Košická eparchia oslávila desiate výročie povýšenia Košického apoštolského exarchátu na eparchiu

Košice, 18. február 2018 (HSP/Foto:Dávid Kováč a Peter Hric)

 

Košická eparchia 18. februára oslávila 10. výročie povýšenia Košického apoštolského exarchátu na stupeň samostatnej eparchie, ktoré sa uskutočnilo 30. januára 2008 apoštolskou konštitúciou Qui successimus (Ako nástupcovia) emeritného pápeža Benedikta XVI.

Na snímke v strede vladyka Milan Chautur

Slávnosť začala archijerejskou svätou liturgiou v Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach, ktorej predsedal vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup. Druhou časťou programu osláv bola vernisáž výstavy akvarelov všetkých chrámov Košickej eparchie, ktoré vytvorila bieloruská výtvarníčka Julia Suzko na základe fotografií Zdenka Dzurjanina, autora projektu Kostoly Slovenska.

Vladyku Milana a veriacich Košickej eparchie prišiel pozdraviť Mons. Bernard Bober, arcibiskup metropolita Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy. Hoci pre svoje povinnosti sa nemohol zúčastniť svätej liturgie, v jej úvode sa prihovoril prítomným. Vyjadril svoju radosť z pôsobenia východnej cirkvi v Košiciach a vznik Košickej eparchie označil za mimoriadnu udalosť. „Cesta vašej eparchie nebola ľahká… Ale toto všetko bolo v Božom pláne,“ povedal arcibiskup a pokračoval: „Dnešné ráno som prišiel Vás pozdraviť a popriať rozvoj vašej miestnej cirkvi – eparchie, na čele s vladykom a potom ďalšími v Božom pláne, ktokoľvek po ňom príde, aby sa vždy vyplnil Boží poriadok a Božia vôľa… Nech je Boh pochválený za všetko čo urobil a vzývajte ho dnes pri liturgii, aby bol s Vami vo všetkom.“ V závere príhovoru adresoval svoje slová priamo vladykovi Milanovi: „Nech sa ti s pomocou Ducha Božieho a všetkých vašich patrónov vždy podarí viesť bohumilý život a viesť týchto ľudí k Bohu!“

Slávnosti sa zúčastnili zástupcovia rehoľných a mníšskych spoločenstiev, ktoré pôsobia na území Košickej eparchie, protopresbyteri a ďalší kňazi či významní hostia.

Vladyka Milan Chautur, ktorý bol zároveň kazateľom slávnosti, sa v spomienkach vrátil do ťažkých začiatkov exarchátu, ktorému mnohí nepriali a poukázal na udalosť povýšenia exarchátu na eparchiu, ako na dôkaz, že „ľudské slová, ľudské predsudky neznamenajú nič v pohľade na Božie ustanovenie, ktoré On prezentuje cez Cirkev, ktorú začal zhromažďovať za rozličných predsudkov a pochybností.“ Vladyka ďalej vysvetlil, že Kristus povolal učeníkov po tom, čo prišiel z púšte, kde sa postil, teda prvotné spoločenstvo cirkvi je výsledkom jeho pôstneho zápasu. „Ako by nám chcel povedať, k veľkým dielam Cirkvi je treba pristupovať naozaj s pokorou púšte, modlitbou a pôstom… Aj dnes je treba búrať mnohé predsudky, ktoré vytvára táto doba prostredníctvom rozličných správ z médií… Na základe týchto predsudkov sa pozerá zle na Cirkev, ktorú ustanovil Kristus… Pre nás dnes je dôležité uvedomovať si, že tieto predsudky budeme búrať nie len slovne. To nestačí. Je treba budovať Cirkev už v jej základnej štruktúre – ako domácu cirkev, ktorou je rodina.“ Vladyka zároveň povzbudil k úprimnému prežívaniu pôstneho času, ktorého výsledkom bude napredovanie v živote s Bohom a v spoločenstve cirkvi. Svoju homíliu vladyka Milan zakončil slovami: „Ďakujúc Bohu za tie roky začiatkov nášho exarchátu a eparchie, prosme zároveň Máriu, tú, ktorá zotrvala pri Kristovom kríži až do konca, aby nám vyprosila milosť Svätého Ducha…“

Svätú liturgiu spevom doprevádzal katedrálny miešaný spevácky zbor sv. Cyrila a Metoda pod vedením dirigentky Lucie Lovašovej. Pri tejto slávnostnej príležitosti premiérovo zazneli viaceré skladby z ich repertoára ako: Trisvjatoje od Ľvova, Cheruvimskaja od Turčaninova a prostopiniálny nápev mnoholitstvia vo viachlasnej úprave. Výnimočnosť udalosti potvrdil aj spev Otčenáša od Dubenského, ktorý mal veľkú pripomienkovú hodnotu. Ako vladyka Milan sám v závere liturgie povedal, práve tento nápev zaznel na prvej liturgii, ktorou bol vladyka Milan ako exarcha uvedený do úradu pred dvadsaťjeden rokmi.

Vladyka Milan v závere liturgie vyjadril svoju vďačnosť všetkým veriacim, ktorí spolu s ním zdieľali všetky radosti i starosti a to na rôznych úrovniach služby. Napokon veriacim pripomenul: „Veľké dobro sa rodí len z veľkej obety. Nebojme sa obetovať Bohu to, čo najviac vieme, lebo Boh sa odmeňuje večným životom a večnosťou.“

Vladykovi Milanovi v mene kňazov a veriacich Košickej eparchii košický protosynkel otec Vladimír Tomko zaželal, aby ďalšie roky jeho života boli sprevádzané Božou milosťou. Svoju vďaku vladykovi Milanovi za jeho apoštolskú službu vyjadrili v mene veriacich slovom i kvetinovým darom aj manželia Rudíkovci z farnosti Košice – Staré Mesto.

Na snímke vladyka Milan Chautur, Zdenko Dzurjanin a Julia Suzko

Slávnosť pokračovala na Košickom eparchiálnom úrade vernisážou výstavy kolekcie 153 akvarelov všetkých chrámov Košickej eparchie. Moderátor vernisáže, otec Marko Rozkoš, vysvetlil, že súčasťou dedičstva cyrilometodskej misie na území Spiša, Abova a Zemplína sú nielen obrady, modlitby, spevy a tradície, ale aj chrámy. Z tých predstavil tie najstaršie a prezentoval aj stručný prierez históriou výstavby chrámov na území Košickej eparchie. Ako ďalej uviedol, výstava je rozdelená na časť historicky vzácnych chrámov, protopresbyterátnych chrámov, časť chrámov pútnických miest a napokon časť pre tie chrámy, ktorého boli postavené po roku 1997. Zároveň upozornil, že okrem ukážky originálov umiestnených na výstavných paneloch, sú v stálej expozícii vystavené zmenšené kópie originálov, keďže obrazy vytvorené technikou akvarelu sú citlivé na svetlo.

Slovo následne dostal autor fotografií všetkých chrámov, Zdenko Dzurjanin. Vysvetlil svoj úmysel darovať vladykovi Milanovi Chauturovi ich obrazy a zároveň predstavil zhotoviteľku malieb bieloruskú výtvarníčku Juliu Suzko, ktorá, ako uviedol, prijala jeho prosbu vytvoriť všetky tieto maľby.

Slovo dostal aj kurátor projektu Kostoly Slovensky Pavol Demeš, bývalý minister medzinárodných vzťahov SR, ktorý vyjadril svoju radosť, že Slovensko, ako jediné v Európe, má zmapované všetky chrámy v krajine a že teraz všetky chrámy Košickej eparchie boli namaľované pri príležitosti tohto významného výročia eparchie.

Krátko sa prihovorila samotná umelkyňa Julia Suzko, ktorá opísala svoje nadšenie z myšlienky Zdenka Dzurjanina namaľovať 153 chrámov, čo ako uviedla, dokázala za 143 dní, pričom maľbám venovala vyše 1000 hodín. Podľa jej slov, projektu venovala každú svoju voľnú chvíľu, keďže to robila popri svojom zamestnaní.

Napokon vladyka Milan Chautur, Zdenko Dzurjanin a Julia Suzko podpísali oficiálne zmluvy, ktorými tvorcovia projektu darovali Košickej eparchii maľby všetkých jej chrámov.

Vladyka následne poďakoval za prijatý dar, o ktorom povedal: „Vy ste v týchto obrazoch darovali kus svojho života, kus svojho času a pre mňa, ako biskupa, zároveň i kus osudov tých ľudí, ktorí do týchto chrámov vstupujú… Za tou cerkvou to nie je len maľba, za tou cerkou je človek, ktorý kedysi prišiel na myšlienku, že chceme mať v dedine chrám. Za tou cerkvou sú ľudia, ktorých mozoľnaté ruky tento chrám strojili. Za každou tou cerkou je množstvo ľudí, ktorí tam prídu zložiť svoju ťarchu pred Bohom a stretnúť sa jeden s druhým… Vám vďaka za to, že dnes ste mi vlastne dali akoby na dlani celú moju eparchiu…“

V závere vernisáže bola formou videoprojekcie premietaná úplná kolekcia obrazov, počas ktorej prebiehalo poďakovanie otca Marka Rozkoša tvorcom výstavy i ďalším osobnostiam, vďaka ktorých spolupráci sa výstava uskutočnila.

Redakciu informoval o. Jaroslav Girovský, Poverený pre kontakt s masmédiami Košickej eparchie

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Na Cypre získalo 42 slovenských vojakov medailu OSN

0 icon

Bratislava/Nikózia 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na Cypre získalo 42 príslušníkov slovenského kontingentu SLOVCON medailu Organizácie spojených národov (OSN) pri príležitosti 20. výročia pôsobenia Slovenska v misii UNFICYP. Medaily im odovzdával minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) aj veliteľka operácie UNFICYP Ingrid Gjerde Počas príhovoru v kempe generála M.…

Vicepremiérka Remišová v Žarnovickom okrese: Regiónom pomôžeme z nových eurofondov zlepšiť prístup k pitnej vode

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Slovenské regióny potrebujú viac investovať do kvality vzdelávania, životného prostredia a moderných služieb. Potrebujú však vyriešiť aj akútne problémy s prístupom k pitnej vode, kanalizačnou a cestnou infraštruktúrou. Na výjazde v Žarnovickom okrese to zdôraznila vicepremiérka Veronika Remišová. Spolu so štátnym tajomníkom Dušanom…

Českí poslanci schválili odškodnenie za výbuchy vo Vrběticiach

0 icon

Praha 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Mesto Valašské)   Českí poslanci schválili v piatok zákon o odškodnení za výbuchy v muničných skladoch v obci Vrbětice pred siedmimi rokmi. Necelých 700 miliónov korún (27,44 milióna eur) by si mali rozdeliť Zlínsky kraj a sedem obcí. Zákon ešte smeruje do hornej komory parlamentu -…

Prvý tlačený Špeciál nájdete v novinových stánkoch

0 icon

    Priatelia, vážení čitatelia S radosťou vám dávame do pozornosti naše prvé tlačené vydanie - Špeciál Hlavných správ. Mali by ste ho nájsť v predajniach s novinami a časopismi a vo všetkých novinových stánkoch. Je to naša prvotina, prvý pokus vydať Hlavné správy na papieri a vyjsť tak v ústrety tým z vás, ktorí máte takúto…

Maďarská vláda: Maďari sa budú môcť ako prví v Európe vyjadriť k otázke LGBTI

0 icon

Budapešť 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Občania Maďarska budú prví v Európe, ktorí sa v referende budú môcť vyjadriť k problematike LGBTI. Vyhlásila to vláda premiéra Viktora Orbána v piatok po tom, čo v Budapešti Národná volebná komisia (NVB) schválila otázky referenda iniciovaného kabinetom k ustanoveniam zákona na ochranu proti…

Kolíková: Sloboda prejavu je dôležitá, ale treba pri nej rešpektovať zákon

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Sloboda prejavu je dôležitá, ale treba pri nej rešpektovať zákon. Uviedla to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v reakcii na štvrtkový (29. 7.) a piatkový protest v Bratislave. Je tu podľa nej priestor, kde môžu ľudia vyjadriť slobodu prejavu bez toho, aby…

Polícia: Priebeh piatkových zhromaždení v Bratislave bol pokojný

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Priebeh piatkových zhromaždení v Bratislave bol pokojný. Polícia doposiaľ nezaznamenala prípady narušenia poriadku. Situáciu v hlavnom meste aj naďalej monitoruje. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff V piatok sa znova konal protest na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom.…

Začalo sa podujatie progresívcov „Za očkované Slovensko“. Protestujúci za slobodu v očkovaní sú podľa nich nevzdelaní hlupáci, ktorým treba dohovoriť a dovzdelávať ich

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto: SITA-Martin Medňanský)   Podporu očkovaniu ako jedinému účinnému boju proti pandémii koronavírusu dnes na bratislavskom Námestí slobody prišli vyjadriť desiatky ľudí. Podujatie Za očkované Slovensko zorganizovalo hnutie Progresívne Slovensko Europoslanec Michal Šimečka v tejto súvislosti zdôraznil, že tí, čo zatiaľ nie sú zaočkovaní, nie sú…

Šéfka najvyššieho súdu v Poľsku vyzýva na zmeny zákona o disciplinárnom stíhaní sudcov

0 icon

Varšava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Šéfka poľského Najvyššieho súdu vyzvala prezidenta a ďalších vrcholných predstaviteľov krajiny, aby zmenili zákon o disciplinárnom stíhaní sudcov, ktorý kritizuje Európska únia (EÚ). Na webstránke Najvyššieho súdu v piatok zverejnili štyri listy, ktoré Malgorzata Manowská adresovala týmto predstaviteľom Súdny dvor Európskej únie (ECJ) tento…

Premiér prisľúbil finančnú pomoc Valaskej Belej na odstraňovanie škôd po povodni

0 icon

Valaská Belá 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Alexandra Moštková)   Obec Valaská Belá (okres Prievidza) by mala dostať z rezervy predsedu vlády SR finančnú pomoc na odstraňovanie škôd po bleskových povodniach zo záveru minulého týždňa. Prisľúbil to v piatok po návšteve obce premiér Eduard Heger (OĽANO) "Najlepšie a najefektívnejšie riešenie je prevencia,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

VÝVOJ Martin a MSM Banská Bystrica sa spájajú. Spoločne budú do sveta posielať špecializované kontajnery pre silové zložky

0 icon

Banská Bystrica, 30. júla 2021 (AM) – Spoločnosti VÝVOJ Martin a MSM Banská Bystrica zo slovenskej skupiny MSM GROUP sa spájajú. Zlúčením týchto dvoch spoločností a ich know-how tak na Slovensku vzniká silný medzinárodný hráč, ktorý dokáže vyrábať špičkové kontajnery pre potreby armády, záchranné zložky, ale aj pre civilný segment podľa najprísnejších pož

Rusko premiestnilo viaceré útočné lietadlá Su-25 do Tadžikistanu

0 icon

Tadžikistan, 30.júl 2021 (AM) –Ruské útočné lietadlá Su-25 z Kirgizska boli presunuté do Tadžikistanu na cvičenie v blízkosti hraníc s Afganistanom, informuje Centrálny vojenský okruh ruskej armády v oficiálnej správe. "Skupina lietadiel Su-25 bola presunutá z letiska ruskej v

Rusko podniká rozsiahle útoky proti tureckým žoldnierom v Sýrii. Video

0 icon

Sýria, 30.júl 2021 (AM) – Lietadlá ruských vzdušných síl už tretí deň bombardujú pozície tureckých žoldnierov v Sýrii. Porušovanie dohôd s Ruskom o Sýrii zo strany Turecka viedlo k masívnym útokom ruského vojenského letectva na pozície tureckých žol

Slovenskí vývojári uviedli do prevádzky systém pre plánovanie letov v Holandsku

0 icon

Slovensko, 30.júl 2021 (AM) – Slovenská spoločnosť R-SYS s.r.o., dcérska firma ERA a.s., pripravila a spustila do prevádzky komplexný informačný systém predletovej prípravy a plánovania letov pre holandské Letové prevádzkové služby (LVNL). Systém je pod názvom Home

Čína sa dohodla s Talibanom

0 icon

Čína, 30.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi rokoval s delegáciou Talibanu, informoval, 28. júla, South China Morning Post. Stretnutie sa uskutočnilo v meste Tchien -ťin na severe Číny. Talibov zastupoval vedúci politickej kancelárie Mullah Abdullah Ghani Baradar.   Počas rozhovorov Wang Yi vyhl

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali