Krym sa môže oslobodiť len diplomatickou cestou, tvrdí vodca krymských Tatárov

Krym sa môže oslobodiť len diplomatickou cestou, tvrdí vodca krymských Tatárov

Bratislava/Kyjev 7. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR- Pavel Neubauer)

 

Oslobodenie Krymu vojenskou cestou je nereálne. Jedinou cestou je diplomatická cesta, nátlak občianskej spoločnosti, medzinárodných spoločností a nátlak prostredníctvom ekonomických sankcií

Vyhlásil to dnes politický líder krymských Tatárov Mustafa Džemilev na brífingu v Bratislave, ktorý zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) v spolupráci s Partners for Democratic Change (PDCS) a s podporou Nadácie Open Society Fund Praha.

Reklama
Na snímke vodca krymských Tatárov Mustafa Džemilev

Na otázku TASR, aké by mali byť ďalšie kroky EÚ, uviedol, že očakáva reakciu v troch hlavných oblastiach – v ekonomickej, vojenskej a v otázke zachovania sankcií voči Rusku a ich sprísnenie. Ekonomická situácia Ukrajiny je podľa neho ťažká a stále sa zhoršuje. Uvítali by pomoc v podobe napríklad ekonomických pôžičiek. Druhou oblasťou je vojenská, v rámci ktorej vidí nedostatok bojaschopných mužov. “Je potrebné vyzbrojiť ukrajinskú armádu, aby mohla účinne odraziť ruskú agresiu,” uviedol s tým, že majú záujem iba o zbrane, brániť sa chcú sami.

V otázke zachovania sankcií voči Rusku eviduje v západnej Európe hlasy, že sankcie prinášajú škody ekonomikám západných krajín, čo sám aj pripustil. Myslí si však, že sloboda, mier a bezpečnosť za túto cenu stoja.

Reklama

Pred viac ako tromi rokmi sa konalo na Kryme referendum o pripojení sa k Rusku. Džemilev disponuje údajmi, podľa ktorých sa na referende zúčastnilo 34,2 percenta voličov. “Viete, najprv sa nám snažili nasľubovať veľa vecí, že Rusko je bohatá krajina, ktorá dokáže zlepšiť našu situáciu rýchlejšie ako Ukrajina za 20 rokov. Ruský prezident Vladimír Putin ich zopakoval aj počas nášho 40-minútového telefonického rozhovoru,” uviedol líder. Ten mu podľa vlastných slov odpovedal, že debatovať môžu až vtedy, keď stiahnu svoje vojská z Krymu. “A tým sa teda aj akékoľvek priateľstvo a sľuby skončili,” dodal.

Podľa oficiálnych informácií Krymská republika a Sevastopoľ prijali 11. marca 2014 vyhlásenie o nezávislosti od ústrednej vlády v Kyjeve. Krátko nato, 16. marca, sa uskutočnilo referendum, v ktorom sa za odtrhnutie od Ukrajiny a pripojenie k Rusku vyslovilo 96,7 percenta Krymčanov a 95,6 percenta Sevastopoľčanov. Volebná účasť presiahla 83 percent. Krym sa stal subjektom Ruskej federácie 18. marca, keď Putin a proruské vedenie polostrova podpísali v Kremli zmluvu o pripojení k Rusku.

Čo sa týka bežného života na Kryme, hospodárstvo urobilo podľa Džemileva krok späť. Pre Krym bol zásadný turizmus, pričom v súčasnosti jedinými turistami sú podľa neho Bielorusi či Rusi. Väčšina potravín, pitnej vody, elektrickej energie sa dovážala z Ukrajiny. V súčasnosti Rusko zabezpečuje nejaké dodávky energie, sú však podľa neho desať- až 15-krát drahšie ako dodávky z Ukrajiny. “Potraviny sa, samozrejme, tiež dodávajú z Ruska, majú značne nižšiu kvalitu a sú drahšie,” konštatoval.

Mustafa Džemilev bol niekoľkokrát nominovaný na Nobelovu cenu mieru, je laureátom ceny poľskej Solidarity a poslancom Verchovnej rady Ukrajiny. Celý život sa venuje nenásilnému boju krymských Tatárov za právo vrátiť sa na Krym, odkiaľ boli Stalinom deportovaní.

Po anexii Krymu Ruskom v roku 2014 bol Džemilevovi zakázaný vstup na Krym. Pre svoju otvorenú kritiku ruskej politiky voči Ukrajine sa nachádza na zozname hľadaných osôb v Rusku. V súčasnosti žije v Kyjeve.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:32

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu apríla tohto roka schodok na úrovni 3,2 miliardy eur. Medziročne sa tak zvýšil o 1,005 miliardy eur alebo 45,8 %. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo financií (MF) SR.

Včera 19:22

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR má od začiatku mája nového riaditeľa. Odchádzajúceho Jozefa Bíreša nahradil Martin Chudý, ktorý organizáciu riadil už počas úradníckej vlády. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Včera 19:18

Parížska univerzita Sciences Po odmietla požiadavky protestujúcich študentov, aby prehodnotila svoje vzťahy s partnerskými izraelskými inštitúciami. Uviedol to vo štvrtok jej dočasný riaditeľ Jean Basseres. Niektorí študenti v reakcii na to avizovali, že na budúci týždeň začnú hladovku.

Včera 19:17

Poľská tenistka Iga Swiateková sa stala prvou finalistkou dvojhry na turnaji WTA v Madride. V semifinále v pozícii nasadenej jednotky zdolala osemnástku “pavúka” Američanku Madison Keysovú hladko 6:1, 6:3.

Včera 19:05

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere 10. rokovacieho dňa 12. schôdze venovali novele zákona o rodnom čísle. Rokovanie má pokračovať opäť v piatok (3. 5.). Na programe majú poslanci napríklad novelu zákona o sociálnom poistení z dielne poslankýň za PS. Počas dňa by poslanci nemali hlasovať, rokovať by mali do 15.00 h.

Včera 19:01

Spojené štáty vo štvrtok vyjadrili znepokojenie z návrhu zákona o transparentnosti zahraničného vplyvu, o ktorom rokuje parlament v Gruzínsku. Kritici tvrdia, že pripomína ruskú legislatívu, ktorá sa využíva na potlačenie disentu.

Včera 18:51

Osem detí utrpelo vo štvrtok zranenia v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, keď ruské navádzané bomby zasiahli prevádzku istej firmy nachádzajúcu sa pri športovom komplexe, v ktorom deti vtedy trénovali. Oznámili to miestni predstavitelia.

Včera 18:25

Brusel je hrozbou pre demokraciu v Európe, vyhlásil bývalý poľský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovore pre maďarský týždenník Mandiner. Podľa neho EÚ zadržaním fondov ovplyvnila výsledok parlamentných volieb v Poľsku. Za tieto vyjadrenia ho následne kritizovali predstavitelia poľskej vládnej koalície.

Včera 18:20

Vyšetrovacia komisia dolnej komory belgického parlamentu, ktorá bola poverená vyšetrovaním prípadov sexuálneho zneužívania v rámci katolíckej cirkvi i mimo nej, vo štvrtok jednomyseľne schválila 137 odporúčaní. Patrí medzi ne vytvorenie odborného strediska pre objasňovanie a riešenie takýchto prípadov, funkčnejší systém odškodňovania a ustanovenie pamätného dňa obetí sexuálneho zneužívania.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena kráča pod kaprovými stuhami alebo \"koinobori\", ktoré sa vznášajú na veži Tokyo Skytree v Tokiu

Autor: AP/Hiro Komae

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali