Slovenskí diváci zostali v úžase, či ide o neskutočnú naivitu alebo nebotyčnú ignoranciu jedného z troch najvyšších ústavných činiteľov Slovenskej republiky. Andrej Danko je totiž podľa jeho vlastných slov presvedčený, že medzi socializmom a kapitalizmom zrejme existuje ešte niečo ako „sociálne trhové hospodárstvo“ zapísané aj v Ústave Slovenskej republiky, na základe čoho usudzuje, že toto „sociálne trhové hospodárstvo“ zrejme nemá nič spoločné ani so socializmom, ani s kapitalizmom.
Ako príklad „nekapitalistického“ štátu so „sociálnym trhovým hospodárstvom“, so starostlivosťou o dôchodcov, mladé rodiny, so širokými sociálnymi podporami, dotačným systémom atď. uviedol Andrej Danko susedné Rakúsko. Aj preto Slováci podľa Andreja Danka chcú, aby sa Slovensko čo najviac podobalo na Rakúsko a nie na klasické kapitalistické štáty. Moderátor diskusného programu RTVS Andrejovi Dankovi pripomenul, že aj v rakúskej ekonomike predsa fungujú kapitalistické vzťahy. Andreja Danka však námietka moderátora ani trochu nevyviedla z rovnováhy a oponoval tým, že „kapitalistické vzťahy sú tvrdé vzťahy, kde nemáte preplatené zdravotníctvo, kde ste hodení na plávanie…“. Andrej Danko je preto odhodlaný zo svojej pozície vždy presadzovať „sociálne trhové hospodárstvo s citlivým prístupom k dôchodcom, k mladým ľuďom a podnikateľom“. Takže pokým bude Andrej Danko vo funkcii predsedu parlamentu, kapitalizmus na Slovensku nemá šancu.
Je priam neuveriteľné, že elementárnu definíciu kapitalizmu, ktorý na Slovensku zúri už od zamatového prevratu v roku 1989, musel Andrejovi Dankovi v priamom prenose RTVS vysvetliť jeden z hlavných propagátorov kapitalizmu na Slovensku Richard Sulík. Aby to pán Danko ľahšie pochopil, pomohol si Richard Sulík elementárnou poučkou marxisticko-leninskej teórie, ktorá hovorí o tom, že rozdiel medzi socializmom a kapitalizmom spočíva vo vlastníctve výrobných prostriedkov. Zatiaľ čo v socializme boli výrobné prostriedky (výrobné podniky, energetika, plynárenstvo, oceliarne, rafinérie atď.) národným majetkom a nemohli byť súkromným vlastníctvom, v kapitalizme sú tieto výrobné prostriedky v súkromných rukách s cieľom prinášať zisk a rentu obmedzenému okruhu ich vlastníkov. „Sociálne trhové hospodárstvo“ je teda iba trochu umiernenejšia forma kapitalizmu, ale stále je to vo svojej podstate bez akejkoľvek diskusie kapitalistický systém.
Ako jeden z ďalších rozdielov medzi kapitalizmom a socializmom Richard Sulík uviedol aj skutočnosť, že „cenu v kapitalizme určuje ten kto predáva a nie nejaká cenová komisia“ ako tomu bolo za socializmu. Otázkou teda zostáva, kam sa vlastne vytratil ten „sociálne orientovaný trh“ zapísaný v slovenskej Ústave.
Gabriel Gačko