Názov hnutia KuToo sa odvodzuje od svetovej kampane MeToo, ale aj od japonských slov kutsu (topánky) a kutsuu (bolesť). Podľa členov hnutia sú podpätky v mnohých firmách nutnosťou, či už pri zháňaní práce alebo v každodennej prevádzke. To ale máva nepriaznivé dôsledky pre zdravie.
Hnutie KuToo založila na sociálnych sietiach japonská herečka Yumi Ishikawa. Novinárom po stretnutí s predstaviteľmi ministerstva práce povedala: „Dnes sme predložili petíciu požadujúcu zavedenie zákonov zakazujúcich zamestnávateľom nútiť ženy, aby nosili podpätky a aby to brali ako diskrimináciu alebo obťažovanie.“
“V ideálnom prípade by vznikol nový zákon. Verím, že toto je naliehavý problém. Chcela by som, aby sa spoločnosť naučila považovať za štandard aj vhodné dámske topánky bez podpätkov,” uviedla Isikawová.
Kampaň na internete podporilo veľké množstvo ľudí. Niektorí dokonca navrhli, aby v rámci hnutia požadovali aj miernejší dress code pre mužov, ktorí musia vo väčšine firiem nosiť obleky.
Podľa ministra práce Japonska sú vysoké podpätky potrebné. Minister obhajoval pracoviská, ktoré vyžadujú, aby ženy pracovali na vysokých podpätkoch, pričom povedal, že je to „nevyhnutné a vhodné“.
„Toto je spoločensky uznané ako niečo, čo spadá do rozsahu profesionálnej nevyhnutnosti a významu,“ povedal Nemoto v stredu pre legislatívny výbor.
Podobné hnutie sa objavilo aj v Británii v roku 2015. Petíciu založila recepčná Nicol Thorp zo spoločnosti PwC. Zamestnávateľ ju totiž poslal bez platu z práce domov, pretože nemala na nohách topánky s podpätkami v rozmedzí piatich až desiatich centimetrov.
V roku 2015 sa riaditeľ filmového festivalu v Cannes ospravedlnil za to, že ženám zamietli prístup na červený koberec, pretože nemali vysoké podpätky. V roku 2016 na tento incident reagovalo niekoľko herečiek, vrátane Julie Roberts, ktoré na filmový festival prišli bez topánok.