Bratislava 23. júla (TASR) – Multižánrový open-air festival Cigánsky Bašavel sa tento rok opäť uskutoční v areáli hradu Červený kameň. Ten ožije tradičnou rómskou kultúrou 29. augusta o 11.00 hodine. Návštevníkov 5. ročníka benefičného festivalu čaká 12-hodinový maratón, ktorý spojí spevákov, kapely, tanečníkov, hercov a umelcov najrôznejších žánrov. "Hlavnou myšlienkou festivalu je vytvoriť pódium pre rómskych umelcov, amatérskych i profesionálnych, aby mohli ukázať to svoje umenie, hudbu, ktorú robia, aby sme podporovali rómsku kultúru, ktorá je naozaj pestrá a živá," uviedla dnes na stretnutí s médiami v Bratislave riaditeľka festivalu Vladislava Dolníková.
Ako ďalej podčiarkla, Cigánsky Bašavel je festival rodinného typu. Určený je divákom a poslucháčom, ktorí chcú zažiť pestrofarebnosť a emocionálnosť rómskej kultúry. "Nie je to len o hudbe, ale je to hlavne o prezentácii každého rómskeho umenia, ktoré existuje," doplnila riaditeľka festivalu, ktorý tento rok nesie podtitul Návrat ku koreňom! Organizátori zaradili do programu "najpôvodnejšiu a najtradičnejšiu hudbu", strhujúce rómske tance a vystúpenia umelcov z Rumunska, Maďarska, Ruska, Česka a Slovenska. Ozdobou festivalu bude Romafest, slávna rómska tanečná skupina z Transylvánie, nebude chýbať autentická cigánska kapela z maďarsko-srbského pohraničia Flare Beas, ktorej spev sprevádzajú mosadzné nádoby a drevené varešky. Slovenský hudobník pôsobiaci v Česku Mario Bihári je tohtoročným zbormajstrom pri tvorbe programu Divých makov a na festivale vystúpi aj so svojou skupinou Bachtale Apsa.
Festival dá priestor aj domácim mladým talentom. Upozornil na ne režisér festivalu Peter "Gonzo" Vaško: "Prvým headlinerom je Gipsy Čáve, mladá kapela dvoch chalanov Jozefa Kotlára a Róberta Ráca, ktorí sú známi skladbou Topolčianska zlatokopka." V rámci hľadania nových talentov na Slovensku sa predstaví aj zábavová kapela Gipsy Nicol, ktorú tvorí súrodenecká dvojica Nikola Dunková a Milan Dunka.
Návštevníci Cigánskeho Bašavelu sa budú môcť zoznámiť s tradičnými remeslami, rómskou kuchyňou či originálnou pojazdnou kováčskou dielňou z roku 1860. Pripravená je tiež veštiareň či tanečný a výtvarný workshop. "Prvýkrát sa verejnosti predstaví chránená dielňa z Čičavy. Je to vzácny projekt, ktorý je úplne na východe Slovenska," dodala Vladislava Dolníková k rezbárom, ktorí ponúknu drevené umelecké a úžitkové predmety do kuchyne aj na stenu.
Organizátorom festivalu je občianske združenie Divé maky. Výťažok zo vstupného je určený talentovaným rómskym deťom, ktoré sú zapojené v štipendijnom programe OZ Divé maky. Podrobný program Cigánskeho Bašavelu 2013 nájdu záujemcovia na www.divemaky.sk.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, videozáznam a fotoreportáž.