Krajiny sa rozchádzajú v otázke zmluvy o znečistení plastmi

Krajiny sa rozchádzajú v otázke zmluvy o znečistení plastmi

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)

 

Krajiny sa rozchádzajú v otázke zmluvy o znečistení plastmi

plastové fľaše
Na ilustračnej snímke plastové fľaše

Delegáti z viac ako 150 krajín, zástupcovia plastového priemyslu, environmentalisti, vedci, zberači odpadu a kmeňoví vodcovia ukončili v Uruguaji rokovania o návrhu prelomovej zmluvy, ktorá má ukončiť globálne znečisťovanie plastmi, informuje portál TRT World.

Reklama

Viac ako 2 000 odborníkov ukončilo týždeň rokovaní o znečistení plastmi na jednom z najväčších celosvetových stretnutí, ktoré sa kedy konalo s cieľom riešiť krízu, o ktorej hovoria aj vedúci predstavitelia plastového priemyslu.

Piatkové stretnutie bolo prvým stretnutím výboru OSN, ktorý bol zriadený s cieľom vypracovať návrh prelomovej zmluvy na ukončenie znečistenia plastmi na celom svete.

Reklama

“Svet potrebuje túto zmluvu, pretože plastov vyrábame miliardy,” povedala Jyoti Mathur-Filippová, výkonná tajomníčka medzivládneho rokovacieho výboru pre plasty v rozhovore pre tlačovú agentúru Associated Press.

“Každý rok sa vyrobia miliardy ton plastov a absolútne neexistuje spôsob, ako zabezpečiť, aby sa tieto plasty nedostali do životného prostredia.”

Zasadnutie Programu OSN pre životné prostredie sa konalo od pondelka do piatka v meste známom svojimi plážami, v uruguajskom Punta del Este.

Osobne alebo virtuálne sa na ňom zúčastnili delegáti z viac ako 150 krajín, zástupcovia plastového priemyslu, environmentalisti, vedci, zberači odpadu, kmeňoví vodcovia a ďalší ľudia, ktorých sa znečistenie týka.

Už na tomto prvom stretnutí z piatich, ktoré sú naplánované na nasledujúce dva roky, sa prejavili frakcie. Niektoré krajiny presadzovali globálne mandáty zhora nadol, iné národné riešenia a ďalšie oboje. Ak sa nakoniec prijme dohoda, bude to prvá právne záväzná globálna zmluva o boji proti znečisteniu plastmi.

Reklama

Na čele stanoviska priemyslu stála Americká chemická rada, obchodné združenie chemických spoločností. Joshua Baca, viceprezident divízie pre plasty, uviedol, že spoločnosti chcú na tejto otázke spolupracovať s vládami, pretože sú tiež frustrované z tohto problému. Povedal však, že nepodporia obmedzenia výroby, ako to chcú niektoré krajiny.

 

Skupina s nízkymi ambíciami

Spojené štáty, ktoré sú najväčším producentom plastov, súhlasia s tým, že národné plány umožnia vládam stanoviť priority pre najdôležitejšie zdroje a typy znečistenia plastmi.

Delegát Číny uviedol, že by bolo ťažké účinne kontrolovať globálne znečistenie plastmi pomocou jedného alebo dokonca niekoľkých univerzálnych prístupov.

Delegát Saudskej Arábie tiež uviedol, že každá krajina by si mala určiť svoj vlastný akčný plán, pričom by medzi nimi nemalo dôjsť k štandardizácii alebo harmonizácii.

Reklama

Niektoré z týchto krajín označili za skupinu s “nízkymi ambíciami”.

Andres Del Castillo, vedúci právnik Centra pre medzinárodné environmentálne právo, uviedol, že hoci sú národné plány dôležité, nemali by byť základom zmluvy, pretože takýto systém – alebo jeho nedostatok – už svet má.

“Nevidíme zmysel v tom, aby sme sa päťkrát stretli s odborníkmi z celého sveta a diskutovali o dobrovoľných opatreniach, keď sú potrebné konkrétne kontrolné opatrenia, ktoré môžu byť zamerané na zníženie, neskôr odstránenie znečistenia plastmi vo svete,” povedal po účasti na štvrtkových diskusiách. “Je to cezhraničný problém.”

 

“Koalícia s vysokými ambíciami

Koalícia krajín s vlastným názvom “vysoká ambícia” chce do roku 2040 skoncovať so znečistením plastmi pomocou ambiciózneho a účinného medzinárodného právne záväzného nástroja.

Vedú ju Nórsko a Rwanda.

Delegát Nórska na zasadnutí uviedol, že výrobu a používanie plastov treba obmedziť a že prvou prioritou by malo byť určiť, ktoré plastové výrobky, polyméry a chemické prísady by priniesli najrýchlejší úžitok, ak by sa postupne prestali používať.

Africké krajiny, Švajčiarsko, Kostarika, Ekvádor, Peru a ďalšie krajiny tiež vyzvali na globálny prístup, pričom tvrdili, že dobrovoľné a roztrieštené národné plány nevyriešia rozsah znečistenia plastmi.

Malé ostrovné krajiny, ktoré sú od oceánov závislé z hľadiska potravín a živobytia, hovorili o tom, že sú zahltené plastovým odpadom, ktorý sa vyplavuje na ich pobrežia.

Rozvojové krajiny uviedli, že potrebujú finančnú podporu na boj proti znečisteniu plastmi.

Reklama

Austrália, Spojené kráľovstvo a Brazília uviedli, že medzinárodné záväzky by mali dopĺňať vnútroštátne opatrenia.

Mathur-Filippová uviedla, že na ďalšie zasadnutie napíše návrh, ako by mala právne záväzná dohoda vyzerať.

Organizátori podľa nej nechcú, aby to trvalo desať rokov.

Ďalšie stretnutie je naplánované na jar vo Francúzsku.

 

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:06

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala v utorok muža podozrivého zo zosnovania útoku na bývalého pracovníka Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU), ktorý krátko pred začiatkom ruskej invázie prebehol do Ruska. Informovala agentúra AFP.

11:56

Čínska ekonomika rástla v 1. štvrťroku 2024 rýchlejšie, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu vládne stimuly na podporu rastu. Ukázali to v utorok oficiálne údaje čínskeho štatistického úradu.

11:45

Slovensko je v rebríčku Index prosperity na 24. mieste v EÚ, Česká republika na 14. mieste. Uviedli to pri prezentácii výsledkov Mária Valachyová a David Navrátil, hlavní ekonómovia Slovenskej sporiteľne (SLSP) a Českej sporiteľne. Slovensko podľa nich čelí viacerým výzvam, a to klesaniu pracovnej sily, technologickému pokroku či udržateľnosti verejných financií.

11:35

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová vyzvala v utorok Rusko a Čínu, aby prestali odmeňovať zlé správanie Severnej Kórey a chrániť ju pred sankciami.

Americká veľvyslankyňa sa takto vyjadrila počas návštevy demilitarizovanej zóny, prísne stráženej hranice medzi Južnou a Severnou Kóreou, ktoré sa technicky nachádzajú vo vojne.

Linda Thomasová-Greenfieldová
Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová odpovedá na otázky novinárov na americkej vojenskej základni v juhokórejskom pohraničnom meste Pchadžu
11:25

Viac ako 500 ľudí v Poľsku bolo tajne sledovaných špionážnym softvérom Pegasus, uviedol v utorok koordinátor poľských bezpečnostných služieb Tomasz Siemoniak. Informovala agentúra PAP.

11:05

Historickú budovu burzy v centre dánskeho hlavného mesta Kodaň zachvátil v utorok požiar, následkom čoho sa zrútila jej veža. Bezprostredne nehlásili žiadne zranenia.

10:55

Izrael spustil po víkendovom iránskom útoku aj “politickú ofenzívu” proti islamskej republike. Uviedol to v utorok izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac.

10:40

Južná Kórea si v utorok pripomína 10. výročie najhoršej námornej katastrofy v krajine. Po potopení preťaženého trajektu Sewol neďaleko ostrova Čedžu vtedy zahynuli aj stovky školákov.

Loď pobrežnej stráže odviezla v utorok skoro ráno niektoré rodiny obetí na miesto nešťastia, kde sa konal špeciálny spomienkový obrad. Na mieste označenom žltou bójou rodiny vyvolávali mená zosnulých a hádzali kvety do vody. Následne si ich uctili chvíľou ticha.

10:29

Americký prezident Joe Biden a iracký premiér Muhammad Šijá Súdání sa v pondelok počas stretnutia v Bielom dome dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach smerujúcich k stiahnutiu vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi z Iraku. Informovala agentúra AFP.

10:18

Ruský generálny prokurátor Igor Krasnov pricestoval do Havany na bilaterálne rokovania so svojím kubánskym kolegom a ďalšími predstaviteľmi, oznámil v utorok jeho úrad. Informovala agentúra Reuters.

10:08

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok vyzvala Venezuelu a susednú Guyanu, aby sa vyhli eskalácii napätia v regióne Essequibo bohatom na ropu, ktorý si obe krajiny nárokujú.

Toto územie, okrem Venezuelou kontrolovaného ostrova Ankoko, je súčasťou Guyany. Nároky naň si však robí aj Venezuela.

10:02

Filipíny zadržali 1,8 tony kryštalického metamfetamínu. Oznámil to v utorok filipínsky prezident Ferdinand Marcos, podľa ktorého ide o rekordnú policajnú raziu súvisiacu s týmto druhom drogy.

09:54

Berlín a Peking by mohli pomôcť dosiahnuť “spravodlivý mier” na Ukrajine. V utorok v čínskom hlavnom meste to počas stretnutia s prezidentom Si Ťin-pchingom povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Scholz dodal, že od jeho poslednej návštevy Číny “medzi našimi vládami prebieha intenzívna výmena názorov”.

09:45

Hladiny riek v oblastiach ruského Uralu a juhozápadnej Sibíri naďalej rýchlo stúpajú, uviedli v utorok úrady. Voda už zaplavila stovky domov, prerušila dodávky elektrickej energie a vynútila si urýchlenú evakuáciu obyvateľov.

09:35

Grécka vládnuca konzervatívna strana Nová demokracia (ND) v pondelok zaradila na svoju kandidačnú listinu do júnových volieb do Európskeho parlamentu etnického Gréka z Albánska Frediho Beleriho.

Beleri bol zatknutý 12. mája 2023 pre kauzu kupovania hlasov pred komunálnymi voľbami v albánskom pobrežnom meste Himara. Napriek tomu voľby vyhral.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali