Minister obrany USA Ashton Carter vo svojom prejave k študentom na univerzite v Oxforde okrem iného vyhlásil, že Moskva sleduje “jasnú ambíciu narušovať principiálny medzinárodný poriadok”. Aj keď uznal, že Washington “si nekladie za cieľ mať Rusko za nepriateľa”, obvinil Moskvu aj z “rinčania jadrovými zbraňami” a z teritoriálnych narušení.
Minister obrany Ruska Sergej Šojgu k tomu zareagoval, že práve početné americké intervencie prispeli k bezpečnostným problémom, ktorým dodnes medzinárodné spoločenstvo čelí: “Sú to Spojené štáty spolu so svojimi západnými partnermi, ktorí sústavne ničia základy súčasného sveta, počnúc Bosnou, Kosovom, Irakom a Líbyou”.
Šojgu pripomenul, že Rusko varovalo, aký dopad bude mať bombardovanie NATO v bývalej Juhoslávii v roku 1999. “Od tej doby len vidíme, že USA zakaždým šliapu na rovnaké hrable v Iraku, v Afganistane, v Líbyi a v ďalších krajinách,” pokračuje s dodatkom, že Pentagon “namiesto toho, aby sa poučil”, jednoducho pokračuje vo svojich postupoch: “Možno je na čase, aby Pentagon niečo zmenil v tejto stratégii? Aby zakaždým nedochádzalo k ospravedlneniam pred mikrofónom a zo všetkých neúspechov neobviňovať Rusko, Čínu a ďalšie krajiny s nezávislým smerovaním.”
Nakoniec Šojgu poznamenal, že “čím skôr si naši americkí kolegovia uvedomia potrebnosť zmeny, tým skôr to pomôže vyriešiť existujúce problémy, vrátane Sýrie a inde”. Zachovanie medzinárodného poriadku je úlohou pre celé medzinárodné spoločenstvo a “nielen pre Pentagon”, čo je aj naďalej hlavnou zásadou pre ruskú vládu.