V špeciálnom vyhlásení srbského prezidenta Alexandra Vučiča k národu sa hovorí o tom, že balkánsky región sa blíži k novej katastrofe. Albánsky kvázištát Kosovo vyostruje situáciu v regióne a albánski teroristi vo vedení štátu prešli k priamemu vydieraniu Belehardu, na čo však Belehrad reaguje. Nová vojna a vyostrenie situácie nie je podľa niektorých hrozbou, ale vyzerá to tak, že už je nevyhnutnosťou.
Momentálne vyostrenie situácie súvisí s tým, že kosovské banditské elity zaviedli 100 % clo na tovar Srbska a Bosny a Hercegoviny na svojom území a takisto zakázali prevoz akýchkoľvek tovarov cez Kosovo bez špeciálnych certifikátov. Matamatika kosovských Albáncov je jednoduchá a primitívna, teraz všetok tovar zo Srbska a Bosny zdraží na dvojnásobok a nikto ho nebude kupovať, predávať sa bude albánsky tovar. Navyše všetci Srbi a Bosniaci kupovaním si kosovských certifikátov budú musieť priznať kompetentnosť kosovských Albáncov, existenciu štátu ktorých neuznávajú.
Z ekonomického hľadiska nemôžu lídri kosovských Albáncov od tohto svojho kroku nič očakávať. Žiaden protekcionizmus, žiadne plány. Celá oblasť Kosova totiž závisí od importu, v Kosove je takmer 1/3 obyvateľov bez práce a celé Kosovo je len kvázištát, vytvorený Američanmi.
Za celým nátlakom kosovských Albáncov vidieť snahy prinútiť Bosnu a Srbsko uznať Kosovo, kosovskí Albánci používajú klasické banditské metódy v duchu “povedal som a tak to aj bude, pištoľ vidíš?” Navyše si môžeme byť istí, že bývalý poľný veliteľ, masový vrah, obchodník s bielym mäsom, drogami a súčasná hlava Kosova Thaci, určite nechápe význam slova protekcionizmus.
Situácia na Balkáne sa tak kvôli kosovským albánskym banditom vyhrocuje. Táto vojna je však momentálne pre Západ nevýhodná, preto sa Západ snaží novej eskalácie napätia vyhnúť. Západ má množstvo iných problémov a ukazuje sa, že súhlasiť s americkým diktátom a vytvorením Kosova nebol až tak rozumný nápad.
Frederica Morgherini chápe nebezpečenstvo, ktoré hrozí EÚ a kategoricky požaduje, aby kosovskí Albánci ukončili svoje aktivity a nepokračovali v destabilizácii regiónu. Ak však očakáva, že albánski hrdlorezi v čele Kosova, ktorí sa k moci dostali s americkou pomocou budú počúvať nejakú ženu a úradníčku, tak je na omyle. Banda v čele Kosova je presvedčená, že za nimi stoja Američania a preto si budú robiť všetko čo uznajú za vhodné, samozrejme s americkým zvolením. Navyše európski politici boli tak hlúpi, že umožnili pretransformovanie kosovských teroristických bánd do kovovskej armády, aj keď pred desiatimi rokmi prisahali európske elity spoločne s kosovskými teroristami v OSN, že nič také sa nestane. Ale rovnako sa klamalo aj v otázke rozširovania NATO smerom na východ. Lož je základnou americkou pracovnou metódou, ktorú si osvojili naši “západní partneri”.
Američanom sú problémy Európy ľahostajné. Nech si Európa rieši svoje problémy sama. Kosovo je americký politický projekt a jediné čo Američanov zaujíma je americká vojenská základňa Bond Steel, na ostatnom území Kosova si robte čo chcete. Chcete Kosovo oplotiť? Oploťte ho, americký prezident Trump vás chápe, sám má rad mohutné a silné ploty a rád ich necháva stavať na hranici s Mexikom.
Podľa niektorých analytikov kosovskí Albánci ani tak veľmi nebrnkajú po nose Belehradu, ktorý vníma Kosovo ako srbskú provinciu, ale brnkajú po nose najmä Bruselu a európskym byrokratom vo vedení EÚ. Albánci v Kosove potrebujú. aby bol Brusel ústretovejší v otázke vízového režimu a do Kosova prúdila väčšia finančná pomoc, ktorú by mohli kosovskí lídri rozkradnúť. Kosovskí Albánci už do Európy prúdili aj ako súčasť vlny imigrantov, Európa im však neumožňuje získať štatút utečenca a argumentuje že Kosovo je demokratický a slobodný štát, takže jeho obyvatelia nepotrebujú štatút utečencov.
Srbský prezident Vučič takisto upozorňuje, že kosovskí banditi vo vedení štátu uvažujú v tichosti o novej etnickej čistky Srbov na území Kosova, tieto čistky však nie je možné vykonávať len tak bez dôvodu, potrebujú dôvod a eskaláciu napätia. Zastavenie srbských dodávok do Kosova zhorší postavenie Srbov v Kosove, situácia sa zradikalizuje, Západ sa však etnických čistiek značne obáva, pretože to znamená nové rozpútanie konfliktu na Balkáne. Srbský prezident pred Srbmi zároveň vyhlásil, že ďalšiu etnickú čistku Srbov nepripustí a v prípade vypuknutia konfliktu, budú Srbi reagovať, takže môže prísť aj k tomu, že srbské vojská preniknú do Kosova.
Srbská armáda
Vučič si je vedomý, že mnohí z jeho srbských voličov stoja za Kosovom a akákoľvek zrada kosovských Srbov bude znamenať zníženie jeho volebných preferencií a oslabenie jeho politickej pozície. Do vojny sa samozrejme ani Vučičovi nechce, juhoslovanská armáda utrpela v minulosti porážku, pričom voči juhoslovanskej armáde útočili svojho času aj Američania a jednotky OSN. Srbská armáda je početne slabšia, aj keď dnes je modernejšie vyzbrojená, Srbi však ešte neukončili svoju transformáciu ozbrojených síl a nekúpili z Ruska všetky zbrane o ktoré mali záujem. Ale netreba zabúdať, že Vučič už za zatvorenými dverami rokoval s veľvyslancami Ruska, Číny (Vučič to okomentoval slovami “s ruskými a čínskymi priateľmi”) a s veľvyslancami USA, Británie, Nemecka, Talianska a Francúzska.
Najmä pred Nemeckom, Britániou, Talianskom a Francúzskom stoji teraz neľahká úloha, vyriešiť problém s Kosovom, pre Američanov je dôležitá v prvom rade základňa Bond Steel, ktorú na území Kosova nemá v žiadnom prípadne európska jurisdikcia pod kontrolou. Ak sa na Balkáne rozhoria etnické čistky so všetkým čo k tomu patrí, ide to mimo Američanov, podobne ako v Afganistane, Sýrii či Iraku, kde Američanov zaujíma len bezpečnosť ich vojenských základní. Problém si bude musieť riešiť Európa sama a existencia EÚ sa znova otrasie v základoch.
Ak sa tak stane a situácia sa vyvinie tak ako to vyzerá, bude veľmi ťažké pre šéfa ruskej diplomacia Sergeja Lavrova zdržať sa známej repliky na adresu vážených západných európskych partnerov: “Debili, však sme vás práve pred týmto trpezlivo vystríhali”.