Čo sa stalo, že Viktoria Nuland, ktorá rozdávala pečivo na Majdane, sa netají svojou nenávisťou k Rusku a otvorene hecovala uzurpátorov štátnej moci v kyjevskom parlamente, (ktorí sa k moci dostali krvavým štátnym prevratom) ku konfrontačným riešeniam vo vzťahu k východu Ukrajiny, začne ukrajinských poslancov nútiť dodržiavať minské protokoly?

Začnime logicky a vylučovacou metódou. Vylúčením nepravdepodobných možností sa totiž podľa Aristotela dostaneme k tým reálnejším možnostiam.

Nemyslím si, že Nulandova sa zmenila, pretože ich domácnosť navštívil exorcista a oslobodenie Nulandovej z moci satana sa bude odteraz niesť v znamení skutkov lásky a tolerancie, presadzovanej v medzinárodnej politike.

Nemyslím si ani to, že Nulandová zatúžila po Nobelovej cene za mier a chce na záver druhého volebného obdobia Baraka Obamu vstúpiť do povedomia širokej verejnosti ako “Gándhi v sukniach”

Nemyslím si ani, že si USA našli inú zábavu – rozumej ďalší štát, ktorý sa chystajú rozložiť a zničiť. Chuť USA zasahovať do záležitosti iných štátov je všeobecne známa a na svete neexistuje dostatok štátov, aby zasýtili túžbu USA zasahovať v mene demokracie do ich vnútorných záležitosti. Ide len o to, že USA ku konci volebného obdobia odchádzajúceho prezidenta prechádzajú do akéhosi letálneho “safety módu” v ktorom sa prejavujú menej akčne. Vždy sa to zmení, keď sa v Bielom dome usadí nový pán.

Toľko k nepravdepodobným možnostiam, teraz prejdem k reálnejším, najprv však zadefinujem v hrubých rysoch, základné aspekty načrtnutej problematiky.

Treba si uvedomiť, že Nulandová je v Kyjeve už tretí deň. Prišla na Ukrajinu z Hannoveru, kde sprevádzala Baraka Obamu na jeho rozpačitom saudskoarabskom a európskom turné. Už sa stihla stretnúť s množstvom politických lídrov v Kyjeve a v rozhovoroch s nimi sa postupne začína kryštalizovať jej plán, aj vďaka slovám ukrajinskej poslankyne Viktorie Voicickej, ktorá niekoľko fragmentov z rozhovorov s Nulandovou prezradila

Podľa vyhlásení Voicickej Nulandová trvá na dodržiavaní Minských protokolov a takisto trvá na tom, aby Ukrajina vniesla niekoľko zmien do svojej ústavy. Doneck a Luhansk majú získať osobitý status, na týchto územiach sa majú vykonať čo najskôr slobodné voľby a separatisti majú získať amnestiu. Minské protokoly treba splniť do konca roku 2016 a USA údajne nebudú akceptovať žiadne výhovorky Kyjeva. Minské protokoly musí Kyjev bezpodmienečne dodržať.

Ale aj keď Ukrajina splní, čo má od Nulandovej prikázané a príjme aj zákon o voľbách v máji 2016, voľby v Donecku v júli 2016 sankcie proti Rusku budú existovať do januára 2017, kedy by sa mali skončiť. O zbraniach na línii dotyku má podľa plánov Nulandovej rozhodovať špeciálna misia OBSE a je otázne, či vôbec k sťahovaniu zbraní príde. Voicickú znervóznil aj fakt, že sankcie proti Rusku už podľa vyhlásení Nulandovej nie sú zviazané s otázkou Krymu a kontrolu nad hranicou Ukrajiny získa Kyjev až po voľbách na Donbase. Podľa jej slov, to čo Nulandová požaduje je faktická kapitulácia Ukrajiny.

Na slová Voicickej reagovala Nulandová takmer okamžite a snažila sa zmierniť ich ostrie. Zazneli klasické dezinformačné okrídlené vety o tom, že ” Voicickej vyhlásenie nie je presné, nezazneli žiadne konkrétne termíny, že kvôli uskutočneniu volieb sa musí situácia stabilizovať atď. Proste je zrejmé, že Voicická slová Nulandovej pochopila pomerne presne a Nulandová zahmlieva skutočnosti.

Návšteva Nulandovej na Ukrajine a presviedčanie kyjevskej verchušky o prijatí Minských protokolov má niekoľko dôležitých politických cieľov. Keďže informácie, ktoré mám, sú len z bežne dostupnej tlače a spájam ich pomocou logiky, sú samozrejme tieto ciele Nulandovej návštevy len v hrubých rysoch.

1. Cieľ USA chcú ukázať, že Minské protokoly sa plnia, pretože sa o to zaslúžili USA. Zvýši sa tak prestíž USA na politickej scéne. Zákon o osobitom štatúte Donbasu a voľby na Donbase má byť dôkazom toho, že vďaka USA sa vyriešila situácia so separatistami. Ale každému a nielen Washingtonu je jasné, že Donbas je reálne pre Ukrajinu reprezentovanú terajšou Kyjevskou vládou definitívne stratený, takže ani kontrola ukrajinsko-ruských hraníc na východe už nie je pre USA témou dňa. Pozornosť USA sa sústredí na uchovaniu svojho vplyvu nad zvyškom Ukrajiny.

2. Zapchať ústa Európe, ktorá je rozzúrená ruským embargom a utrpela výrazné ekonomické straty. Pritom USA s Ruskom veselo obchodujú aj ďalej. USA už veľmi ťažko dokážu udržať na uzde finančné a priemyselné skupiny v Európe, ktoré čoraz silnejšie reptajú proti neustálemu predlžovaniu sankcií len preto, lebo USA tak chce. Takisto sa stavajú proti tomu, že majú udržiavať Kyjev pri živote a liať do neho ďalšie peniaze, keď de facto je Ukrajina už v bankrote. Ak Ukrajina na rozkaz USA prijme Minské protokoly, vyšlú tým Američania Európanom signál, že bez nich to proste nejde a USA zostanú v sedle aj naďalej, spolu so svojimi ukrajinskými poskokmi – scenár podobne ako v Sýrii.

3. Vyšachovať Rusko. V júni, kedy sa majú prerokovávať možnosti ďalšieho predĺženia embarga voči Rusku očakávajú USA odpor Európy. Ak Kyjev prijme Minské protokoly, pričom zákon o Donbase má byť Kyjevom prijatý už v máji 2016, získajú USA argument, že Kyjev robí čo môže a treba začať tlačiť na Rusov, aby sa pod kontrolou OBSE (rozumej vplyvom USA) uskutočnili voľby na Donbase. Každý vie, ako voľby dopadnú, ale USA podobne ako v prípade Sýrie, začne technika zdržiavania, Američania okamžite vytiahnu plán B, bude sa môcť argumentovať predlžovaním sankcií, poukazovať na skutočnosť, že východ hraníc nie je stále kontrolovaný a tlak na Rusko bude rásť. Proste “loptička negatívnej energie a nevýhod” bude na ruskej strane kurtu.

4. Získať čas pre USA. V Bielom dome bude už na jeseň iný prezident, ktorý si vytvorí vlastnú suitu poradcov a pomocníkov. USA potrebujú oddychový čas kvôli zmene garnitúry v Bielom dome. Taktická prestávka, podfarbená plnením Minských protokolov príde USA nesmierne vhod. Netreba zabudnúť ani na najbližšie voľby vo Francúzsku a Nemecku. Hollande aj Merkelová potrebujú takisto body vo voľbách, ak budú vystupovať ako mierotvorcovia, ktorí sa tiež úspešne zapojili do mierového procesu na Ukrajine a krátko pred voľbami policajti na ich príkaz “strieskajú zopár imigrantov”, môže im to zlepšiť volebné preferencie. Neznamená to však že bábky, s ktorými USA rátajú do budúcna musia byť Merkelová a Hollande. Býva zvykom urobiť z odchádzajúcich politikov idiotov a noví prídu s aureolou a ľud ich bude milovať. Podobne ako Obama, keď v roku 2009 nahradil Georga Busha. Problém je v tom, že ak systém funguje, netreba nič meniť. Ale USA v posledných mesiacoch menia všetko veľmi rýchlo a často….

5. Znížiť konfrontáciu s Ruskom. Konfrontácia z Ruskom je relatívne vysoká či už na Ukrajine, alebo v Sýrii. Na záver volebného obdobia už dosluhujúci americký prezident nemá dostatok možností viesť aktívnejšiu politiku. Zníženie konfrontácie z Ruskom pomôže aj novozvolenému prezidentovi s novým týmom “zorientovať sa v situácii” po svojom nástupe do funkcie a pripraviť si priority svojej politiky. Nastupujúci prezident USA však nebude v stave, aby si určoval priority, skôr bude hasiť problémy.

Z pohľadu dnešných ukrajinských elít v Kyjeve sa javí tlak Nulandovej ako katastrofa. Mnohí z terajších ukrajinských politikov pravdepodobne ani nedokážu pochopiť americké dôvody, ktoré sú v tomto príspevku naozaj veľmi hrubo a jednoducho načrtnuté. Ukrajinské proamerické bábky si bolestne a na vlastnej koži uvedomili, že napriek skutočnosti s akou vervou plnili americké príkazy a v podstate za lacný judášsky groš predávali vlastnú krajinu do rúk cudzincov, v ponímaní USA ostávajú len “spotrebným materiálom”, ktorého osudy nikoho nezaujímajú.

Ale tak im treba, nemali skákať na majdane. Podobný stres by mali prežiť aj mnohí slovenskí politici, myslím že by im to priala väčšina obyvateľstva.

Ja len dúfam, že čas, kedy bude americký prezident úplnou “chromou kačicou” (americký výraz označujúci prezidenta v posledných týždňoch prezidentského mandátu) využijú Rusi plnohodnotne a to nielen v sýrskej a ukrajinskej problematike.

Presne v duchu hesla “Čo môžeš urobiť hneď, neodkladaj na zajtra”.

Branislav Krasnovský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Polícia vykonala kontrolu drogovej trestnej činnosti v bratislavskom Pentagone

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Bratislavskí policajti vykonali v sobotu krátko pred 17.30 h kontrolu zameranú na drogovú trestnú činnosť v tzv. Pentagone v bratislavskej Vrakuni. Konkrétne v okolí objektu na Stavbárskej ulici. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková "Výsledky tejto kontroly budú…

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

0 icon

Bratislava/Pezinok 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot noviny.sk)   Podnikateľ Štefan Žiga bude väzobne stíhaný. V sobotu popoludní o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Dôvodom je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR…

Z vraždy troch detí v Záhrebe je podozrivý 56-ročný Rakúšan

0 icon

Záhreb 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Chorvátska polícia v sobotu informovala, že z vraždy troch malých detí v hlavnom meste Záhreb je podozrivý 56-ročný rakúsky občan. Podľa miestnych médií ide o ich vlastného otca, píše agentúra AP Polícia predtým uviedla, že jej príslušníci našli telá detí a muža v zlom…

Tri liberálnofašistické oriešky pre slovenské popolušky. Demokracia prituhuje, držme si klobúčiky

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V uplynulých dňoch nám na Slovensku pribudlo hneď niekoľko názorných prípadov, ktoré jasne ukazujú, že to, čo sa tvári ako demokratická zmena a tzv. „očista“ spoločnosti, nie je nič iné, iba hrubozrnný liberálny fašizmus s neľudskou totalitnou tvárou Prípad prvý: koniec diskusie v…

Šatana nezvolili za člena Rady IIHF 

0 icon

Petrohrad 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslava Šatana v sobotu nezvolili za člena Rady Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Po voľbách prezidenta, senior viceprezidenta a troch regionálnych viceprezidentov sa o zostávajúcich deväť miest uchádzalo 13 mužských kandidátov a dve ženské kandidátky. Predstavitelia IIHF zvolili…

V Chorvátsku sa zhoršuje epidemická situácia

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V Chorvátsku sa zhoršuje epidemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. Európske centrum pre prevenciu chorôb (ECDC) preto krajinu, ktorá je obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov, zaradilo do červenej zóny a sever krajiny dokonca do bordovej zóny Nové zaradenie krajiny v rámci ECDC je platné…

Atletico utrpelo prvú ligovú prehru v sezóne, Alaves dosiahol prvú výhru

0 icon

Madrid 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alvaro Barrientos)   Futbalisti majstrovského Atletica Madrid utrpeli prvú prehru v tejto sezóne najvyššej španielskej súťaže. V sobotnom stretnutí 7. kola prehrali na pôde Deportiva Alaves 0:1. Domáci po piatich neúspechoch dosiahli prvé víťazstvo i body v ročníku a odlepili sa vďaka tomu z dna tabuľky…

Asociácia na ochranu práv pacientov sa bojí chaosu okolo usmernenia k testovaniu nezaočkovaných. So spoplatnením testovania nesúhlasia

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) v SR sa obáva chaosu, ktorý by mohol vzniknúť v súvislosti s usmernením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a ambulanciách. Ako pre TASR povedala prezidentka asociácie Mária Lévyová, doplatiť naň môžu…

Pri bombovom útoku v Somálsku zahynulo najmenej 15 ľudí

0 icon

Mogadišo 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Farah Abdi Warsameh)   Najmenej 15 mŕtvych vrátane dvoch detí a ďalších 13 zranených si vyžiadal výbuch vozidla na kontrolnom stanovišti neďaleko prezidentského paláca v somálskej metropole Mogadišo. S odvolaním sa na miestnu políciu o tom informovala agentúra DPA Polícia uviedla, že pri útoku zahynuli aj…

V Moskve komunisti zorganizovali protest proti výsledkom parlamentných volieb, informoval portál Meduza

0 icon

Moskva 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Približne 1000 ľudí sa v sobotu zúčastnilo protestu proti výsledkom ruských volieb, ktorý v centre Moskvy zorganizovala Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF). Moskovská polícia označila akciu za nezákonnú a žiadala, aby sa ľudia rozišli, informoval portál Meduza.io Demonštranti žiadali okrem neuznania výsledkov elektronického…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Žiadna zjednotená Európa nie je

0icon

S odstupom takmer 18 rokov možno konštatovať, že rozšírenie Európskej únie skončilo pre postsocialistické krajiny fiaskom. Dlho predlho možno polemizovať o tom, či východoeurópske štáty pristúpením viac získali ako stratili. Západ k nim bez akýchkoľvek zábran pristupuje po celý čas ako ku kolóniám. Vyciciava ich ekonomické aj ľudské zdroje. Priemerná…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť I.

0icon

Môže sa zdať, že položená otázka, ako nadpis článku, nemá a nedáva žiadny zmysel. Najmä ak si človek uvedomí, že sa praktický nikde nespomína, neuvádza, nezdôrazňuje a nekonštatuje, že všetci žijeme v skutočnej kapitalistickej spoločnosti. Toto úmyselné vynechávanie charakteristiky, v akej spoločnosti žijeme, má ďalekosiahly význam a nie je to…

Andrej Sablič

Ekonomická hlúposť Marxovho Kapitálu.

0icon

Použil som pre ekonomické ocenenie v nadpise, jemnejšie označenie „hlúposť“, ktoré platí pre Kapitál z pohľadu socializmu. Z pohľadu kapitalizmu však mu prináleží krutejší pojem „zločin“. Marx totiž na jednej strane proti kapitalizmu bojoval a pritom v Kapitále posvätil jeho zločineckú podstatu. Základ kapitalistickej spoločnosti prevzatý aj pre

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

10 vtipných ilustrácií z bežného života, v ktorých sa nájde každý z nás

0 icon

Premýšľal si niekedy nad tým, ako vyzerá náš celý život? Ako si robíme domáce úlohy, ako sa snažíme byť romantickí a podobne? Nie? Nevadí. Dnes ti ukážeme 10 týchto vtipných ilustrácií, ktoré ti ukážu, ako prebieha náš život troška z tej vtipnejšej stránky. Autorom je Sanesparza. Tento komický umelec vo…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 1. časť

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny. Inak, vedeli ste, že druhá svetová vojna je najpodrobnejšie zachyteným vojnovým konfliktom na svete? Napriek tomu ostáva mnoho vecí nejasných a nie vždy, ako už naši pravidelní čitatelia určite vedia, sa nám podarí vypátrať všetko dopodrobna. No o tajnej protitankovej zbrani Ruska…

TOP 10 najzvláštnejších povolaní na svete. Toto by si robiť naozaj nechcel

0 icon

Pamätáš si, keď si bol dieťa a uvažoval si nad svojou vysnenou prácou, ktorá bola taká úžasná, že si si myslel, že vlastne ani nebudeš musieť pracovať? Potom si sa dostal na strednú a vysokú školu a život ti dal takú facku, že sa všetky tvoje detské sny okamžite rozplynuli? Nuž,…

Sú prírodné potraviny a prírodná strava pre ľudské telo prospešné?

0 icon

Popularita hnutia za prírodné potraviny, ktoré vzniklo v 40. rokoch 20. storočia, stúpa aj naďalej. Ak sa sústredíme na konzumáciu nespracovaných potravín, zvýšime príjem vlákniny a mikroživín, čím si podporíme zdravie. No ak to budeme s podobným prístupom preháňať, nemusí nám to prospievať. Prinášame ďalší článok z oblasti živín a…

Armádny Magazín

Turci s podporou delostrelectva tlačia na Kurdov v Sýrii. Tí rokujú s Rusmi o autonómii

0 icon

Sýria, 25.september 2021 (AM) – Zo Sýrie prichádzajú správy, že turecké jednotky, nachádzajúce sa prakticky na celom severe a severozápade republiky, zasahujú kurdské formácie. Najaktívnejšie nepriateľské akcie prebiehajú na dvoch úsekoch diaľnice M4 na severe krajiny. Správy hovoria, že turecké delostrelectvo zasahuje

Správa OSN ukázala, kto koho na Donbase ostreľuje

0 icon

Donecká republika, 25.september 2021 (AM) – Úrad OSN pre ľudské práva zaznamenal zhoršenie situácie v oblasti ľudských práv na Donbase v období od 1. februára do 31.

Nové perspektívy exportu ruských ponoriek. Vytvorenie vojenského bloku AUKUS otvára ďalšie trhy

0 icon

Austrália, 25.september 2021 (AM) – "Vytvorenie vojenského bloku AUKUS Washingtonom, Londýnom a Canberrou a prenos technológií na výrobu jadrových ponoriek Američanmi do Austrálie sa môže stať precedensom pre ostatné krajiny a signálom pre podobné akcie. Vytvorenie vojenského bloku AUKUS otvára nové perspektívy exportu ruských ponoriek."  Takto argument

Základný vojenský výcvik absolvovalo takmer 300 budúcich profesionálnych vojakov

0 icon

Slovensko, 25.september 2021 (AM, MO SR) – Základný vojenský výcvik pre čakateľov prípravnej štátnej služby, kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši a absolventov civilných vysokých škôl včera v priestoroch martinskej Základne výcviku a mobilizačného doplňovania ukončilo slávnostnou prísahou celkovo 292 čakateľov a kadetov, z t

Prvá ruská bezpilotná loď bola spustená na vodu v Petrohrade

0 icon

Rusko, 25.september 2021 (AM) – Prvá ruská bezpilotná loď Pioner-M bola vypustená v Petrohrade. Ceremónia sa konala v lodenici Sredne-Nevsky, informovala tlačová služba Spojenej lodiarskej korporácie (OSK).   https://twitter.com/i/status/1441384880093339651   Pre Sevastopoľskú štátnu univerzitu sa stavia malé výskumné plavidlo katamaranov

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali