Opatrenie v utorok kritizovali opoziční politici zo Smeru-SD, viacerí komentátori a na sociálnych sieťach ho spochybňovali aj politici, ktorí pred voľbami dúfali, že budú v novej vláde, no napokon zostali pred bránami Národnej rady.
“Som prekvapený z toho, že možnosť monitorovať telefón každého občana kvôli koronavírusu ministerka spravodlivosti pani Kolíková odôvodnila slovami, že pre riešenie tejto krízovej situácie je potrebné vedieť, kto s kým telefonoval, ba dokonca odznelo, že je dôležité vedieť, kto ako dlho s kým telefonoval. To ma prekvapilo,” uviedol k problému bývalý líder KDH.
Dodal, že ho zaujíma najmä to, čo robí západná demokracia a nie malý bohatý ázijský štát ako je Singapur, ktorým sa chce inšpirovať súčasná vláda. “Napriek tomu, že Singapur mám rád, je to krásny mestský štát, ale my sme tu predsa len v Európe. Predkladá sa niekde v Európe takáto zmena zákona? Ak áno, tak v takom rozsahu?”
Podľa Alojza Hlinu je možné rozprávať o tom, že ak osoba v karanténe nedodržiava režim, či je možné lokalizačne monitorovať jej mobil… “Ak áno, tak za akých podmienok. Ale predložiť v zásade to, že je možnosť monitorovať z mobilu a z mobilu každého občana všetky metadáta je predsa len trochu moc,” dodáva Hlina.
Opačný názor na vec má Ľubomír Galko z Demokratickej strany k tomu dodal, že ak si má vybrať medzi možnosťou, že ho štát bude vedieť kedykoľvek lokalizovať na základe dát od operátora a bude žiť, alebo bude vždy inkognito a umrie, vyberal by si radšej prvú možnosť.
“Všetko ostatné sú filozofické žvásty. Ťažká doba, ťažké opatrenia. Treba ich prijať a treba ich rešpektovať,” komentoval bývalý minister obrany z čias vlády Ivety Radičovej.
Jaroslav Zajac