Kováč: Maďarský zákon o občianstve nebol porušením základnej zmluvy

Kováč: Maďarský zákon o občianstve nebol porušením základnej zmluvy

Bratislava 15. marca 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Vladimír Benko)

 

Historik tvrdí, že dvojaké občianstvo je záležitosť, ktorá by mala byť bežná

Maďarský zákon o dvojakom občianstve, ktorý vyvolal promptnú reakciu slovenskej strany, nebol porušením Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a vtedajšou Maďarskou republikou (v súčasnosti Maďarsko). Pre TASR to pri príležitosti 20. výročia ratifikácie tzv. základnej zmluvy uviedol historik Dušan Kováč.

Reklama
Na snímke historik Dušan Kováč

Premiér Robert Fico (Smer-SD) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) v roku 2010 upozorňovali, že spomínaná maďarská novela zákona ignoruje základnú zmluvu medzi Slovenskom a Maďarskom. Tá totiž hovorí o tom, že všetky zásadné rozhodnutia dotýkajúce sa oboch krajín musia byť konzultované bilaterálne. Žiadne konzultácie Maďarska so Slovenskom ohľadom novely zákona sa však nekonali.

Kováč to vidí inak. “V princípe dvojaké občianstvo je záležitosť, ktorá by mala byť bežná. V špecifických stredoeurópskych podmienkach nemal zákon nijaké významnejšie praktické dôsledky. Bol výrazom nezmierenia sa maďarskej vlády s rozpadom bývalého Uhorska. Jednoznačne to napokon deklarovala v tzv. prísahe Maďarov, ktorá tvorí preambulu novej maďarskej ústavy,” povedal historik Slovenskej akadémie vied s tým, že ide o nacionalizmus, ktorý síce neporušuje zmluvu, ale kalí vody v stredoeurópskom priestore.

Reklama

Kováč sa zároveň domnieva, že základná zmluva nemohla a nemôže mať vplyv na asimiláciu menšín, ku ktorej postupne dochádza v oboch krajinách. “Zmluva rieši iba zásadné veci. Pokiaľ ide o menšiny, to je celkom iná otázka. Oba štáty by sa mali ako vyspelé a kultúrne krajiny starať o všetkých svojich občanov, aj o predstaviteľov národnostných a iných menšín. Dávať im vzdelanie v ich jazyku, podporovať ich kultúrny rozvoj,” odporúča Kováč. Slovenská menšina v Maďarsku podľa jeho slov prakticky nemala pred podpísaním zmluvy školy so slovenským vyučovacím jazykom a nemá ich ani v súčasnosti. “Zmenšovanie počtu príslušníkov národnostných menšín je na jednej strane aj prirodzený proces, ale na druhej strane má aj iné aspekty. A tie zmluva nemohla vyriešiť,” argumentuje.

Napriek tomu, že základná zmluva má 20 rokov, na rozdiel od niektorých politikov Kováč priestor na jej revíziu nevidí. “Tento dokument vznikol v konkrétnej historickej dobe. Nemyslím, že potrebuje revíziu. Určitú revíziu si ale vyžadujú postoje politikov, ktorí využívajú a zneužívajú nacionalizmus na svoje utilitárne ciele,” dodal.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:44

Európske akciové trhy pokračovali v piatok v raste vyššie a dostali sa na nové rekordné maximá. Podporili ich nádeje na znižovanie úrokových sadzieb v USA.

Včera 19:38

Pri piatkových záplavách v Afganistane zahynulo najmenej 50 ľudí, počet obetí sa však podľa tamojšieho ministerstva vnútra môže ešte zvýšiť.

Včera 19:34

Pri bojoch v jednej zo štvrtí palestínskeho mesta Gaza v piatok zahynuli štyria vojaci izraelskej armády. Podľa predbežného vyšetrovania ich zabilo výbušné zariadenie. Pri výbuchu sa vážne zranili aj ďalší dvaja dvojaci.

Včera 19:31

Desaťtisíce farmárov a pravicových aktivistov v piatok vo Varšave protestovali proti environmentálnej politike Európskej únie (EÚ). Demonštranti žiadali uvoľnenie environmentálnych opatrení EÚ a zastúpeniu EÚ vo Varšave odovzdali petíciu. Počas protestu na podporu svojich požiadaviek trúbili, púšťali sirény, odpaľovali ohňostroje a mávali transparentmi s nápisom “Preč so zelenou dohodou“. Na proteste sa podľa odhadu hovorkyne miestnych úradov zúčastnilo 30.000 až 35.000 ľudí, organizátori však očakávali viac.

Poľsko protest farmári
Poľskí farmári a ďalší demonštranti sa zhromaždili v centre Varšavy, aby protestovali proti klimatickej politike Európskej únie a proeurópskej vláde Poľska, v piatok 10. mája 2024
Včera 19:25

Spoločnosť OpenAI v pondelok oznámi vytvorenie vlastného vyhľadávača, ktorý už bol označený za „zabijaka Googlu“.

Píše o tom agentúra Bloomberg.

Ide vraj o rozšírenie pre ChatGPT, ktoré mu umožní okamžite poskytovať podrobné výsledky s odkazmi na zdroje a dokonca vizualizovať obsah.

Zaujímavé je, že OpenAI chce svoj produkt oznámiť deň pred konferenciou Googlu, na ktorej IT gigant predstaví svoje top novinky.

Včera 19:07

Americký prezident Joe Biden v piatok schválil nový vojenský balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 400 miliónov dolárov (371 miliónov eur), informoval Biely dom.

Včera 18:44

Valné zhromaždenie OSN v piatok väčšinovo schválilo rezolúciu, ktorá zlepšuje postavenie Palestínčanov v rámci OSN a odporúča prijať ich za plných členov v tejto organizácii.

Včera 18:43

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Soľskyj v piatok oficiálne rezignoval pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále.

Včera 17:59

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vymenoval Michaila Mišustina do funkcie predsedu vlády. Predchádzalo tomu schválenie Štátnou dumou, dolnou komorou parlamentu.

Michail Mišustin
Na snímke ruský premiér Michail Mišustin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali