Kritika povýšenia „našich chlapcov“ čurillovcov z vlastných radov

Bratislava 23. septembra 2023 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Čo si o povýšení „elitných“ superpolicajtov Pavla Ďurku a jeho kolegov „našich chlapcov“ myslia policajné odbory – Odborový zväz polície v SR?

Screenshot

Facebookový status JUDr. Martina Ribára – predseda OZ ZA DEMOKRACIU A PRÁVNY ŠTÁT, prinášame v plnom znení:

Reklama

„Elitný“ superpolicajt Pavol Ďurka od 1.7.2023 „šéfuje“ odboru na Úrade inšpekčnej služby – tej Inšpekčnej služby, ktorá vyšetruje jeho samého, a jeho kolegov „našich chlapcov“ Čurillovcov.

Taktiež jeho kolegovia „naši chlapci“ boli hodnostne ale aj služobne povýšení…

Reklama

Každý, kto poukáže na to, že „naši chlapci“ mali byť postavení mimo službu, a že ich hodnostné či služobné povýšenie je absurdné a porušujúce zákon, je označený za „temné sily“, ktoré chcú zabrániť „očiste spoločnosti“…

Prinášame Vám, milí naši sledovatelia, názor Odborového zväzu polície v SR – uverejnený v augustovom čísle NOVINY ODBOROVÉHO ZVÄZU POLÍCIE V SR, ktorý je k povyšovaniu „našich chlapcov“ značne kritický

– patria aj policajné odbory k „TEMNÝM SILÁM“ ??

Je absolútne zrejmé, že v prípade „našich chlapcov“ bol porušený princíp rovnakého zaobchádzania a rovnosti pred zákonom – INÍ policajti, nepatriaci k „našim chlapcom“ boli a sú postavení mimo službu, ba dokonca prepustení zo služobného pomeru – už je to klasika – dva metre, či radšej „kilometre“ ??

Policajné odbory poukazujú aj na „čudné a zvláštne“ účelové konanie zo strany vtedajšieho ministra vnútra Romana Mikulca, taktiež na KONFLIKT ZÁUJMOV u Pavla Ďurku, a pochybnosti o tom, či nebude ovplyvňovať konanie vedené pro jemu samotnému a jeho kolegom „našim chlapcom“…

Reklama

Prečítajte si uvedený článok:

Namiesto pozbavenia výkonu služby povýšenie. Nový precedens pre stíhaných policajtov?

Prípad stíhaného vyšetrovateľa Pavla Ďurku, ktorý stál ministra Ivana Šimka funkciu, otvára otázku, či ním nevzniká pozitívny precedens aj pre ďalších stíhaných policajtov a policajtky. Naša redakcia sa bližšie pozrela na tento medializovaný prípad. Zisťovali sme, akú funkciu na Úrade inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR menovaný vlastne dostal. Na tomto prípade si tiež môžeme ukázať, čo by policajtov malo čakať, ak by sa aj k ich stíhaniu pristupovalo s prihliadnutím na princíp rovnakého zaobchádzania.

Úrad inšpekčnej služby (ďalej len UIS) MV SR sa člení na tri základné útvary, a to na útvar ochrannej služby a prevencie, útvar kontroly a na analyticko- organizačný odbor. Trestnou činnosťou policajtov sa zaoberá útvar ochrannej služby a prevencie UIS. Samotná práca na Úrade inšpekčnej služby by tak – s privretými očami – nemusela byť až taký problém, ak by bol dotknutý zaradený napríklad na útvar kontroly či na analyticko-organizačný odbor úradu. No P. Ďurka sa stal zástupcom riaditeľa útvaru ochrannej služby, teda práve toho útvaru, ktorý vyšetruje aj jeho údajnú trestnú činnosť. Súčasne sa stal riaditeľom jedného z odborov útvaru, a to odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii. Tento odbor síce nemá vo svojom portfóliu vyšetrovanie jeho údajnej trestnej činnosti, no zo svojej novej pozície má k jej kontrole istotne bližšie, než z pozície vyšetrovateľa na národnej kriminálnej agentúre.

Natíska sa ale otázka, vzniká na základe tohto prípadu precedens a nádej pre desiatky ďalších obvinených policajtov? Odborový zväz polície v SR sa zaoberá mnohými prípadmi stíhaných policajtov, ktorým poskytuje právnu ochranu, a ktorých nadriadený pozbavil výkonu štátnej služby, ba dokonca nespočetnekrát aj prepustil. Pozbavenie výkonu štátnej služby alebo prepustenie zo služobného pomeru je často krutou realitou aj pre nespravodlivo stíhaného policajta. Tí, ktorí v dôsledku horlivosti nadriadeného úplne ukončili svoje pôsobenie v Policajnom zbore SR, sa doň mnohokrát nevracajú ani v prípade úspechu svojho prípadu na súde. Aktuálna kauza nielen P. Ďurku, ale aj ďalších „elitných“ policajtov, tak môžu títo policajti či ex-policajti objektívne považovať za veľkú nespravodlivosť. Z hľadiska rovnosti pred zákonom neexistuje totiž žiadna výnimka. Buď sa nejaké pravidlo bude týkať všetkých alebo nikoho! Dokonca aj ministerstvo vnútra, vedené Romanom Mikulcom, v decembri 2021 zastávalo striktný názor pozbavenia výkonu štátnej služby každého stíhaného policajta, a to bez výnimky. Novela zákona, reagujúca aj na tieto súvislosti prešla, a to napriek odporu Odborového zväzu polície (OZP) v SR, medzirezortným pripomienkovým konaním a aj tripartitou. Roman Mikulec ju ale nakoniec z neznámych príčin neposunul na schválenie vládou. OZP v SR má v tejto veci iný názor.

Reklama

Konštatuje, že inštitút pozbavenia výkonu štátnej služby nemožno – vzhľadom na možné riziká a dopady, spojené s krivým obvinením – striktne uplatňovať na každého policajta. Súčasne si musíme uvedomiť, že pozbavenie výkonu štátnej služby znamená aj finančnú likvidáciu človeka. Na druhej strane je zaujímavé, že minister R. Mikulec stopol vlastný návrh zákona práve v čase, keď sa začala kauza okolo vyšetrovania „elitných“ vyšetrovateľov v NAKA. V prípade menovania P. Ďurku na Úrad inšpekčnej služby sa preto vynárajú oprávnené otázniky. Z pozície jedného z najvplyvnejších funkcionárov na inšpekcii má totiž dostatok možností a príležitostí ohroziť priebeh objasňovania svojho konania. Nepochybujúc o jeho spôsobilostiach, nemôžeme predsa len uveriť, že by sme v celom Policajnom zbore SR nemali žiadneho iného schopného policajného funkcionára, vhodného na funkciu, ktorú toho času zastáva. Ako sa na tento prípad budú pozerať všetci tí nespravodlivo stíhaní policajti, ktorí boli pozbavení výkonu služby, a to často účelovo len preto, aby sami odišli do civilu?! Napríklad prípad mladého policajta, ktorý má už 2 roky pozastavený výkon štátnej služby kvôli údajnej facke, a to napriek tomu, že ho vo veci oslobodil prvostupňový súd. Nezainteresovaného pozorovateľa, ale hlavne bývalých či terajších policajtov, môže prekvapiť, že stíhaní „elitní“ vyšetrovatelia boli povýšení a o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby nie je ani chýru ani slychu. Prečo vedeniu inšpekčnej služby nezáleží na rozptýlení „oprávnených obáv“ z možného konfliktu záujmov Pavla Ďurku? Stačilo by, ak by bol Ďurka len rádovým vyšetrovateľom Úradu inšpekčnej služby, a tak by sa rozplynuli obavy možného ovplyvňovania priebehu vyšetrovania trestnej veci, kde vystupuje v procesnom postavení obvineného? Možno, že tento názor si osvojil aj bývalý minister vnútra Ivan Šimko, čo sa mu stalo osudným. Zaujímala nás aj reakcia Pavla Ďurku. Ten ochotne telefonicky reagoval na otázky.

Odmietol, že by bol priamy nadriadený vyšetrovateľom, ktorí ho stíhajú a medializované informácie označil za klamstvo. Áno, Pavol Ďurka nie je priamym nadriadeným vyšetrovateľom, no to neznamená, že nemá zo svojej pozície žiadne možnosti, ako dohliadať na vyšetrovanie. Nemusí tak robiť, no riziko takéhoto konania jednoznačne existuje. Na ďalšie otázky P. Ďurka v telefonickom rozhovore neodpovedal, nakoľko bol – podľa svojich slov – zahltený prácou a prišlo mu nevhodné odpovedať cez telefón, a tak nás požiadal o zaslanie písomných otázok emailom. Doposiaľ nám do stanovenej uzávierky novín POLÍCIA neboli odpovede doručené. Nedozvedeli sme sa tak ani odpoveď na otázku, ako vníma fakt, že sa jeho osoba stala dôvodom pre odchod ministra vnútra a ani to, či nevzniká pri jeho fungovaní na inšpekcii konflikt záujmov. Avizujeme, že ak si pri tom množstve práce nájde na naše otázky čas, jeho odpovede zverejníme v nasledujúcom čísle novín POLÍCIA.

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:58

Sneženie a dážď zo snehom spôsobili v Maďarsku vo štvrtok problémy v cestnej doprave i v dodávkach elektrickej energie. Hasičov volali na pomoc vo vyše sto prípadoch.

09:48

Účastníci rokovaní na klimatickej konferencii OSN (COP28) v Dubaji v piatok v prvom návrhu dohody o krokoch v oblasti klímy žiadajú obmedzenie alebo úplné vyradenie používania fosílnych palív.

Zástupcovia z viac než 200 krajín v Dubaji v Spojených arabských emirátoch (SAE) počas dvoch týždňov (30. novembra – 12. decembra) rokujú o podrobnostiach záverečnej rezolúcie, ktorej cieľom je obmedziť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie atmosféry Zeme.

09:40

Rokovania medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas o obnovení prímeria v Pásme Gazy pokračujú aj napriek obnoveniu bojov. S odvolaním sa na nemenovaný zdroj oboznámený s rokovaniami to uviedla agentúra AFP.

09:30

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu povedal, že hnutie Hamas nesúhlasilo s prepustením ďalších rukojemníkov a porušilo tým podmienky prímeria.

Podľa vyjadrenia úradu premiéra Hamas neprepustil všetky unesené ženy tak, ako to bolo dohodnuté, a v piatok ráno zaútočil na Izrael raketami.

09:19

Od začiatku ruskej invázie bolo na Ukrajine poškodených alebo zničených už viac ako 170.000 budov. V piatok to oznámila predsedníčka výboru ukrajinského parlamentu pre regionálny rozvoj a územné plánovanie Olena Šuľaková.

09:10

Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan navštívil Izrael na “žiadosť a pozvanie” preživších a rodín obetí útoku militantného hnutia Hamas zo 7. októbra. Oznámil to vo štvrtok ICC.

08:59

Ceny ropy v piatok ráno klesli po tom, ako producenti z aliancie OPEC+ súhlasili s menším znížením svojej produkcie v 1. štvrťroku 2024, ako trhy očakávali. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

08:45

Najmenej šesť Palestínčanov prišlo v piatok o život počas izraelských leteckých útokov na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy. Oznámil to hovorca miestneho ministerstva zdravotníctva Ašráf Kudra. Ďalšie dve obete hlásili z mesta Gaza.

08:30

Nemecká vláda podporuje začatie prístupových rokovaní Európskej únie s Ukrajinou a chce jej pomôcť s potrebnými reformami, povedal vo štvrtok kancelár Olaf Scholz.

Scholz o tom ubezpečil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v telefonickom rozhovore, uviedla nemecká vláda.

08:20

Mobilné telefóny budú v školách na celom Novom Zélande zakázané, oznámil v piatok konzervatívny premiér Christopher Luxon. Jeho začínajúca vláda sa aj takto snaží zlepšiť klesajúcu úroveň gramotnosti v krajine.

08:07

V Bratislave a okolí sa v piatok ráno tvoria kolóny. Vodiči musia rátať so zdržaním. Informujú o tom Zelená vlna RTVS a Stella centrum.

07:55

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vo večernom videopríhovore oznámil, že nariadil zrýchlenie výstavby školských krytov a vojenských opevnení na všetkých hlavných úsekoch frontu.

O výstavbe takýchto objektov diskutoval s ministrom obrany a poprednými predstaviteľmi armády.

07:45

Kanada nakúpi do 16 špionážnych lietadiel od spoločnosti Boeing. Chce nimi nahradiť svoju starnúcu letku, ale aj čeliť čoraz skrytejším a smrtiacim technológiám nepriateľov pri svojom pobreží či v zahraničí.

07:25

Izraelská armáda v piatok ráno oznámila, že obnovila bojové operácie v Pásme Gazy niekoľko minút po vypršaní dočasného prímeria s palestínskym militantným hnutím Hamas. Zároveň armáda obvinila Hamas z porušenia prímeria.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Opica veverica (Saimi sciureus) si pochutnáva na jedle z vianočnej pančuchy počas fotenia v zoologickej záhrade v Londýne

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Ako pripraviť chrumkavé zemiaky bez tuku? Obal z nezvyčajnej prísady sa ukáže ako rozhodujúci

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pečené zemiaky sú nielen skvelým občerstvením, ale aj výživnou zeleninovou prílohou mnohých jedál. Mnohí ľudia ich milujú pre ich chrumkavú šupku a mäkký vnútrajšok. Nie vždy je však možné dosiahnuť tento efekt. Ako upiecť chrumkavé zemiaky bez tuku? Odporúčame vám osvedčený a vyskúšaný spôsob.

Nastriekajte ho na podrážky topánok. Vyhnete sa tak bolestivému pádu na ľad

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zimné počasie sa udomácnilo na Slovensku , a preto, aby ste sa pri návšteve obchodu či práce cítili bezpečne, mali by ste si kúpiť topánky s protišmykovou podrážkou. Ale nebojte sa, ak ste si práve kúpili nový pár. Aj keď sa pošmyknete na zľadovatenom…

Položte na hrniec drevenú varešku a uvidíte, čo sa stane

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Už vás nebaví, že sa vám počas varenia zaplavuje sporák a od varenia vás odrádza myšlienka na čistenie? Vykypenie polievky z hrnca je najhorším prekliatím každého domáceho kuchára. Ukazuje sa, že pri varení stačí urobiť jednu jednoduchú vec. Stačí používať drevenú varešku.

Najlepšia zimná výživa pre črepníkové rastliny. Jediná ingrediencia, ktorú potrebujete, sa nachádza vo vašej kuchyni

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Rastliny v kvetináčoch, ktoré kvitnú koncom jesene a v zime, je potrebné v tomto období aj prihnojiť. Správne množstvo živín je nevyhnutné na to, aby mali dostatok energie na tvorbu nápadných kvetov. Našťastie nemusíte používať špecializované hnojivá, pretože hodnotnú zimnú výživu pre črepníkové rastliny…

Nevyhadzujte kôrky chleba. Pomôže vám to v zime starať sa o topánky

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - V zime predstavuje ľad na uliciach a chodníkoch vážne bezpečnostné riziko pre ľudí a autá. Preto cestári v starostlivosti o naše blaho sypú soľ, aby roztopili ľad a zabránili pošmyknutiu. Tá istá soľ má však katastrofálny účinok na našu obuv. Preto si zimná obuv…

Armádny Magazín

Počuli ste niekedy o Guyane? Asi budete. V Latinskej Amerike môže vypuknúť nová vojna

0 icon

Guyana, 1. decembra 2023 - Objavili sa podozrivé zábery z bojov na hraniciach Venezuely, Brazílie a Guyany, ako aj potvrdené zábery brazílskych jednotiek, ktoré tiahnu k hraniciam. Súvisia s možnou hroziacou vojnou Venezuely proti Guyane. V októbri venezuelský prezident Nicolas Maduro naplánoval na 3. decembrové

Streľba v Dallase by mohla opäť otriasť Amerikou. Obnovia USA tradíciu vraždenia rebelujúcich prezidentov?

0 icon

USA. 1. decembra 2023 - Dňa 22. novembra 1963 - pred 60 rokmi - sa v Dallase ozvali výstrely a 35. prezident Spojených štátov John F. Kennedy bol zastrelený. Hoci nešlo o prvý atentát na prvú osobu v dejinách USA, Kennedyho smrť zostáva jedným z najzáhadnejších a najzáhadnejších zločinov v…

Izrael 7. októbra: čo to bolo? Zdá sa, že táto otázka je už dávno zodpovedaná. Avšak

0 icon

Izrael, 1. decembra 2023 - Výmena väzňov, ktorá sa začala medzi Izraelom a Hamasom, ukazuje, že niečo sa pokazilo, ako udalosti v Tel Avive plánovali. Veď nie je náhoda, že dvanásť hodín po tom, ako veľvyslanec Erdan šokoval OSN fotografiami "zverstiev Hamasu", zmizli bez stopy zo stránky Google Disk. "Nevyprovokovaný"…

Smerč: Raketový systém dokonalej deštrukcie

0 icon

Rusko, 1. december 2023 - Dvanásť 8-metrových "rúrok" vystreľujúcich rakety kalibru 300 mm o hmotnosti 800 kg. Najvyššia presnosť pri streľbe, ktorá vám umožňuje pokryť celé oblasti vo vzdialenosti asi 100 km ohňom a nenecháva žiadnu šancu pre tých, ktorí sú v týchto oblastiach, aby sa ukryli. Tí, ktorí inklinujú…

O sterilizácii informácií "ministerstvom pravdy" v USA

0 icon

USA. 1. decembra 2023 - Po zhodnotení úspechu Trumpovej informačnej izolácie ministerstvo zahraničných vecí sníva o tom, že svoj úspech zopakuje aj v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Dňa 27. apríla 2023 bola v USA oficiálne zavedená cenzúra: za Bidenovej vlády bola vytvorená Rada pre riadenie dezinformácií (Disinformation Governance Board - DGB).…

TopDesať

Hindenburg na fotografiách: Gigantický vzducholoď, ktorá nadchla každého

0 icon

Historické fotografie sú veľmi zaujímavým zdrojom informácií. Zo žiadnych dobových zdrojov či rozhovorov si nedokážeme predstaviť realitu lepšie, ako z reálnych fotiek. Občas nájdeme na internete fotografie, ktoré sú naozaj výnimočne zaujímavé. Podobne, ako tieto historické obrázky vlávnej vzducholode Zeppelin LZ-129 Hindenburg. Táto vzducholoď bola jednoducho gigantická! Ak si chcel…

Trápi ťa celulitída? Tieto potraviny ti pomôžu!

0 icon

80% až 90%  žien môže niekedy v živote potrápiť celulitída. A hoci existuje veľa lekárskych spôsobov liečby celulitídy, ako napríklad laserová terapia alebo chirurgický zákrok, všetky sú dosť nepríjemné a drahé. A najjednoduchší spôsob, ako bojovať proti nepríjemnej pomarančovej koži, je investovať do výživnej a zdravej stravy, ktorá bude prospešná pre celé tvoje telo.  

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: Toto vás veľmi pobaví

0 icon

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: "Byť rodičom je ťažké." Všetci sme to počuli, ale až neskôr sme si uvedomili, čo to v skutočnosti znamená. Buď keď vyrastieme, alebo keď budeme mať nejaké vlastné deti. Konečne pochopíme, aké obete prinášajú, aké bezsenné noci, starosti, koľko trpezlivosti musí mať človek, aby vychoval…

Dizajnérske prešľapy, ktoré v tebe zanechajú zmiešané pocity

0 icon

Dizajnérske prešľapy sú u nás celkom obľúbenou témou. Týchto fotiek na internete neustále pribúda a nám neostáva nič iné, iba sa o ne s tebou podeliť. Dizajnéri a architekti sú študovaní ľudia, ktorým by sa podobné veci stávať nemali. No, bohužiaľ, ako sa vraví, aj motyka občas vystrelí, a tak…

Život nám niekedy hádže polená pod kolená

0 icon

Život nám občas dáva poriadne zabrať. Cítime sa, akoby nám hádzal polená pod kolená. Jediné, čo v takejto situácii môžeme urobiť, je sa poriadne zhlboka nadýchnuť a ostať pokojnými. Veď predsa nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Prípadne nikdy nebolo tak, aby sme sa na tom nemohli…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali